Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka choroby cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zawał Serca

Zawał Serca

Zawał serca – objawy i definicja

Zawał serca, a dokładniej zawał mięśnia sercowego (potocznie „atak serca”), to martwica mięśnia sercowego, powodowana jego niedokrwieniem z uwagi na zamknięcie tętnicy wieńcowej doprowadzającej krew do serca. Zawał serca to jedna z groźniejszych przypadłości na świecie. Co roku wskutek ataku serca umiera dwa razy więcej osób niż w przypadku nowotworów, a w samej tylko Unii Europejskiej zawał serca, wraz z pokrewnymi chorobami układu krążenia, stanowi najczęstszą przyczynę śmierci.

Objawami zawału serca jest przede wszystkim bardzo silny, nieustępliwy ból w klatce piersiowej, panika i lęk przed śmiercią, a także duszność. Do tego zalicza się także bladość, zimne poty, spadek ciśnienia tętniczego, pobudzenie ruchowe, tachykardia, mdłości, wymioty, osłabienie, zawroty głowy, kołatanie serca czy gorączka. 

Zawał serca – czynniki ryzyka

Współczesna nauka wyróżnia przynajmniej 10 najważniejszych czynników, które zwiększają ryzyko wystąpienia zawału serca. Czym więcej czynników występuje w Twoim wypadku, tym większą masz szansę na zawał.

Podstawowym czynnikiem ryzyka w przypadku zawału serca jest wiek – seniorzy dużo częściej padają ofiarami zawału, a aż 80% przypadków kończy się śmiercią. Wpływ na zawał serca mogą mieć także obciążenia genetyczne czy płeć, bowiem mężczyźni znacznie częściej doznają zawału aniżeli kobiety. Co ciekawe, ze statystyk wynika także, że na zawał serca znaczniej rzadziej chorują przedstawiciele rasy białej aniżeli pozostałych.

Do pozostałych czynników ryzyka, na które przynajmniej w dużym stopniu możemy mieć wpływ, należą: palenie papierosów, wysoki cholesterol, wysokie ciśnienie krwi, cukrzyca, siedzący tryb życia i otyłość.

Leczenie zawału serca

Zawał serca to stan zagrażający życiu, który wymaga natychmiastowej pomocy specjalisty. Będąc świadkiem czyjegoś zawału, lub podejrzewając jego wystąpienie, należy bezzwłocznie wezwać pogotowie. Pacjentowi w trakcie zawału podaje się mieszkankę różnych leków i tlen, w pierwszej kolejności stosując przynajmniej 300 mg aspiryny, by nie dopuścić do utworzenia się zakrzepów.

Rokowania w przypadku zawału serca są dość dobre – przeżywalność jest bardzo wysoka, o ile pacjent otrzyma natychmiastową, fachową pomoc medyczną. Wskaźnik rocznej śmiertelności w Polsce wynosi zaledwie 16,6%. Niemniej, każdy atak serca wymaga późniejszej rehabilitacji, trwającej minimum 1 rok. 

Pokaż więcej

Ból nóg może sygnalizować poważne schorzenia.
10.04.2024 08:44 Bolą cię nogi? To może być coś poważnego!

Jeśli doświadczasz rwącego bólu nóg, który pojawia się podczas chodzenia i ustępuje po krótkim odpoczynku to jest duża szansa, że ma to związek z zaburzeniem krążenia obwodowego. Zaburzenia krążenia wynikają ze zwężenia lub niedrożności tętnic. Ten problem znany jest pod nazwą chromanie przestankowe.

Czy mózg po śmierci jest świadomy?
08.04.2024 17:23 Czy mózg wie, że umarł? Nowe badania zaskakują

Naukowcy od lat starają się rozwikłać zagadkę, co się dzieje z naszym mózgiem po śmierci. Kolejne badania przybliżają ich do przełomowego odkrycia, ale póki co wiedzą jedynie, że około 15 minut po śmierci klinicznej mózg wytwarza fale gamma, odpowiedzialne za funkcje poznawcze. Oznacza to, że może być świadomy, co się stało z ciałem. 

60-letnia kobieta z psami na spacerze
04.04.2024 10:49 Tyle kroków trzeba robić, żeby zmniejszyć ryzyko zawału. Wcale nie 8 tysięcy dziennie!

Wiele osób obawia się zawału i słusznie – to jedna z najczęstszych przyczyn zgonów w Polsce. Co roku zawał serca zabija nawet 15 tys. naszych rodaków. Najprostszą drogą, by mu zapobiec jest ruch. Ile kroków dziennie powinniśmy robić, by zmniejszyć jego ryzyko?Badania amerykańskich naukowców dowodzą, że istnieje związek między dzienną liczbą kroków a ryzykiem zawału. Wbrew pozorom wcale nie trzeba dużo, aby zwiększyć swoje szanse na zdrowe serce. Wystarczy znacznie mniej niż sugerowane przez wiele osób 8 tys. kroków dziennie. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy mniej chodzić – tego nigdy za wiele! Pamiętajcie, że ruch zmniejsza ryzyko wiele chorób: cukrzycy, zawału, nadciśnienia, osteoporozy. 

zawał serca
26.02.2024 16:15 Tej grupie osób może grozić zawał serca. Lekarz wskazał przyczynę

Zawał serca z roku na rok dotyka znaczną ilość społeczeństwa. Jest to obumarcie fragmentu mięśnia sercowego, spowodowane jego niedokrwieniem tzn. nieodpowiednim zaopatrzeniem go w krew oraz tlen. Przyczyn tego groźnego zjawiska jest wiele i często jest skutkiem niezdrowego trybu życia. Jednak, czy ryzyko zawału może być wrodzone? Odpowiedź poniżej. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z kardiologiem sportowym, prof. dr hab. n. med. Łukaszem Małkiem.

zawał serca
20.02.2024 13:28 Jak boli zawał serca? Ten objaw jest kluczowy

Choroby układu krążenia stanowią najczęstszą przyczynę zgonów w Polsce i na świecie. Zawały i udary zdarzają się u coraz młodszych pacjentów, nawet u tych, którzy wcześniej nie mieli widocznych problemów zdrowotnych. Jak rozpoznać zawał serca? Jaka jest cecha charakterystyczna bólu zawałowego?

odśnieżanie chodnika
03.01.2024 13:36 Odśnieżanie może skończyć się nawet zgonem. Osoby z pewnymi chorobami powinny unikać tej aktywności

Śnieg sypie coraz mocniej. Wielu z nas nie ma wyjścia - ubiera się ciepło, chwyta za łopatę i odśnieża chodnik czy podjazd do garażu. Jednak dla pewnych osób taka czynność może stanowić zagrożenie zdrowia. W USA zdarzały się nawet zgony w trakcie odśnieżania. Kto powinien z niego zrezygnować i poprosić kogoś innego, by go w tym wyręczył? 

Tomasz Respondek
24.12.2023 18:12 Pogrzeb Krzysztofa Respondka. Znamy datę. Dwie ważne prośby rodziny aktora

Krzysztof Respondek nie żyje. Aktor zmarł nagle na zawał serca. O śmierci przyjaciela i kolegi ze sceny poinformował w mediach społecznościowych Krzysztof Hanke. Teraz zamieścił też na Facebooku nekrolog Krzysztofa Respondka. Oprócz daty i miejsca pogrzebu zawiera dwie ważne prośby bliskich – jedną dotyczącą kondolencji, a drugą skierowane do tych, którzy zamierzali na grobie położyć kwiaty. Ta druga prośba szczególnie wzrusza.Krzysztof Respondek to śląski aktor znany min. z kabaretu „Rak”, serialu „Barwy Szczęścia” czy programu „Twoja twarz brzmi znajomo”. Zmarł w piątek 22 grudnia na zawał serca.  Mimo reanimacji i operacji w słynnej klinice kardiologicznej w Zabrzu, w której pracował Zbigniew Religa.Krzysztof Respondek z żoną, fot. Tomasz Żukowski, East News

Krzysztof Respondek
23.12.2023 15:07 Tak wyglądały ostatnie momenty życia artysty. Wyznanie przyjaciółki Krzysztofa Respondka

Wczoraj całą Polskę obiegła smutna wiadomość. Zmarł aktor Krzysztof Respondek, znany z kabaretu „Rak” oraz serialu „Barwy Szczęścia”. Powodem śmierci artysty był zawał serca. Bliska przyjaciółka Krzysztofa Respondka ujawniła, jak wyglądały jego ostatnie momenty życia. 

Krzysztof Respondek, aktor i kabareciarz
22.12.2023 16:07 Krzysztof Respondek nie żyje. Miał 54 lata. Przyczynę śmierci podał przyjaciel aktora

Nie żyje Krzysztof Respondek. O śmierci artysty poinformował Krzysztof Hanke, z którym wspólnie występowali w kabarecie Rak Krzysztof Hanke. "Odszedł mój przyjaciel" - napisał na swoim profilu. Kabareciarz i aktor, znany też z programu „Twoja twarz brzmi znajomo” miał zaledwie 54 lata.„Dzisiaj odszedł Krzyszto Respondek, znany i kochany artysta kabaretowy, Ślonzok z kabaretu RAK. Jeszcze 10.12 razem z nami na spektaklu i z jego odwiecznym przyjacielem Krzysztof Hanke. Nasze kondolencje” – taki wpis opatrzony zniczem i czarnym sercem pojawił się na facebookowym profilu „Teatr BELFEgoR w Tychach Fabryka Mistrzów”. 

Jerzy Jachowicz
27.11.2023 02:28 Znany dziennikarz przeszedł rozległy zawał. Przebywa w szpitalu. Informację podał szef Polskiego Radia 24

Nestor polskiego dziennikarstwa Jerzy Jachowicz przeszedł rozległy zawał. "Przebywa w szpitalu, ale czuje się już lepiej" - napisał na Twitterze (dziś już X) Krzysztof Świątek, redaktor naczelny Polskiego Radia 24. Jerzy Jachowicz prowadzi "Rozmowę dnia" w audycji "W samo południe" w Programie 1 Polskiego Radia. W Polskim Radiu 24, w niedzielnej audycji "Przekładaniec Jachowicza" rozmawia z politykami i innymi ekspertami. Współpracuje też z TVP Info. Wcześniej Jerzy Jachowicz pracował m.in. w “Gazecie Wyborczej” i “Newsweeku”.

Pani Lilianna i dr Jakub Foryś
26.11.2023 15:41 Ma 102-lata i się na to zdecydowała. Nigdy nie jest za późno

Do kliniki pani Lilianna trafiła z problemami kardiologicznymi. Lekarze zaproponowali jej wszczepienie rozrusznika serca. Pacjentka ma 102 lata, więc to oczywiste, że operacja w tym wieku wiąże się z większym ryzykiem. Pani Lilianna je podjęła.Do Centrum Kardiologii Grupa American Heart of Poland w Zgierzu trafiła 102-letnia pani Lilianna. Mówiła lekarzom, że od pewnego czasu brakuje jej energii oraz szybciej odczuwa zmęczenie. Mogła żyć tak dalej, ale dzięki zabiegowi, który przeprowadzono w znieczuleniu miejscowym, pacjentka żyje też czując się diametralnie lepiej. Pamiętajcie, na leczenie nigdy nie jest za późno. Tę niesamowicie optymistyczną informację o zabiegu przeprowadzonym w Centrum Kardiologii Grupa American Heart of podał portal www.termedia.pl.

None
07.11.2023 17:15 Koniec produkcji ważnego leku dla chorych na serce? Jest problem z dostępem kluczowej substancji czynnej

Ważny lek stosowany przy zawałach serca nie będzie już produkowany. Taką decyzję podjął Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Dlaczego? 

dziąsła
22.10.2023 23:45 4 groźne choroby biorą się z zaniedbanych zębów. Czy jesteś w grupie ryzyka?

Problemy z dziąsłami mogą prowadzić do stanów zapalnych w całym organizmie, a także negatywnie wpływać na serce. Winne są bakterie, które namnażają się w kieszonkach dziąseł. Naukowcy z brytyjskiego University of Birmingham udowodnili, że pacjenci mający problemy z dziąsłami, są bardziej narażone na choroby serca - wyniki badań przytoczyła w swoim tekście Monika Wysocka z redakcji PAP Zdrowie. Jak i dlaczego rośnie to ryzyko? Bakterie gromadzące się i namnażające w kieszonkach dziąsłowych naczyniami krwionośnymi wędrują do innych układów w obrębie organizmu. Na przykład do układu sercowo-naczyniowego. Co może prowadzić nawet do zawału, a więc i do ryzyka śmierci. Problemem są nie tylko stany zapalne dziąseł, ale i próchnica. Ale o tym poniżej. 

niedobór witamin
15.10.2023 16:35 Jedna witamina. A wiele chorób z jej niedoboru

Jej niedobór powoduje osteoporozę i depresję. Jest to witamina, którą w okresie wiosenno-letnim możemy pozyskać w naturalny sposób. Jednak ponad 90% z nas wciąż ma jej niedobór! To witamina D. Sprawdź, dlaczego jej niedobór jest groźny i do rozwoju których chorób może się przyczynić.  

Zawał serca u kobiet
14.10.2023 14:31 Kobiety boją się raka piersi, a umierają na serce. Zawał mylony z refluksem

Zawał kojarzy nam się z mężczyzną, szczególnie zestresowanym pracoholikiem. Tymczasem to kobiety, a nie mężczyźni częściej umierają z powodu chorób sercowo-naczyniowych. Aktorka grająca Leilę w „Gwiezdnych wojnach” zmarła na zawał w wieku zaledwie 60 lat. Przeczytaj, co o kobiecym sercu mówią eksperci. - To kobiety są bardziej zagrożone zgonem z tego chorób sercowo-naczyniowych – mówił prof. Bartosz Hudzik, kardiolog Śląskiego Uniwersytety Medycznego w Katowicach. Zawał u kobiet jest jednak często jest bagatelizowany, bo daje mniej charakterystyczne objawy, niż u mężczyzn. Jest mylony np. z nerwicą, atakiem paniki, a nawet z…refluksem. Mężczyźni mają po prostu bóle w klatce piersiowej, w każdym razie statystycznie, a kobiety częściej dopadają duszności i osłabienie i wspomniany przed chwilą refluks. 

None
05.10.2023 17:26 Kevin Spacey trafił do szpitala z objawami zawału. Objawy często są nietypowe

Aktor popularnego „ House of Cards” - Kevin spędził noc w barze w Uzbekistanie z grupą filmowców. Był niewyspany, gdy nazajutrz rano poszedł zwiedzić Muzeum Afrasiyab w Samarkandzie. „Oglądając malowidła nagle poczułem, jak całe moje lewe ramię drętwieje na około osiem sekund. Życie jest kruche. Dbajmy o siebie – wspominał stojąc przed tłumem, gdy już po udzieleniu pomocy w szpitalu przemawiał przemawiając podczas ceremonii zamknięcia 15. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Taszkencie. Informację o problemach zdrowotnych aktora podał wczoraj „Los Angeles Times”. Aktor nie powiedział publicznie, co tak naprawdę dolegało jego sercu. Kevin Space ma 64 lata, ale zawał serca, dotyka coraz młodszych. Zawał może dopaść także tego, kto nigdy wcześniej nie skarżył się na problemy z sercem. Często pierwsze objawy są nietypowe, szczególnie u kobiet. Przypominamy fragmenty rozmowy Joanny Kamińskiej z Pacjenci.pl z kardiologiem sportowym, prof. dr hab. n. med. Łukaszem Małkiem. 

ból serca
22.09.2023 18:55 Nie wszystkie objawy choroby serca są oczywiste. Te często ignorujemy

Objawy schorzeń serca mogą wystąpić nagle lub narastać powoli, nawet latami. Pacjent, który wcześniej wydawał się być całkowicie zdrowy, w pewnym momencie zaczyna mieć trudności z wejściem po schodach czy dobiegnięciem do autobusu. Jakie objawy mogą świadczyć o problemach z sercem?  

kobieta pijąca wodę kokosową
19.09.2023 10:37 Może zmniejszyć ryzyko zawału serca, redukuje stres. Pij ją codziennie rano!

Napój ten piją sportowcy, gwiazdy estrady i niemal każdy, kto ponadprzeciętnie dba o swoje ciało. To niskokaloryczny napój o absolutnie wyjątkowych właściwościach, który zdecydowanie warto włączyć do codziennej diety. Szczególnie pomocny okaże się również dla osób żyjących w przewlekłym stresie i tych, którzy chcą zadbać o swoje serce! Co to za napój? Odpowiedź poniżej. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z psychodietetykiem Katarzyną Sobolewską.

korzystanie z toalety
17.09.2023 16:33 Zawał można przewidzieć…po tym jak korzystasz z toalety! Ta liczba wypróżnień to zły znak

Zawał serca i inne choroby układu sercowo-naczyniowego są jednymi z najczęstszych przyczyn zgonów na świecie. Specjaliści zwrócili uwagę, że potencjalny zawał można przewidzieć po tym, jak często dana osoba korzysta z toalety. Ta wiedza może uratować życie niejednej osobie. O opinię poprosiliśmy eksperta.

opieka
13.09.2023 13:29 Tak trzeba żyć po zawale, choć wielu tego nie chce. Niestosowanie się do tych zaleceń to jak wyrok śmierci!

Zawał mięśnia sercowego, nazywany zawałem serca, dotyka coraz więcej osób, niezależnie od wieku. Zawał serca jest poważnym zjawiskiem, w którym dochodzi do martwicy, czyli obumiera fragment mięśnia sercowego na wskutek niedokrwienia serca. Niestety osoba po zawale mięśnia sercowego wymaga szczególnej troski i opieki lekarskiej, która ma pomóc w regeneracji pacjenta. Musi również sama włożyć wysiłek i zmienić codzienne nawyki. Na czym polega opieka nad osobą po zawale? Co chory musi zmienić? Jak wygląda zawał serca? Odpowiedź poniżej. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z kardiologiem sportowym, prof. dr hab. n. med. Łukaszem Małkiem.

arytmia
11.09.2023 13:10 Twoje serce bije nierówno? Lekarz kardiolog wskazuje najczęstsze przyczyny arytmii

Zaburzenia rytmu serca, czyli arytmia są to pewne nieprawidłowości w rytmie serca, które mogą być spowodowane nieodpowiednią pracą węzła zatokowego. Wiele osób zmaga się z różnymi schorzenia serca, a jednym z najczęściej występujących jest wspomniana arytmia. Skąd się biorą zaburzenia rytmu serca? Odpowiedź poniżej. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z kardiologiem dr n. med. Ewą Uścińską.

ból serca
23.08.2023 11:15 Po tym objawie odróżnisz ból wieńcowy od zawału serca. Różnica jest subtelna!

Choroba wieńcowa jest to zespół objawów spowodowanych przez niedokrwienie mięśnia sercowego. Zawał serca jest stanem niedokrwienia mięśnia sercowego, którego skutkiem jest martwica. Obydwie choroby powodują podobny rodzaj bólu, które łatwo pomylić. Jak odróżnić ból wieńcowy od zawału serca? Ta wiedza może uratować życie. Odpowiedzi udzielił lekarz. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z kardiologiem dr n. med. Ewą Uścińską.

pacjenci
08.08.2023 10:33 W tej grupie osób poziom cholesterolu LDL nie powinien przekraczać 55 mg/dl

Cholesterol jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu, jednak jego zbyt wysoki poziom we krwi zwiększa ryzyko rozwoju miażdżycy, która jest najczęstszą przyczyną zawału serca i udaru mózgu. Każda osoba powinna dbać o prawidłowy poziom cholesterolu, jednak pacjenci z grupy wysokiego ryzyka muszą dążyć do zdecydowanie niższego stężenia cholesterolu w porównaniu do osób zdrowych. 

zmęczona kobieta
06.08.2023 10:46 Te sygnały ostrzegawcze wysyła organizm już miesiąc przed zawałem. Często są bagatelizowane

Zawał serca to obumarcie fragmentu mięśnia sercowego, które jest spowodowane niedokrwieniem serca, czyli nieodpowiednim zaopatrzeniem go w krew i tym samym w tlen. Już miesiąc przed zawałem, organizm może wysyłać sygnały alarmujące, które jednak zazwyczaj są bagatelizowane. Co powinno nas zaniepokoić? 

ból serca
03.08.2023 08:15 Te 2 rodzaje bólu to znak, by zgłosić się do lekarza lub zadzwonić po karetkę. Kardiolog ostrzega

Ból w klatce piersiowej to sygnał alarmujący, że w organizmie wystąpiły niepokojące zmiany. Może mieć wiele przyczyn i występować w różnych formach. Szczególnie niebezpieczny jest ból związany z sercem i płucami. Jednak bez względu na przyczynę bólu, dolegliwości tego rodzaju to znak, że konieczna jest pomoc lekarza czy ratownika medycznego. Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistami: kardiologiem sportowym, prof. dr hab. n. med. Łukaszem Małkiem i kardiologiem dr Piotrem Borowskim. 

ból pachy
20.07.2023 17:01 Nawet nie zdajemy sobie sprawy czego objawem może być ból pach. Odpowiedź specjalistów zaskakuje

Przyczyn bólu pod pachą może być wiele. Dolegliwość może powodować powiększenie węzłów chłonnych, kojarzone z chorobami nowotworowymi. Ból pod pachą bywa także objawem zawału serca. O czym jeszcze może świadczyć ból zlokalizowany w tym miejscu? O opinię poprosiliśmy ekspertów: kardiologa sportowego, prof. dr hab. n.med. Łukasza Małka i gastroenterologa lek. med. Jacka Kowerzanow.   

aspiryna
28.06.2023 13:23 Czy można podać aspirynę osobie, która dostała zawału? O odpowiedź zapytaliśmy lekarza

Aspiryna, czyli kwas acetylosalicylowy, znana jest przede wszystkim jako lek przeciwbólowy i przeciwzapalny. Mimo to może również hamować zdolność płytek krwi do tworzenia skrzepów. Nic dziwnego, że w pewnych kręgach uznawana wręcz za środek pierwszej pomocy przy zawale . Ale czy słusznie? O komentarz poprosiliśmy lekarza. Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą kardiologiem sportowym, prof. dr hab. n.med. Łukaszem Małkiem.

zawał serca
13.06.2023 14:19 Jak pomóc osobie, która ma zawał serca? Ta wiedza może uratować życie

Zawał serca jest skutkiem zamknięcia światła tętnicy wieńcowej, która doprowadza krew do serca. To jedna z najczęstszych przyczyn zgonów na całym świecie. Jednak chorego można uratować, o ile udzieli się mu pierwszej pomocy w prawidłowy sposób. Jednak by móc to zrobić, trzeba wiedzieć, jak postąpić. Jak się zachować, gdy jest się świadkiem zawału serca? Zapytaliśmy eksperta. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z ratownikiem medycznym Sebastianem Jaworskim.

  • 1
  • 2