Pacjenci.pl

canva.com

Zawał serca u młodego człowieka jest groźniejszy niż u starszego. Kardiolodzy tłumaczą, dlaczego

3 Marca 2023

Autor tekstu:

Joanna Kamińska

Zawał serca jest domeną osób starszych, jednak coraz częściej dotyka także ludzi młodych. Do zawału może dojść całkiem niespodziewanie nawet u osoby, która dotychczas nie borykała się z dolegliwościami ze strony układu krążenia. Przykładem jest topowy hiszpański bramkarz Iker Casillas, który około 40 roku życia doznał zawału mięśnia sercowego podczas jego z treningów.

Dlaczego zawał serca w młodym wieku jest groźniejszy?

Wiele dolegliwości w klatce piersiowej, zwłaszcza u osób młodych związanych jest z trybem życia i stresem. Niezależnie od wieku, objawy zawału serca są podobne, jednak młodzi mają większą tendencję do ich lekceważenia. „Zdarza się, że przez długi czas chodzą z bólem i dopiero po fakcie okazuje się, że przeszły zawał mięśnia sercowego.” - powiedział kardiolog sportowy, prof. dr hab. n. med. Łukasz Małek. 

Zawał serca w każdym wieku jest groźny, jednak u młodej osoby zazwyczaj bywa bardziej burzliwy i dramatyczny. „Dzieje się tak, ponieważ u osób młodych nie wykształca się krążenie poboczne, czyli możliwość przejęcia funkcji zwężonej tętnicy przez inne tętnice wieńcowe.” - powiedział kardiolog sportowy, prof. dr hab. n. med. Łukasz Małek. 

Starsze osoby zwykle mają rozsiane zmiany w naczyniach wieńcowych i ich serce jest już przygotowane na niedokrwienia. U nich w wyniku wieloletniego procesu powstają naczynia oboczne, które zastępują naczynia zwężone. Gwałtowne zamknięcie większego naczynia może więc nie przebiegać tak dramatycznie. Młode osoby najczęściej mają pojedynczą blaszkę miażdżycową w dużym naczyniu, a ich krążenie oboczne nie jest tak rozwinięte.” - powiedziała kardiolog dr n. med. Ewa Uścińska. 

zawał

zawał serca

Jej pierwszym objawem może być zawał serca i zgon. Wciąż o tej chorobie mówimy za mało

CZYTAJ DALEJ
zawał

Najbardziej charakterystyczny objaw zawału serca. Gdy się pojawia, natychmiast reaguj

CZYTAJ DALEJ

Co jest najczęstszą przyczyną zawału serca?

Najczęstszą przyczyną zawału serca jest miażdżyca, którą powoduje odkładanie się cholesterolu w ścianach tętnic. Choroba ta związana jest głównie z niezdrowymi nawykami, takimi jak m.in. palenie papierosów, siedzący tryb życia, niezdrowa dieta, nadwaga i otyłość. „Ryzyko zawału wzrasta z wiekiem, gdyż czynniki ryzyka muszą mieć czas, aby odpowiednio oddziaływać i wykształcić blaszki miażdżycowe, doprowadzające do zwężenia tętnic.” - powiedział kardiolog sportowy, prof. dr hab. n. med. Łukasz Małek. Wśród osób poniżej 40 roku życia zawały serca występują rzadko, jednak nie są wykluczone. 

Jakie mogą być przyczyny zawału serca u młodej osoby?

Zawał serca w młodym wieku związany jest z czynnikami genetycznymi oraz środowiskowymi. Taka sytuacja często dotyka młodych aktywnych zawodowo mężczyzn, którzy mają kilka standardowych czynników ryzyka, jak: stres, otyłość i inne zaburzenia metaboliczne, nadciśnienie tętnicze, palenie papierosów oraz predyspozycje genetyczne. - powiedziała kardiolog dr n. med. Ewa Uścińska. 

Zawał może być skutkiem m.in. genetycznie uwarunkowanej hipercholesterolemii, czyli bardzo wysokich wartości cholesterolu, które mogą prowadzić do rozwoju zmian miażdżycowych nawet u wysportowanych osób już po 30 roku życia. „Sport oczywiście poprawia stężenie cholesterolu, ale nie na tyle, aby całkowicie wyeliminować czynniki genetyczne.” - powiedział kardiolog sportowy, prof. dr hab. n. med. Łukasz Małek. Osobom, u których w rodzinie odnotowane są przypadki zaburzeń cholesterolu czy zawały w młodym wieku, zaleca się wykonanie badania lipidogramu. 

Wadą wrodzoną, która zwiększa ryzyko zawału jest także nieprawidłowe umiejscowienie odejścia tętnic wieńcowych, np. opuszki aorty. „Wysiłek może prowokować uciskanie tętnicy np. między pniem płucnym a aortą, doprowadzając do zatrzymania krążenia bądź zawału.” - powiedział kardiolog sportowy, prof. dr hab. n. med. Łukasz Małek.

Zawał serca może być też wynikiem nadużywania używek, m.in. kokainy. „Kokaina powoduje skurcz tętnic wieńcowych i w tym mechanizmie może doprowadzić do niewłaściwego zaopatrzenia mięśnia w krew i w tlen.” - powiedział kardiolog sportowy, prof. dr hab. n. med. Łukasz Małek.

Okazuje się, że odwodnienie organizmu może stwarzać niebezpieczeństwo wystąpienia zawału. Należy zadbać o odpowiednią podaż płynów, zwłaszcza kiedy jesteśmy aktywni fizycznie. „Przy odwodnieniu zwiększa się krzepliwość krwi i mimo braku blaszek miażdżycowych może dojść do sytuacji, w której krew w tętnicy spowoduje powstanie skrzepliny. W skrajnych przypadkach, pomimo braku typowych czynników ryzyka, może dojść do zawału nawet u osoby młodej.” - powiedział kardiolog sportowy, prof. dr hab. n. med. Łukasz Małek.

miazdzyca

Miażdżyca - przyczyny, objawy, leczenie. Ekspert tłumaczy

CZYTAJ DALEJ
dr malek

Zawał serca u młodych osób - objawy, przyczyny, rozpoznanie. Ekspert tłumaczy

CZYTAJ DALEJ

Tagi:

Zawał sercaKardiologiamiażdżyca

Podobne artykuły

Zdrowie

Jakie jest najzdrowsze warzywo na świecie? Wiele osób może być zaskoczonych
Czytaj więcej >

Zdrowie

Czy przed myciem zębów należy zmoczyć szczoteczkę?
Czytaj więcej >

Zdrowie

Jak odróżnić katar alergiczny od przeziębienia?
Czytaj więcej >

Zdrowie

Czy kawa odwadnia i podnosi ciśnienie? 5 zadziwiających faktów na temat kawy
Czytaj więcej >

Zdrowie

4 ważne powody, dla których warto jeść pomidory i przetwory pomidorowe
Czytaj więcej >

Zdrowie

Jakie są objawy miażdżycy tętnic kończyn dolnych? Tych symptomów nie można bagatelizować!
Czytaj więcej >
Joanna Kamińska

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]