Zawał serca, a dokładniej zawał mięśnia sercowego (potocznie „atak serca”), to martwica mięśnia sercowego, powodowana jego niedokrwieniem z uwagi na zamknięcie tętnicy wieńcowej doprowadzającej krew do serca. Zawał serca to jedna z groźniejszych przypadłości na świecie. Co roku wskutek ataku serca umiera dwa razy więcej osób niż w przypadku nowotworów, a w samej tylko Unii Europejskiej zawał serca, wraz z pokrewnymi chorobami układu krążenia, stanowi najczęstszą przyczynę śmierci.
Objawami zawału serca jest przede wszystkim bardzo silny, nieustępliwy ból w klatce piersiowej, panika i lęk przed śmiercią, a także duszność. Do tego zalicza się także bladość, zimne poty, spadek ciśnienia tętniczego, pobudzenie ruchowe, tachykardia, mdłości, wymioty, osłabienie, zawroty głowy, kołatanie serca czy gorączka.
Współczesna nauka wyróżnia przynajmniej 10 najważniejszych czynników, które zwiększają ryzyko wystąpienia zawału serca. Czym więcej czynników występuje w Twoim wypadku, tym większą masz szansę na zawał.
Podstawowym czynnikiem ryzyka w przypadku zawału serca jest wiek – seniorzy dużo częściej padają ofiarami zawału, a aż 80% przypadków kończy się śmiercią. Wpływ na zawał serca mogą mieć także obciążenia genetyczne czy płeć, bowiem mężczyźni znacznie częściej doznają zawału aniżeli kobiety. Co ciekawe, ze statystyk wynika także, że na zawał serca znaczniej rzadziej chorują przedstawiciele rasy białej aniżeli pozostałych.
Do pozostałych czynników ryzyka, na które przynajmniej w dużym stopniu możemy mieć wpływ, należą: palenie papierosów, wysoki cholesterol, wysokie ciśnienie krwi, cukrzyca, siedzący tryb życia i otyłość.
Zawał serca to stan zagrażający życiu, który wymaga natychmiastowej pomocy specjalisty. Będąc świadkiem czyjegoś zawału, lub podejrzewając jego wystąpienie, należy bezzwłocznie wezwać pogotowie. Pacjentowi w trakcie zawału podaje się mieszkankę różnych leków i tlen, w pierwszej kolejności stosując przynajmniej 300 mg aspiryny, by nie dopuścić do utworzenia się zakrzepów.
Rokowania w przypadku zawału serca są dość dobre – przeżywalność jest bardzo wysoka, o ile pacjent otrzyma natychmiastową, fachową pomoc medyczną. Wskaźnik rocznej śmiertelności w Polsce wynosi zaledwie 16,6%. Niemniej, każdy atak serca wymaga późniejszej rehabilitacji, trwającej minimum 1 rok.
Pokaż więcej
Badania opublikowane przez PLOS One pokazały, że u osób starszych bardzo dobrym testem określającym stan zdrowia i ryzyko zgonu jest to, jak długo jesteśmy w stanie ustać na jednej nodze.
Najpopularniejszym objawem zawału jest silny ból w klatce piersiowej. Jest to oczywiście najbardziej charakterystyczny i najczęściej występujący objaw. Niewiele mówi się jednak o występowaniu innych symptomów. A na nie również należy zwrócić uwagę. Zawał serca to jedna z najczęstszych przyczyn zgonów w Polsce. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego z 2020 roku, z powodu chorób układu krążenia, w tym zawału serca, zmarło 222 874 osób. To aż 45,3% wszystkich zgonów w Polsce.
Zmiana czasu jest dla wielu bardzo uciążliwa - powodując nie tylko problemy techniczne, ale wpływając na jakość snu i często wywołując rozdrażnienie. Kiedy zmieniamy czas w 2024 roku?
12-latek trafił do szpitala w krytycznym stanie. Powodem było internetowe wyzwanie polegające na wdychaniu dezodorantu. W wyniku tej niebezpiecznej "zabawy" nastolatek miał zawał. Gdyby nie szybka reakcja rodziców, młody Brytyjczyk mógłby nie przeżyć.
Nagły ból w klatce piersiowej, kołatanie serca, duszności, zawroty głowy, uczucie zagrożenia – to objawy, które od razu na myśl przywodzą zawał serca. Wielu pacjentów z ich powodu trafia do szpitala. A tam, dowiadują się, że to, co im się stało, nie ma zawiązku z sercem...Diagnoza bywa zaskakująca – nerwica serca. Co to właściwie jest? Skąd się bierze i – czy jest niebezpieczna dla naszego zdrowia i życia?
Dodatkowe pieniądze seniorzy mogą przeznaczyć na leki oraz środki pielęgnacyjne - jak sama nazwa zasiłku wskazuje, a mowa o dodatku pielęgnacyjnym, dodatkowe 324 zł można przeznaczyć na wszystko, co jest na bieżąco potrzebne. Dla kogo przeznaczony jest dodatek pielęgnacyjny?
Znany youtuber podczas kręcenia filmu dostał zawału serca. Kamera zarejestrowała cały przebieg ataku. Alain Bruno postanowił opublikować to nagranie w sieci, by pokazać innym, jak wyglądają objawy ataku serca. Głęboko wierzy, że dzięki temu inni będą w stanie w porę zapobiec tragedii.Zawał serca to stan niedokrwienia mięśnia sercowego, który skutkuje jego martwicą. W Polsce każdego roku w jego wyniku umiera ok. 15 tys. osób. Coraz częściej zdarza się, że doznają go młodsze osoby. Według statystyk, co dziesiąty zawał dotyczy pacjenta przed 45. rokiem życia.
Zawał serca jest jedną z najczęstszych przyczyn zgonów w Polsce. Może wydarzyć się nagle, bez wcześniejszych sygnałów ostrzegawczych, co sprawia, że jego pierwsze symptomy bywają ignorowane, a pomoc dociera na miejsce zbyt późno. Są jednak pewne symptomy ułatwiające rozpoznanie zawału. Jeśli wystąpią, nie wahaj się wezwać karetki. W rozmowie z Pacjentami opowiedziała o nich dr n. med. Ewą Uścińska, kardiolog.
1,2 miliona Polaków cierpi na tę chorobę. Dotyka ona zarówno dorosłych, jak i dzieci. O czym mowa? O niewydolności serca, która daje bardzo różne objawy i zawsze wymaga leczenia. Jak rozpoznać chorobę?
Według danych sporządzonych przez Główny Urząd Statystyczny oraz Ministerstwo Zdrowia wynika, iż najczęstsze przyczyny zgonów w Polsce obejmują choroby układu krążenia. Możemy do nich zaliczyć chociażby zawał serca. Z tego względu ważna jest profilaktyka oraz zadbanie o to, by nie znaleźć się w grupie podwyższonego ryzyka.
Nie żyje amerykański akrot Mike Heslin. Zmarł niespodziewanie w wieku 30 lat. Miłośnicy kina mogą go kojarzyć z roli w serialu ""Special Ops: Lioness", gdzie wystąpił u boku Morgana Freemana i Nicole Kidman.Informacje o śmierci Mike'a Heslina przekazał jego mąż Scotty Dynamo, popularny w USA aktor i didżej. W swoim wpisie poinformował, że jego ukochany zmarł 2 lipca 2024 roku. Podał również przyczynę zgonu.
Środowisko muzyczne pogrążone w żałobie. Niespodziewanie zmarł Radek Kulik, perkusista zespołu Meffis. Mężczyzna przez kilka dni walczył w szpitalu o życie. Niestety nie udało mu się pomóc. Wiadomo, na co umarł i kiedy nastąpi pogrzeb.Rade Kulik z zespołem Meffis był związany od lat. Ze swoimi kolegami nagrał wiele hitów takich jak "Królowa nocy" czy "Piękne imię masz". Przyjaciele i fani muzyka są w szoku. Kondolencje spływają z całej Polski.
Farah El Kadhi była znaną influencerką, która zgromadziła na swoim Instagramie ponad milion obserwujących, z którymi dzieliła się swoim zamiłowaniem do podróżowania i mody. 36-latka zmarła niespodziewanie w trakcie wakacji. Znana jest prawdopodobna przyczyna jej śmierci.
Do tragicznego zdarzenia doszło w trakcie mszy w Męcinie Wielkiej. Odprawiający nabożeństwo ksiądz nagle zasłabł. Niestety, pomimo starań parafian i zespołu karetki, nie udało się go uratować. Wiadomo, co było przyczyną jego nagłej śmierci.
46-letni Mario Krueger był okazem zdrowia, a jednak pewnego dnia miał zawał. Okazało się, że atak serca spowodowało jedno białko. Jego podwyższony poziom może mieć wiele osób. O jakie chodzi i jak je wykryć?Na ryzyko wystąpienia zawału serca wpływają nie tylko niezdrowe nawyki, takie jak picie alkoholu czy brak ruchu, ale również czynniki genetyczne. Szczególne znaczenie ma białko zwane lipoproteiną, o którego istnieniu wie niewiele osób, a tylko część lekarzy jest świadoma jego związku z zawałem.
Tande Ramos to były reprezentant Brazylii w siatkówce. Sportowiec kilka dni temu przeszedł zawał serca. Obecnie przebywa w szpitalu w Rio de Janeiro, skąd podzielił się pouczającym nagraniem. Siatkarz opowiedział w nim o pierwszych objawach zawału.Zawał serca polega na niedokrwieniu serca, które skutkuje jego uszkodzeniami i martwicą. Bardzo często jest konsekwencją miażdżycy. Do zawału może przyczyniać się również stres. Istotne jest to, aby nie ignorować jego pierwszych objawów i dbać o swoje zdrowie najlepiej, jak to tylko możliwe – o to zaapelował Tande Ramos w swoim nagraniu.
Jeśli doświadczasz rwącego bólu nóg, który pojawia się podczas chodzenia i ustępuje po krótkim odpoczynku to jest duża szansa, że ma to związek z zaburzeniem krążenia obwodowego. Zaburzenia krążenia wynikają ze zwężenia lub niedrożności tętnic. Ten problem znany jest pod nazwą chromanie przestankowe.
Naukowcy od lat starają się rozwikłać zagadkę, co się dzieje z naszym mózgiem po śmierci. Kolejne badania przybliżają ich do przełomowego odkrycia, ale póki co wiedzą jedynie, że około 15 minut po śmierci klinicznej mózg wytwarza fale gamma, odpowiedzialne za funkcje poznawcze. Oznacza to, że może być świadomy, co się stało z ciałem.
Wiele osób obawia się zawału i słusznie – to jedna z najczęstszych przyczyn zgonów w Polsce. Co roku zawał serca zabija nawet 15 tys. naszych rodaków. Najprostszą drogą, by mu zapobiec jest ruch. Ile kroków dziennie powinniśmy robić, by zmniejszyć jego ryzyko?Badania amerykańskich naukowców dowodzą, że istnieje związek między dzienną liczbą kroków a ryzykiem zawału. Wbrew pozorom wcale nie trzeba dużo, aby zwiększyć swoje szanse na zdrowe serce. Wystarczy znacznie mniej niż sugerowane przez wiele osób 8 tys. kroków dziennie. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy mniej chodzić – tego nigdy za wiele! Pamiętajcie, że ruch zmniejsza ryzyko wiele chorób: cukrzycy, zawału, nadciśnienia, osteoporozy.
Zawał serca z roku na rok dotyka znaczną ilość społeczeństwa. Jest to obumarcie fragmentu mięśnia sercowego, spowodowane jego niedokrwieniem tzn. nieodpowiednim zaopatrzeniem go w krew oraz tlen. Przyczyn tego groźnego zjawiska jest wiele i często jest skutkiem niezdrowego trybu życia. Jednak, czy ryzyko zawału może być wrodzone? Odpowiedź poniżej. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z kardiologiem sportowym, prof. dr hab. n. med. Łukaszem Małkiem.
Choroby układu krążenia stanowią najczęstszą przyczynę zgonów w Polsce i na świecie. Zawały i udary zdarzają się u coraz młodszych pacjentów, nawet u tych, którzy wcześniej nie mieli widocznych problemów zdrowotnych. Jak rozpoznać zawał serca? Jaka jest cecha charakterystyczna bólu zawałowego?
Śnieg sypie coraz mocniej. Wielu z nas nie ma wyjścia - ubiera się ciepło, chwyta za łopatę i odśnieża chodnik czy podjazd do garażu. Jednak dla pewnych osób taka czynność może stanowić zagrożenie zdrowia. W USA zdarzały się nawet zgony w trakcie odśnieżania. Kto powinien z niego zrezygnować i poprosić kogoś innego, by go w tym wyręczył?
Krzysztof Respondek nie żyje. Aktor zmarł nagle na zawał serca. O śmierci przyjaciela i kolegi ze sceny poinformował w mediach społecznościowych Krzysztof Hanke. Teraz zamieścił też na Facebooku nekrolog Krzysztofa Respondka. Oprócz daty i miejsca pogrzebu zawiera dwie ważne prośby bliskich – jedną dotyczącą kondolencji, a drugą skierowane do tych, którzy zamierzali na grobie położyć kwiaty. Ta druga prośba szczególnie wzrusza.Krzysztof Respondek to śląski aktor znany min. z kabaretu „Rak”, serialu „Barwy Szczęścia” czy programu „Twoja twarz brzmi znajomo”. Zmarł w piątek 22 grudnia na zawał serca. Mimo reanimacji i operacji w słynnej klinice kardiologicznej w Zabrzu, w której pracował Zbigniew Religa.Krzysztof Respondek z żoną, fot. Tomasz Żukowski, East News
Wczoraj całą Polskę obiegła smutna wiadomość. Zmarł aktor Krzysztof Respondek, znany z kabaretu „Rak” oraz serialu „Barwy Szczęścia”. Powodem śmierci artysty był zawał serca. Bliska przyjaciółka Krzysztofa Respondka ujawniła, jak wyglądały jego ostatnie momenty życia.
Nie żyje Krzysztof Respondek. O śmierci artysty poinformował Krzysztof Hanke, z którym wspólnie występowali w kabarecie Rak Krzysztof Hanke. "Odszedł mój przyjaciel" - napisał na swoim profilu. Kabareciarz i aktor, znany też z programu „Twoja twarz brzmi znajomo” miał zaledwie 54 lata.„Dzisiaj odszedł Krzyszto Respondek, znany i kochany artysta kabaretowy, Ślonzok z kabaretu RAK. Jeszcze 10.12 razem z nami na spektaklu i z jego odwiecznym przyjacielem Krzysztof Hanke. Nasze kondolencje” – taki wpis opatrzony zniczem i czarnym sercem pojawił się na facebookowym profilu „Teatr BELFEgoR w Tychach Fabryka Mistrzów”.
Nestor polskiego dziennikarstwa Jerzy Jachowicz przeszedł rozległy zawał. "Przebywa w szpitalu, ale czuje się już lepiej" - napisał na Twitterze (dziś już X) Krzysztof Świątek, redaktor naczelny Polskiego Radia 24. Jerzy Jachowicz prowadzi "Rozmowę dnia" w audycji "W samo południe" w Programie 1 Polskiego Radia. W Polskim Radiu 24, w niedzielnej audycji "Przekładaniec Jachowicza" rozmawia z politykami i innymi ekspertami. Współpracuje też z TVP Info. Wcześniej Jerzy Jachowicz pracował m.in. w “Gazecie Wyborczej” i “Newsweeku”.
Do kliniki pani Lilianna trafiła z problemami kardiologicznymi. Lekarze zaproponowali jej wszczepienie rozrusznika serca. Pacjentka ma 102 lata, więc to oczywiste, że operacja w tym wieku wiąże się z większym ryzykiem. Pani Lilianna je podjęła.Do Centrum Kardiologii Grupa American Heart of Poland w Zgierzu trafiła 102-letnia pani Lilianna. Mówiła lekarzom, że od pewnego czasu brakuje jej energii oraz szybciej odczuwa zmęczenie. Mogła żyć tak dalej, ale dzięki zabiegowi, który przeprowadzono w znieczuleniu miejscowym, pacjentka żyje też czując się diametralnie lepiej. Pamiętajcie, na leczenie nigdy nie jest za późno. Tę niesamowicie optymistyczną informację o zabiegu przeprowadzonym w Centrum Kardiologii Grupa American Heart of podał portal www.termedia.pl.
Ważny lek stosowany przy zawałach serca nie będzie już produkowany. Taką decyzję podjął Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Dlaczego?