Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka choroby cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Profilaktyka i leczenie > Pierwszych objawów jaskry często nie kojarzymy z tą chorobą! To może kosztować Cię wzrok
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 14.09.2023 11:33

Pierwszych objawów jaskry często nie kojarzymy z tą chorobą! To może kosztować Cię wzrok

jaskra
canva

Jaskra jest schorzeniem oczu. Nieleczona powoduje uszkodzenie i zanik nerwu wzrokowego i ślepotę, której nie można odwrócić. Co najgorsze pierwsze objawy jaskry nie powodują wśród wielu chorych nawet podejrzeń, że schorzenie się zaczęło rozwijać. Jak więc rozpoznać pierwsze symptomy choroby?

Jaskra podstępnie kradnie wzrok

Jaskra jest chorobą nerwu wzrokowego. Polega na tzw. neuropatii jaskrowej, czyli postępującym zaniku wspomnianego nerwu. Zmiany te są nieodwracalne. Jeśli proces leczenia nie zostanie szybko rozpoczęty, konsekwencją będzie stopniowa utrata wzroku. Wbrew powszechnej opinii jaskra nie jest wyłącznie chorobą seniorów, mimo iż najczęściej chorują na nią właśnie osoby po 70. roku życia. Z powodu jaskry 6 milionów osób jest niewidoma, a liczba chorych wynosi ok. 70 milionów.

Przyczyn zachorowania na jaskrę może być wiele i są zależne od jej rodzaju. Na część czynników powodujących jaskrę sam chory nie ma wpływu – czynnikami tymi są np. wiek i pochodzenie etniczne. Rozwój jaskry można jednak zahamować, jeśli choroba zostanie wcześnie rozpoznana i wcześnie rozpocznie się jej leczenie.

Prof. Jerzy Szaflik: Często miewasz migreny? Zbadaj wzrok pod kątem jaskry Czym charakteryzuje się jaskra pierwotna otwartego kąta?

Pierwsze objawy jaskry

Wielu chorych dowiaduje się o chorobie przypadkowo np. podczas rutynowych badań okulistycznych. Wczesne wykrycie choroby bywa trudne, ponieważ w pierwszej fazie jaskry wzrok nie traci ostrości – dlatego wielu chorych nawet nie decyduje się na wizytę u lekarza.

Najgroźniejszą odmianą jaskry jest jaskra pierwotna. Początkowe jej objawy to zaburzenia wzroku. Osłabieniu ulega ostrość wzrok, a wokół źródeł świata chory zaczyna widzieć tęczowe kręgi. Często zaczyna też łzawić i odczuwa światłowstręt. Objawy mogą się nasilać i znikać, co także utrudnia diagnozę.

By zminimalizować ryzyko zachorowania, po ukończeniu 30. roku życia wskazane jest wykonywanie badań okulistycznych co 2 lata. Gdy zauważysz te objawy, koniecznie skonsultuj się z lekarzem.

Diagnostyka jaskry – na czym polega?

Diagnostyka jaskry jest złożonym procesem, podczas którego lekarz musi uwzględnić wiele czynników. Charakterystycznym symptomem choroby są zmiany zauważalne w tarczy nerwu wzrokowego. Świadczyć o niej mogą również pojawienie się ubytków w polu widzenia. Badania stosowanie w celu rozpoznania jaskry to:

  • badanie dna oka,
  • analiza ostrości wzroku
  • badanie obrazowe oceniające stan nerwu wzrokowego,
  • badanie pola widzenia,
  • badanie kąta przesączenia,
  • pomiar ciśnienia wewnątrz gałki oka.
Tagi: jaskra
Polecane