Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka choroby cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Uszkodzenie oka (wzroku) po oglądaniu zaćmienia Słońca
Paulina Piziorska
Paulina Piziorska 19.03.2022 01:30

Uszkodzenie oka (wzroku) po oglądaniu zaćmienia Słońca

Uszkodzenie oka (wzroku) po oglądaniu zaćmienia Słońca
pixabay.com

Kiedy następuje uszkodzenie wzroku?

Promieniowanie słoneczne wnikając do oka może uszkodzić plamkową część siatkówki. To konsekwencja niewidzialnych promieni UV. Wzrok ulega wtedy osłabieniu, pojawiają się mroczki a pole widzenia zawęża się i skraca. Uszkodzenie występuje bezobjawowo lub z rozwijającym się stanem zapalnym spojówki i rogówki i zmętnieniem oka. Narządy wzroku zostają podrażnione, stąd możliwe zaczerwienienie i łzawienie. Siatkówka oka niszczy się podczas oglądania zaćmienia słońca lub w trakcie długotrwałego opalania na słońcu bez okularów przeciwsłonecznych. Narażeni są też spawacze i osoby będące naświetlane lampą kwarcową. Zastosowanie nieodpowiedniej dawki promieniowania w solarium również może spowodować stan zapalny i trwale uszkodzić gałki oczne.  

Rodzaje promieniowania szkodliwego dla wzroku

Promieniowanie nadfioletowe może trwale uszkodzić oczy powodując stan zapalny rogówki i spojówki. Wytrzymałość na działanie źródła światła jest kwestią indywidualną. Powikłania nastąpią szybciej u osób, których organizm posiada mniejszą liczbę działających ochronnie na tkankę oczną antyoksydantów. Promieniowanie UVA, zbliżone do widzialnego światła cechuje najmniejsza energia i najdłuższa długość fal. Ten typ promieni przechodzi przez rogówkę i wnika w głąb siatkówki, przyczyniając się do zaćmy i zwyrodnienia plamki żółtej. Z kolei promieniowanie UVB powoduje wydzielania melaniny w skórze i jest częściowo wchłaniane przez warstwę ozonową. Powikłania po nadmiernej ekspozycji na promienie UVB grożą wystąpieniem zmian guzkowo-torbielowatych jak tłuszczyk i skrzydlik oraz ślepotą śnieżną. Najbardziej szkodliwe jest promieniowanie UVC, długość fali wynosi 10-280 nanometrów. Wiązki promieniowania UVC mają też najwięcej energii, dlatego może powodować nawet całkowitą utratę wzroku. Jednak ten typ promieniowania praktycznie w całości pochłania warstwa ozonowa.

Promieniowania jonizujące

Pierwiastki promieniotwórcze i rentgen także niszczą narządy wzroku, Stopień urządzenia zależy od dawki promieniowania wchłoniętego przez tkanki. Podczas naświetlania należy mieć ołowiową osłonę na oczy. Inaczej skóra wokół oczu i na powiekach zacznie się łuszczyć, pojawi się bolesny obrzęk a rzęsy zaczną wypadać. Narządy wzroku wyraziście reagują na szkodliwe promieniowanie przymgleniem rogówki, odczuwalnym bólem oka i zmętnieniem rogówki.

Długofalowe skutki szkodliwego działania światła

Nadmierna ekspozycja na wiązki promieniotwórcze światła grozi poważnym schorzeniami oczu, które mogą doprowadzić nawet do całkowitej utraty wzroku. Wzrasta ryzyko zaćmy i zwyrodnienia plamki żółtej. Tworzą się brodawczaki i inne łagodne zmiany guzkowe spojówek, jak tłuszczyk i skrzydlik. Charakteryzują się zgrubieniami w obrębie spojówki. W skutek poparzenia siatkówki lub rogówki chory zapada na ślepotę śnieżną. Choroba objawia się utratą wzroku trwającą 1-2 dni.

Tagi:
Polecane