Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Żywienie > Fasolka szparagowa jest zdrowa, ale niektórym szkodzi. Kto nie może jej jeść?
Daria  Siemion
Daria Siemion 28.05.2024 16:11

Fasolka szparagowa jest zdrowa, ale niektórym szkodzi. Kto nie może jej jeść?

Fasolka szparagowa
Fot. Freepik

Fasolkę szparagową mogą jeść prawie wszyscy. Wyjątek stanowią osoby z nadmiarem potasu oraz alergią na fasolkę szparagową lub nikiel. A czy fasolkę szparagową mogą jeść osoby na diecie lekkostrawnej albo z zespołem jelita drażliwego? Zostańcie z nami.

Przy jakich chorobach nie można jeść fasolki szparagowej?

Fasolka szparagowa zawiera mnóstwo potasu (nawet 211 mg w 100g, co stanowi 1/5 dziennej zalecanej dawki), dlatego też nie powinny jej jeść osoby podwyższonym stężeniem tego pierwiastka.

Kolejnym przeciwskazaniem do jedzenia fasolki szparagowej są problemy z nerkami – ich niewydolność lub odmiedniczkowe zapalenie. Chorzy zmagający się z tymi dolegliwości powinni całkowicie zrezygnować z zielonej fasolki (przynajmniej do czasu ozdrowienia).

Fasolki szparagowej nie mogą też jeść osoby z wrażliwym układem trawiennym – warzywo może powodować u nich uczucie pełności, zaparcia i wzdęcia. Niektórym osobom może pomóc długie gotowanie fasolki na parze, ale nie wszystkim.

Fasolka szparagowa
Fasolka szparagowa jest zdrowa, ale nie dla wszystkich Fot. Freepik
Czy kompot z rabarbaru jest zdrowy? Jak odróżnić polskie truskawki od zagranicznych? 1 detal mówi wszystko

Alergia na fasolkę szparagową lub nikiel – przeciwskazanie

Alergia na fasolkę szparagową jest rzadka, ale istnieje. Jej typowym objawem są nudności po zjedzeniu fasolki, opuchlizna jamy ustnej i wysypka. Fasolki szparagowej lepiej nie jeść też przy stwierdzonej alergii na nikiel. 

W krytycznych przypadkach uczulenie na fasolkę szparagową lub nikiel może doprowadzić do wstrząsu anafilaktycznego i problemów z oddychaniem. W takiej sytuacji konieczna jest natychmiastowa pomoc.

Fasolka szparagowa a dieta lekkostrawna

Fasolka szparagowa wbrew pozorom nie jest ciężkostrawna, jeśli nie dodamy do nich ciężkostrawnych dodatków, np. smażonej bułki tartej lub tłuszczu. Gotowaną fasolkę szparagową bez dodatków można spożywać praktycznie w każdej diecie.

Co istotne, fasolka szparagowa ma niską zawartość fermentujących węglowodanów i oligosacharydów (FODMAP), więc w niewielkich ilościach mogą ją spożywać osoby z zespołem jelita drażliwego – pod warunkiem, że nie wystąpią u nich gazy lub wzdęcia.

Zobacz też:

Zaczął się sezon na truskawki. Czy cukrzycy mogą ją jeść?

Po tym poznasz, że truskawki były pryskane. Zdradzi je jeden szczegół

Jeśli bierzesz te leki, unikaj truskawek. Ta mieszanka może spowodować zawał

Polecane