Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Wady wzroku
Paulina Piziorska
Paulina Piziorska 19.03.2022 01:30

Wady wzroku

Wady wzroku
pixabay.com

Wady wzroku – dalekowzroczność

Wada dotyczy refrakcji oka. Układ optyczny nie może załamać docierających promieni światła, w konsekwencji czego skupiają się za siatkówką. Przedmioty blisko lub daleko położone nie są dobrze widoczne. Hyperopia jest często wadą genetyczną i uaktywnia się już w wieku dziecięcym. Niewielka wada umożliwia szczegółowe widzenie przedmiotów bez okularów, jednak wymaga to sporego wysiłku i napięcia gałki ocznej. Powoduje to szybkie zmęczenie oczu, ból głowy i uczucie senności w trakcie czytania. Nadwzroczność mierzy się w dioptriach oznaczonych znakiem „+”.  Do korekty wady stosuje się okulary lub soczewki z dodatnią mocą. Zabieg laserowy przeprowadza się tylko w przypadku ustabilizowania wady, nie wcześniej niż przed ukończeniem 21. roku życia.

Wady wzroku – krótkowzroczność

Siła łamiąca układu optycznego jest zbyt silna lub zbyt krótka w stosunku do gałki ocznej. Promienie świetlne koncentrują się przed siatkówką. Przedmioty położone w pobliżu są widoczne wyraźnie, jednak te położone dalej chory widzi jako rozmazane, niewyraźne, o rozmywających się krawędziach. Miopia o podłożu genetycznym uwypukla się u małych dzieci i rozwija mniej więcej do 20 urodzin. Wielkość zaburzenia ustala się za pomocą trzystopniowej skali. Mała oznacza wadę do 3 dioptrii, średnia między 4-6, a wysoka powyżej 6 dioptrii. Leczenie wymaga zastosowania okularów lub soczewek. Laserowa modyfikacja krzywizny rogówki zależy od układu oczy i nie każdy pacjent może zakwalifikować się do przeprowadzenia zabiegu.

Wady wzroku – astygmatyzm

W przypadku krótkowzroczności i dalekowzroczności wartość mocy łamiącej układu optycznego jest określana jedną wartością.  Natomiast astygmatyzm powoduje różne wartości w zależności od przekroju, dlatego mierzy się najmniejszą i największą. Osoba z tą wadą wzroku widzi źle bez względu na odległość od przedmiotu. Niesferyczna rogówki oka sprawia, że promienie wpadającego światła nie są we właściwy sposób ogniskowane. Delikatny astygmatyzm, nazywany fizjologicznym występuje u każdego człowieka. Niezborność osiągająca do -0,5 dioptrii nie wymaga korekty optycznej. Wada powyżej 0,75 dioptrii utrudnia codzienne funkcjonowanie. Pojawiają się bóle głowy w okolicy czoła, przekrzywienie głowy podczas patrzenia. Świat widziany oczami astygmatyka wydaje się zamglony, utrudnia to orientację w przestrzeni i intuicyjne ustalenie odległości. Linie proste mogą być widziane w formie eliptycznej. Przyczyną jest nieregularna krzywizna na rogówce lub występujące na jej powierzchni blizny. Rogówka może ulec przemieszczeniu w skutek nieszczęśliwego wypadku lub podczas ingerencji chirurgicznej. Stożek rogówki to choroba, której skutkiem jest postępujący astygmatyzm. Okuliści diagnozują wadę keratoskopem lub za pomocą wideokeratografii komputerowej. Leczenie wymaga nakładania szkieł cylindrowych, których moc łamania promieni świetlnych jest dopasowana do indywidualnej wady pacjenta.

Wady wzroku – prezbiopia

Dolegliwość nazywana jest starczowzrocznością, lub potocznie chorobą krótkich rąk. Przedmioty położone blisko są niewidoczne, żeby w pełni je ujrzeć, chory musi je odsunąć. Dolegliwość pojawia się po 40. roku życia. Do prezbiopii dochodzi w wyniku naturalnego starzenia się narządów wzroku. Osłabieniu ulega mięsień rzęskowy a soczewka, miękka i elastyczna w młodym wieku, stopniowo twardnieje. Laserowe skorygowanie wady nie jest zabiegiem na całe życie. Wada wzroku dotyczy osób krótko- i dalekowzrocznych, z astygmatyzmem i tych, którzy nie borykali się wcześniej z żadnymi dolegliwościami oczu.

Tagi:
Polecane