Pacjenci.pl Problemy cywilizacyjne Jak boli zawał serca? Ten objaw jest kluczowy
canva.com

Jak boli zawał serca? Ten objaw jest kluczowy

20 lutego 2024
Autor tekstu: Joanna Kamińska

Choroby układu krążenia stanowią najczęstszą przyczynę zgonów w Polsce i na świecie. Zawały i udary zdarzają się u coraz młodszych pacjentów, nawet u tych, którzy wcześniej nie mieli widocznych problemów zdrowotnych. Jak rozpoznać zawał serca? Jaka jest cecha charakterystyczna bólu zawałowego?

Objawy zawału serca

Zawał serca to obumarcie fragmentu mięśnia sercowego, spowodowane niedokrwieniem serca, czyli nieodpowiednim zaopatrzeniem go w krew i tym samym w tlen.

Do typowych objawów zawału serca należą:

  • ból w klatce piersiowej o charakterze gniotącym, uciskowym i rozpierającym;
  • ból promieniujący do kończyny górnej, lewej ręki, pleców lub żuchwy;
  • uczucie ciężkości w klatce piersiowej;
  • nadmierne pocenie się;
  • uczucie lęku;
  • zaburzenia rytmu serca;
  • zawroty głowy.

Jak chronić się przed zawałem serca? Zobacz tutaj

Zawał serca u młodego człowieka jest groźniejszy niż u starszego. Kardiolodzy tłumaczą, dlaczego
Dlaczego warto jeść orzechy? Wystarczy garść dziennie, aby chronić się przed zawałem i udarem!

Cecha charakterystyczna bólu zawałowego

Charakterystyczną cechą bólu zawałowego jest to, że ból utrzymuje się długo i nie zmienia intensywności w zależności od fazy oddechowej czy położenia ciała.

„Przede wszystkim ból ten musi utrzymywać się długo. Nie jest to chwilowa, kilkusekundowa dolegliwość. Ból nie powinien się zmieniać w zależności z fazą oddechową, czyli nie zmniejszać się, ani nie zwiększać w zależności od tego, czy głębiej nabierzemy powietrze, czy je wypuścimy. Nie powinien też być zależny od pozycji ciała (np. nasilać się kiedy wstaniemy).” - powiedział w rozmowie dla Pacjentów kardiolog sportowy, prof. dr hab. n. med. Łukasz Małek.

Jak pomóc osobie, która ma zawał serca? Zobacz tutaj

Ten objaw może zwiastować zawał

Najczęściej, zawał serca spowodowany jest przez miażdżycę tętnic wieńcowych, która prowadzi do zwężenia światła tętnic. Zaopatrzenie serca w krew może być jeszcze dostateczne w stanie spoczynku, jednak już niewystarczające przy niewielkim wysiłku.

Symptomem zwiastującym zawał serca są tzw. bóle dławicowe będące objawem choroby niedokrwiennej serca. Mają podobny charakter do bólu zawałowego, jednak zazwyczaj ustępują po zaprzestaniu wysiłku fizycznego.

„W spoczynku zaopatrzenie serca w krew może być jeszcze wystarczające, ale przy niewielkim wysiłku zaczyna pojawiać się problem. Mięsień sercowy pracuje bardziej, potrzebuje więcej tlenu i wówczas dochodzi do wystąpienia tzw. bólów dławicowych o podobnym charakterze jak ból zawałowy. Różnica jest taka, że wraz z zaprzestaniem wysiłku, z chwilą odpoczynku bóle te ustępują. Są to najczęstsze objawy poprzedzające, które mogą zwiastować, że grozi nam zawał mięśnia sercowego. Nie występują jednak u każdego pacjenta i czasami pierwszym objawem miażdżycy choroby tętnic wieńcowych jest właśnie zawał.” - powiedział kardiolog sportowy, prof. dr hab. n. med. Łukasz Małek.

Należy mieć świadomość, że powyższe objawy nie pojawiają się u każdego pacjenta. Zawał może wystąpić niespodziewanie bez sygnałów ostrzegawczych.

Zawał serca u młodych osób - objawy, przyczyny, rozpoznanie. Ekspert tłumaczy
Te sygnały ostrzegawcze wysyła organizm już miesiąc przed zawałem. Często są bagatelizowane
Obserwuj nas w
autor
Joanna Kamińska

Redaktorka serwisu Pacjenci.pl. Absolwentka kierunku zdrowie publiczne na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Ukończyła także studia podyplomowe z dydaktyki języka polskiego jako obcego na Uniwersytecie Warszawskim oraz 2-letnie studium fotograficzne w Warszawskiej Szkole Filmowej. Pisze o problemach zdrowotnych, które najczęściej dotykają Polaków. Szczególnie interesuje ją tematyka zdrowia psychicznego.  
Prywatnie jest wielką miłośniczką zwierząt, fotografii i kultury hiszpańskiej.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja