Pacjenci.pl
Infectoscab – działanie, zastosowanie i skutki uboczne

https://pixabay.com/pl/photos/krem-pole-kosmetyki-pokrywy-zapach-1327847/

Infectoscab – działanie, zastosowanie i skutki uboczne

7 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Paulina Piziorska

Krem Infectoscab jest specjalistycznym lekiem stosowanym w leczeniu świerzbu, czyli choroby wywołanej roztoczami świerzbowca. Dzięki zawartości substancji czynnej w swoim składzie, ma działanie przeciwpasożytnicze. Dowiedz się więcej na temat tego prepara

Infectoscab jest lekiem w postaci białego kremu o miękkiej konsystencji i dostępnym tylko na receptę. Lekarz może zalecić stosowanie preparatu w przypadku, kiedy stwierdzi u pacjenta zakażenie świerzbem – jest to choroba zakaźna, wywoływana przez rozpowszechnionego na świecie i wyłącznie ludzkiego pasożyta sarcoptes scabie. Cechą charakterystyczną świerzbu są problemy skórne, jak drobne krostki, strupy i przeczosy w typowych lokalizacjach, między innymi zgięciach łokciowych, bocznych powierzchniach palców rąk, okolicach pępka oraz miejscach intymnych, w szczególności u mężczyzn. Klasycznym objawem, który wskazuje na to, że mamy do czynienia ze świerzbem, jest wysypka grudkowo-pęcherzykowa, przypominająca zmiany uczuleniowe oraz pojawiająca się po rozgrzaniu ciała np. po kąpieli. Świerzb wymaga leczenia specjalnie przeznaczonymi do tego środkami, do których należy między innymi Infectoscab. W niniejszym artykule dowiesz się więcej o jego działaniu, skutkach ubocznych oraz istniejących przeciwwskazaniach do stosowania tego preparatu. Zapraszamy do lektury!

Infectoscab – charakterystyka i zastosowanie

Krem Infectoscab zawdzięcza swoje działanie substancji czynnej, którą jest permetryna o 5% stężeniu. Permetryna jest organicznym związkiem chemicznym z grupy perytroidów, który ma zastosowanie w wielu dziedzinach – między innymi w ochronie zdrowia, w farmaceutykach przeznaczonych do zwalczania wszy i leczenia świerzbu. Związek ten jest silnie trujący dla owadów, na czym opiera się jego skuteczność. Oprócz substancji czynnej lek zawiera w swoim składzie substancje pomocnicze: alkohol cetostearylowy (emulgujący, typ A), parafina ciekła, wazelina biała, kwas askorbinowy, woda oczyszczona.

Infectoscab dzięki swoim właściwościom przeciwpasożytniczo-przeciwświerzbowym stosuje się w celu leczenia świerzbu wywołanego przez pasożytnicze roztocza. Jest więc wysoce prawdopodobne, że jeżeli pacjent zmaga się z tą chorobą, lekarz celem kuracji zaleci właśnie stosowanie środka Infectoscab.

Infectoscab – ostrzeżenia i środki ostrożności

Preparatu leczniczego Infectoscab nie należy stosować u pacjentów z nadwrażliwością na permetrynę, inne substancje z grupy piretryn lub którąkolwiek substancję pomocniczą produktu.

Produktu nie należy także stosować u noworodków i dzieci poniżej 2. miesiąca życia.

Stosowanie kremu Infecoscab wiąże się również z przestrzeganiem wszelkich dostępnych środków ostrożności oraz zastosowaniem do poniższych ostrzeżeń :

 • W przypadku pacjentów z nadwrażliwością na chryzantemy lub inne rośliny z rodziny Compositae, leczenie należy rozpocząć tylko w razie bezwzględnej konieczności.

 • Produkt należy stosować jedynie na skórę – podczas stosowania należy uważać, by krem nie dostał się do oczu, na błony śluzowe lub do otwartych ran.

 • Produkt zawiera w swoim składzie alkohol cetostearylowy i kwas askorbinowy – może powodować reakcje alergiczne lub miejscowe reakcje skórne, w tym miejscowe zapalenie skóry.

 • Dzieci w wieku od 2 do 23 miesięcy mogą być leczone tylko pod ścisłym nadzorem lekarza.

 • Substancje pomocnicze zawarte w kremie jak wazelina biała i parafina ciekła mogą pogarszać funkcjonowanie, tym samym zmniejszając niezawodność produktów lateksowych jak np. prezerwatywa lub wkładka domaciczna.

 • Lek nie jest przeznaczony do stosowania w okresie ciąży i karmienia piersią – jeżeli stosowanie leku okaże się konieczne, może odbywać się jedynie za zgodą oraz pod ścisłą kontrolą lekarską.

 • Lek może u niektórych pacjentów nasilać objawy innych chorób, jak egzema lub astma.

Infectoscab – stosowanie i działania niepożądane

Krem występuje w stężeniu 5% , co oznacza, że 1 g kremu zawiera 50 mg substancji czynnej. Po otwarciu należy zużyć produkt w ciągu 12 tygodni. Preparat jest przeznaczony do stosowania wyłącznie zewnętrznie na skórę, dawka natomiast zależna jest m. in. od wskazań i powierzchni ciała objętej świerzbem – inne dawki leku są przeznaczone dla osób dorosłych, młodzieży czy dzieci. Lek ten należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza.

Infectoscab należy stosować równomiernie na całe ciało. Jeżeli zachodzi taka konieczność, stosować również na twarz i głowę, unikając okolic oczu i ust. Krem powinien pozostać na skórze przez minimum 8 godzin – należy w tym czasie unikać kąpieli.

W trakcie stosowania preparatu Infectoscab, należy mieć na względzie kilka zasad istotnych dla prawidłowego przebiegu kuracji. Podczas nakładania kremu szczególną uwagę należy zwrócić na miejsca pomiędzy palcami, skórę na nadgarstkach i łokciach, pod pachami, okolice narządów płciowych oraz pośladki. Ponadto pacjent powinien szczególnie zadbać o higienę własną oraz powierzchni użytkowych w których przebywa: przycinać krótko paznokcie i dokładnie je czyścić, dokładnie odkurzać dywany oraz tapicerowane meble, zmieniać pościel i ręczniki codziennie przez 14 dni, piorąc je w temperaturze co najmniej 60°C, a także regularnie zmieniać odzież, piorąc ją w wysokiej temperaturze. Ubranie nieprzeznaczone do prania (jak np. odzież wierzchnia) należy przechowywać przez kilka dni w szczelnie zamkniętej, plastikowej torbie.

Stosowanie środka leczniczego Infectoscab może powodować u niektórych pacjentów działania niepożądane, jak:

 • świąd,

 • zaczerwienienie,

 • nieprawidłowe wrażenia czuciowe (mrowienie skóry, kłucie, uczucie palenia),

 • zmiany jak świąd lub wysypka mogą utrzymać się do 4 tygodni od zakończenia leczenia,

 • bóle głowy,

 • uszkodzenia naskórka,

 • zapalenie mieszków włosowych,

 • zmiany pigmentacyjne skóry (spadek pigmentacji),

 • objawy skórnej nietolerancji jak zaczerwienienie, pokrzywka lub pęcherze.

Paulina PiziorskaAutor

Paulina Piziorska

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl

Podobne artykuły

Zdrowie

Sukces czy porażka? Czyli jak wygląda sytuacja w zakresie szczepień ochronnych w Polsce?

Czytaj więcej >
kasza

Zdrowie

Pięć powodów, dla których warto jeść kaszę – nawet każdego dnia

Czytaj więcej >
targi

Zdrowie

Pierwsze w Polsce targi turystyki medycznej we wrześniu w AmberExpo!

Czytaj więcej >

Zdrowie

Pacjenci.pl patronatem konferencji naukowej dotyczącej szczepień ochronnych! Zapraszamy!

Czytaj więcej >
hemoroidy

Zdrowie

Choroba hemoroidalna - objawy, diagnoza, metody leczenia. Ekspert tłumaczy

Czytaj więcej >
SIBO

Zdrowie

Zespół SIBO - co to jest? Objawy, przyczyny, leczenie. Ekspert tłumaczy

Czytaj więcej >