Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka choroby cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Infectoscab – działanie, zastosowanie i skutki uboczne
Paulina Piziorska
Paulina Piziorska 19.03.2022 01:23

Infectoscab – działanie, zastosowanie i skutki uboczne

Infectoscab – działanie, zastosowanie i skutki uboczne
https://pixabay.com/pl/photos/krem-pole-kosmetyki-pokrywy-zapach-1327847/

Infectoscab jest lekiem w postaci białego kremu o miękkiej konsystencji i dostępnym tylko na receptę. Lekarz może zalecić stosowanie preparatu w przypadku, kiedy stwierdzi u pacjenta zakażenie świerzbem – jest to choroba zakaźna, wywoływana przez rozpowszechnionego na świecie i wyłącznie ludzkiego pasożyta sarcoptes scabie. Cechą charakterystyczną świerzbu są problemy skórne, jak drobne krostki, strupy i przeczosy w typowych lokalizacjach, między innymi zgięciach łokciowych, bocznych powierzchniach palców rąk, okolicach pępka oraz miejscach intymnych, w szczególności u mężczyzn. Klasycznym objawem, który wskazuje na to, że mamy do czynienia ze świerzbem, jest wysypka grudkowo-pęcherzykowa, przypominająca zmiany uczuleniowe oraz pojawiająca się po rozgrzaniu ciała np. po kąpieli. Świerzb wymaga leczenia specjalnie przeznaczonymi do tego środkami, do których należy między innymi Infectoscab. W niniejszym artykule dowiesz się więcej o jego działaniu, skutkach ubocznych oraz istniejących przeciwwskazaniach do stosowania tego preparatu. Zapraszamy do lektury!

Infectoscab – charakterystyka i zastosowanie

Krem Infectoscab zawdzięcza swoje działanie substancji czynnej, którą jest permetryna o 5% stężeniu. Permetryna jest organicznym związkiem chemicznym z grupy perytroidów, który ma zastosowanie w wielu dziedzinach – między innymi w ochronie zdrowia, w farmaceutykach przeznaczonych do zwalczania wszy i leczenia świerzbu. Związek ten jest silnie trujący dla owadów, na czym opiera się jego skuteczność. Oprócz substancji czynnej lek zawiera w swoim składzie substancje pomocnicze: alkohol cetostearylowy (emulgujący, typ A), parafina ciekła, wazelina biała, kwas askorbinowy, woda oczyszczona.

Infectoscab dzięki swoim właściwościom przeciwpasożytniczo-przeciwświerzbowym stosuje się w celu leczenia świerzbu wywołanego przez pasożytnicze roztocza. Jest więc wysoce prawdopodobne, że jeżeli pacjent zmaga się z tą chorobą, lekarz celem kuracji zaleci właśnie stosowanie środka Infectoscab.

Infectoscab – ostrzeżenia i środki ostrożności

Preparatu leczniczego Infectoscab nie należy stosować u pacjentów z nadwrażliwością na permetrynę, inne substancje z grupy piretryn lub którąkolwiek substancję pomocniczą produktu.

Produktu nie należy także stosować u noworodków i dzieci poniżej 2. miesiąca życia.

Stosowanie kremu Infecoscab wiąże się również z przestrzeganiem wszelkich dostępnych środków ostrożności oraz zastosowaniem do poniższych ostrzeżeń :

  • W przypadku pacjentów z nadwrażliwością na chryzantemy lub inne rośliny z rodziny Compositae, leczenie należy rozpocząć tylko w razie bezwzględnej konieczności.

  • Produkt należy stosować jedynie na skórę – podczas stosowania należy uważać, by krem nie dostał się do oczu, na błony śluzowe lub do otwartych ran.

  • Produkt zawiera w swoim składzie alkohol cetostearylowy i kwas askorbinowy – może powodować reakcje alergiczne lub miejscowe reakcje skórne, w tym miejscowe zapalenie skóry.

  • Dzieci w wieku od 2 do 23 miesięcy mogą być leczone tylko pod ścisłym nadzorem lekarza.

  • Substancje pomocnicze zawarte w kremie jak wazelina biała i parafina ciekła mogą pogarszać funkcjonowanie, tym samym zmniejszając niezawodność produktów lateksowych jak np. prezerwatywa lub wkładka domaciczna.

  • Lek nie jest przeznaczony do stosowania w okresie ciąży i karmienia piersią – jeżeli stosowanie leku okaże się konieczne, może odbywać się jedynie za zgodą oraz pod ścisłą kontrolą lekarską.

  • Lek może u niektórych pacjentów nasilać objawy innych chorób, jak egzema lub astma.

Infectoscab – stosowanie i działania niepożądane

Krem występuje w stężeniu 5% , co oznacza, że 1 g kremu zawiera 50 mg substancji czynnej. Po otwarciu należy zużyć produkt w ciągu 12 tygodni. Preparat jest przeznaczony do stosowania wyłącznie zewnętrznie na skórę, dawka natomiast zależna jest m. in. od wskazań i powierzchni ciała objętej świerzbem – inne dawki leku są przeznaczone dla osób dorosłych, młodzieży czy dzieci. Lek ten należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza.

Infectoscab należy stosować równomiernie na całe ciało. Jeżeli zachodzi taka konieczność, stosować również na twarz i głowę, unikając okolic oczu i ust. Krem powinien pozostać na skórze przez minimum 8 godzin – należy w tym czasie unikać kąpieli.

W trakcie stosowania preparatu Infectoscab, należy mieć na względzie kilka zasad istotnych dla prawidłowego przebiegu kuracji. Podczas nakładania kremu szczególną uwagę należy zwrócić na miejsca pomiędzy palcami, skórę na nadgarstkach i łokciach, pod pachami, okolice narządów płciowych oraz pośladki. Ponadto pacjent powinien szczególnie zadbać o higienę własną oraz powierzchni użytkowych w których przebywa: przycinać krótko paznokcie i dokładnie je czyścić, dokładnie odkurzać dywany oraz tapicerowane meble, zmieniać pościel i ręczniki codziennie przez 14 dni, piorąc je w temperaturze co najmniej 60°C, a także regularnie zmieniać odzież, piorąc ją w wysokiej temperaturze. Ubranie nieprzeznaczone do prania (jak np. odzież wierzchnia) należy przechowywać przez kilka dni w szczelnie zamkniętej, plastikowej torbie.

Stosowanie środka leczniczego Infectoscab może powodować u niektórych pacjentów działania niepożądane, jak:

  • świąd,

  • zaczerwienienie,

  • nieprawidłowe wrażenia czuciowe (mrowienie skóry, kłucie, uczucie palenia),

  • zmiany jak świąd lub wysypka mogą utrzymać się do 4 tygodni od zakończenia leczenia,

  • bóle głowy,

  • uszkodzenia naskórka,

  • zapalenie mieszków włosowych,

  • zmiany pigmentacyjne skóry (spadek pigmentacji),

  • objawy skórnej nietolerancji jak zaczerwienienie, pokrzywka lub pęcherze.

Tagi:
Polecane