Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Galvenox – wskazania, dawkowanie, działania niepożądane
Magdalena Samecka
Magdalena Samecka 19.03.2022 01:25

Galvenox – wskazania, dawkowanie, działania niepożądane

Galvenox – wskazania, dawkowanie, działania niepożądane
pixabay.com

Galvenox – działanie

Galvenox działa na ściany naczyń włosowatych i żylnych, zmniejszając przepuszczalność i kruchość naczyń włosowatych i żylnych. W ten działa przeciwobrzękowo i ochronnie na naczynia krwionośne.  Lek stosuje się w leczeniu niewydolności żylnej kończyn dolnych, zakrzepowym zapaleniu powierzchownych żył kończyn dolnych, a także żylaków odbytu oraz retinopatii cukrzycowej.

Substancją czynną Galvenoxu jest dobezylan wapnia (dobezylan jednowodny w postaci soli wapniowej). Podnosi on poziom tlenku azotu w śródbłonku poprzez zwiększenie aktywności syntazy tlenku azotu (enzymu przeprowadzającego reakcję syntezy tlenku azotu II). Działa na warstwę śródbłonka i błonę podstawną naczyń włosowatych, zapobiega rozpadowi kolagenu i zmniejsza lepkość krwi i osocza oraz poprawia przepływ krwi i zapobiega zastojom. Dobezylam ma działanie przeciwpłytkowe i fibrynolityczne – poprawia przepływ krwi do tkanek. Zmniejsza agregację płytek stymulowaną przez kolagen i trombinę, przeciwdziała zakrzepicy. Hamuje dwie patofizjologiczne reakcje cukrzycy, a mianowicie szlak poliolowy i glikacja białek poprzez działanie hamujące na reduktazę aldozową. Hamuje również tworzenie się sorbitolu. Po podaniu doustnym dobezylan jest dobrze wchłaniany z przewodu pokarmowego, maksymalne stężenie w osoczu osiąga po ok. 6 godzinach i utrzymuje się przez ponad 12 godzin. Lek jest wydalany głównie z moczem.

Galvenox ma postać twardych kapsułek przeznaczonych do podania doustnego. 1 kapsułka zawiera 500 mg wapnia dobezylanu jednowodnego (Calcii dobesilas monohydricus). Preparat przyjmuje się podczas posiłku.

Galvenox – wskazania i przeciwwskazania

Galvenox stosuje się w następujących schorzeniach:

  • niewydolność żył kończyn dolnych objawiająca się uczuciem ciężkich nóg, obrzękiem, bolesnymi skurczami łydek, mrowieniem i drętwieniem kończyn dolnych, uwidocznieniem żył podskórnych,

  • zakrzepowe zapalenie powierzchownych żył kończyn dolnych,

  • choroba hemoroidalna (żylaki odbytu),

  • retinopatia cukrzycowa.

Leku nie należy stosować w przypadku nadwrażliwości na substancje czynną bądź substancje pomocnicze. Galvenoxu nie stosuje się u dzieci. U pacjentów z niewydolnością nerek konieczne jest podawanie zmodyfikowanych, mniejszych dawek. Szczególną ostrożność należy zachować u chorych z chorobą wrzodową żołądka i dwunastnicy.

Galvenox – działania niepożądane

Skutki uboczne w trakcie leczenia Galvenoxem są rzadkie. Niekiedy mogą pojawić się:

  • nudności,

  • wymioty,

  • biegunka,

  • bóle i zawroty głowy,

  • gorączka,

  • wysypka, świąd.

Kobiety w ciąży i karmiące piersią przed zastosowaniem leku powinny skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

undefined

Tagi:
Polecane