Pacjenci.pl > Zdrowie > Forskolin – działanie preparatu z pokrzywą indyjską
Magdalena Samecka
Magdalena Samecka 19.03.2022 01:25

Forskolin – działanie preparatu z pokrzywą indyjską

Forskolin – działanie preparatu z pokrzywą indyjską
Forskolin – działanie preparatu z pokrzywą indyjską

Forskolin – charakterystyka

Forskolin to suplement diety zawierający w swym składzie forskolinę – ekstrakt z pokrzywy indyjskiej (Coleus Forskohlii L.). Preparat wspomaga utratę nadmiernej masy ciała, regulując metabolizm i zwiększając podstawową przemianę materii.

Forskolina to substancja roślinna pochodząca z korzenia pokrzywy indyjskiej rosnącej w Tajlandii, Nepalu i niektórych częściach Indii, od setek lat stosowana w medycynie ajurwedyjskiej. Wiadomo, że forskolina aktywuje cyklazę adenylanową klasy III (adenylocyklazę), enzym zaangażowany w regulację wszystkich ludzkich komórek. Podstawową jego funkcją jest ułatwienie przenoszenia informacji chemicznych z zewnętrznej strony błony komórkowej do wnętrza komórki. Uważa się, że forskolina stymuluje ten enzym i sprzyja utracie wagi, zwiększając intensywność procesu lipolizy. Może być również stosowana wspomagająco w leczeniu jaskry i astmy. Krople do oczu zawierające forskolinę mogą pomóc zmniejszyć ciśnienie wewnątrzgałkowe, a leki doustne poprawiają czynność oddechową, wpływają na zmniejszenie liczby ataków astmy. Wśród praktyków medycyny alternatywnej istnieje przekonanie, że pokrzywa indyjska posiada wiele właściwości leczniczych i może być stosowana w profilaktyce chorób serca, dusznicy bolesnej, zespole jelita drażliwego, infekcjach dróg moczowych, egzemie, łuszczycy, chorobach tarczycy i nadciśnienia. Tezy te je są jednak potwierdzone naukowo.

Forskolin – stosowanie

Wskazania do stosowania Forskolinu obejmują przede wszystkim wspomaganie procesu odchudzania i chęć utraty nadmiernej tkanki tłuszczowej. Suplement sprzyja również budowaniu masy mięśniowej. Preparat ma postać kapsułek, zalecane dzienne spożycie to 1 kapsułka dzienne, która zawiera 300 mg ekstraktu z pokrzywy indyjskiej.

Warto mieć na uwadze fakt, że Forskolin co prawda może zwiększyć zdolność spalania tłuszczu, jednak bez odpowiedniej diety i ćwiczeń wspomagających osiągnięcie deficytu kalorycznego, zamierzony rezultat w postaci utraty wagi nie będzie osiągalny.

Forskolin – ostrzeżenia

Ze względu na brak badań dotyczących bezpieczeństwa, forskoliny nie należy stosować u dzieci, kobiet w ciąży i matek karmiących.

Nie należy przekraczać zalecanej dziennej porcji. Forskolin jest suplementem diety i nie może stanowić substytutu zdrowego stylu życia i zbilansowanej diety.

Tagi:
Polecane