Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Choroby Jelit

Choroby Jelit

Fasolka szparagowa
28.05.2024 16:11 Fasolka szparagowa jest zdrowa, ale niektórym szkodzi. Kto nie może jej jeść?

Fasolkę szparagową mogą jeść prawie wszyscy. Wyjątek stanowią osoby z nadmiarem potasu oraz alergią na fasolkę szparagową lub nikiel. A czy fasolkę szparagową mogą jeść osoby na diecie lekkostrawnej albo z zespołem jelita drażliwego? Zostańcie z nami.

Kobieta nie może dopiąć spodni, ma za duży brzuch
14.05.2024 10:35 Częste wzdęcia, brzuch jak balon? To może być jedna z tych chorób

Wzdęcia, czyli uczucie wypełnienia jelit gazem, mogą pojawiać się z błahych przyczyn: przez połknięcie powietrza, zmianę diety. Zdarza się jednak, że odpowiadają za nie poważne choroby, włącznie z rakiem. 

Infekcje wirusowe, jelita
08.05.2024 10:25 Gwałtowny wzrost wirusowych zakażeń jelitowych. Jak zmniejszyć ich ryzyko?

Wzrosła liczba infekcji wirusowych, które dotykają głównie przewodu pokarmowego. Dane Zakładu Epidemiologii Chorób Zakaźnych i Nadzoru Narodowego Instytutu Zdrowia nie wyglądają optymistycznie. Objawy infekcji wirusowych rozwijają się w krótkim czasie, atakując szczególnie jeden organ.Zakład Epidemiologii Chorób Zakaźnych i Nadzoru Narodowego Instytutu Zdrowia odnotował wzrost wirusowych zakażeń jelitowych. W okresie między 1 stycznia a 30 kwietnia 2024 roku zgłoszono 13 523 przypadki zachorowań.

Zadowolona kobieta w średnim wieku pije w ogrodzie kawę
27.04.2024 12:00 Kawa może być dobra dla osób z refluksem. Chodzi o regułę 3P

Utarło się, że kawa szkodzi żołądkowi i jelitom. Badania naukowe dowodzą jednak, że nie jest to prawda, a wręcz przeciwnie – kawa może wspierać pracę jelit i być dobra dla osób z refluksem. Wszystko w myśl reguły 3P.To mit, że kawa wywołuje wrzody żołądka albo refluks. Prawdą jest natomiast, że może pomóc na te schorzenia i warto stosować ją ochronnie. Picie kawy w niewielkich ilościach zmniejsza ryzyko raka jelita grubego, poprawia samopoczucie i wspiera odporność. Nie muszą rezygnować z niej osoby chore na refluks.

Rak jelita grubego, nowotwór
16.03.2024 20:47 Wczesne znaki raka jelita. Te objawy powinny nas skłonić do przebadania się

Rak jelita grubego to jeden z najbardziej powszechnych typów nowotworów złośliwych. Może zaatakować znienacka przez to, że potrafi rozwijać się niezauważenie przez lata, nie dając o sobie znać przez bardzo długi czas.Są jednak subtelne objawy, które powinny zwrócić naszą uwagę. W końcu wczesne wykrycie i leczenie dość znacznie poprawiają rokowania w przypadku raka jelita grubego. Bardzo ważne jest, by konsultować wszelkie zmiany w organizmie i regularnie dbać o swoje zdrowie. O czym dokładnie mowa?

kobieta z depresją
06.03.2024 19:04 Te choroby wywołuje przewlekły stres. Nie zgadniesz, które to są

85% wszystkich wizyt u lekarzy powodują dolegliwości spowodowane przez stres – tak przynajmniej szacują eksperci z amerykańskiego Kansas State University. Dr. Stanisław Golba, wieloletni ordynator Szpitala Miejskiego nr.1 w Katowicach sugeruje, że 40% dorosłych w krajach rozwiniętych doświadcza niepożądanych działań stresu.Życie bez stresu nie jest możliwe, a w pewnych sytuacjach jest niezbędny. Jednak nadmierna ekspozycja na ten bodziec potrafi przyczynić się do rozwoju wielu chorób i doszczętnie zniszczyć organizm. Długotrwały stres powoduje zaburzenia równowagi biochemicznej i powoduje stany zapalne. Życie w ciągłym napięciu zawsze odbije się na kondycji fizycznej i psychicznej. Jednak można temu zaradzić.

SIBO IMO
03.03.2024 12:16 Zespół SIBO i IMO – czym są, objawy, przyczyny i leczenie

Zespół SIBO i IMO są to zaburzenia, z powodu których nadmiernie namnażają się mikroorganizmy w przewodzie pokarmowym. Szacunkowo tego rodzaju problemy może mieć nawet 22 proc. osób dorosłych. Dysfunkcja dotyczy także sporego odsetka dzieci. Jak rozpoznać objawy zespołu SIBO lub IMO? Co je wywołuje? Jaką dietę powinni stosować chorzy i jak należy je leczyć? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszym kompendium wiedzy dotyczącym obydwu stanów. 

zespół jelita drażliwego
28.02.2024 10:50 To najczęściej występujące schorzenie jelit. Dopada coraz młodsze osoby

Zespół jelita drażliwego (IBS) jest przewlekłą chorobą układu pokarmowego. W organizmie chorego dochodzi do nawracających zaburzeń pracy jelit i ich nadreaktywności. Dowiedz się, jakie są objawy zespołu jelita drażliwego, jaką dietę zaleca się stosować i jak rozpoznać tę chorobę.  

ból jelit
04.01.2024 18:38 7 objawów zdradzających, że jelita mogą być chore. Nigdy ich nie bagatelizuj

Od dolegliwości jelitowych może zacząć się wiele chorób. Niebezpodstawnie mówi się, że jelita są drugim mózgiem, a ich kondycja ma wpływ na samopoczucie. Choroba jelit może spowodować nawet zaburzenia psychiczne. Nie można więc jej bagatelizować. Poznaj kilka sygnałów wysyłanych przez organizm, które mogą świadczyć o tym, że z jelitami coś się dzieje.

canva
06.10.2023 17:35 Choruje na to Anna Lewandowska. Objawy łatwo zbagatelizować!

Anna Lewandowska ujawniła, że choruje na SIBO. Jest to zespół rozrostu bakteryjnego jelita cienkiego, które często kojarzy się z zespołem jelita drażliwego. SIBO jest coraz częściej diagnozowaną przyczyną problemów jelitowych. Dlaczego na nie chorujemy? Jak przebiega leczenie? O komentarz poprosiliśmy dietetyka, dr Hannę Stolińską. 

choroba Leśniowskiego-Crohna
06.10.2023 12:34 Palenie papierosów może wywołać ciężką chorobę jelit!

Choroba Leśniowskiego-Crohna jest to jednostka chorobowa określana również jako nieswoista i przewlekła choroba zapalna jelit. Obejmuje całą grubość ściany jelita. Może również zostać zlokalizowana w innych częściach przewodu pokarmowego takich jak: jama ustna, żołądek, jelito cienkie, jelito grube i odbytnica. Jednym ze szczególnych zagrożeń dla chorych jest palenie papierosów. Jak palenie papierosów może wpłynąć na stan zdrowia chorego?  Odpowiedź poniżej. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z gastroenterologiem lek. med. Jackiem Kowerzanow.