Drgająca powieka to nie zawsze objaw niedoboru magnezu. O tych przyczynach mówi się mało!
Gdy zauważamy drganie powieki, co jest dość częstym problemem, zazwyczaj kojarzy się nam z niedoborem magnezu. Jest to jedna z przyczyn tej dolegliwości, lecz nie jedyna. Oprócz niej tzw. skaczącą powiekę powodują również pewne zaniedbania dotyczące życia codziennego, stosowanie niektórych leków i niezdrowa dieta.
Drgająca powieka skutek nadmiaru kawy
Picie 2-3 filiżanek kawy dziennie może mieć na nas korzystny wpływ na samopoczucie. Napój ten pobudza, odgania zmęczenie, senność, ale i po prostu dobrze smakuje. Jednak picie go w nadmiarze ma szereg negatywnych konsekwencji dla zdrowia i powoduje m.in. nieregularne bicie serca, zwiększa uczucie lęku i powoduje problemy trawienne. Powoduje także drżenie mięśni. Duże ilości kofeiny mogą sprawić, że wystąpi mimowolne napięcie włókien mięśniowych i tym samym drganie powieki i drżenie rąk.
Drgająca powieka jako skutek palenia papierosów
Tytoń i kofeina są stymulantami. Pobudzają mięśnie i nerwy, powodując że aktywność centralnego układu nerwowego staje się większa. Nadużywane ich może sprawić, że układ nerwowy nie będzie w stanie odpocząć – przyczyną będzie zakłócenie sygnału, który mu to nakazuje. Następstwem tego będzie przeciążenie mięśni i skurcz okrężnego oka.
Drgająca powieka jako skutek nadmiernego picia alkoholu
Alkohol również powoduje drganie powieki. Z jego powodu dochodzi do zakłócenia sygnału wysyłanego do mięśni przez mózg. Może to skutkować odwodnieniem organizmu i zaburzeniem równowagi wodno-elektrolitowej. Skutkiem tego bywa zaburzenia ruchów mięśni. Osoby pijące kawę, palące papierosy i pijące alkohol, gdy zauważą omawiany objaw, powinny na jakiś czas zrezygnować z używek – pozwoli to ustalić, czy to one są przyczyną drgania powieki.
Drgająca powieki jako skutek przyjmowania leków
Przyczyną drgania bywa stosowanie niektórych leków stosowanych w chorobie Parkinsona. Jednak symptom ten widoczny jest również wśród osób stosujących leki przeciwpsychotyczne, moczopędne i przeciwpadaczkowe. Dlatego zawsze warto stosować je zgodnie z informacjami znajdującymi się w ulotce i z zaleceniami lekarza.