Pacjenci.pl Zdrowie Jak chronić się przed udarem mózgu i zawałem serca? Kluczowe są nasze codziennie wybory
canva.com

Jak chronić się przed udarem mózgu i zawałem serca? Kluczowe są nasze codziennie wybory

7 marca 2023
Autor tekstu: Joanna Kamińska

Według danych GUS, choroby układu krążenia stanowią najczęstszą przyczynę zgonów w naszym kraju. Każdego roku przybywa coraz więcej pacjentów cierpiących na choroby układu krążenia. Liczba zawałów serca i udarów mózgu stale rośnie i występuje u coraz młodszych osób. Związane jest to przede wszystkim z naszymi niezdrowymi nawykami.

Jakie są główne przyczyny udaru mózgu i zawału serca?

Udar niedokrwienny mózgu i zawał serca najczęściej są powikłaniem zmian miażdżycowych w naczyniach wieńcowych lub mózgowych. „Miażdżyca to uogólniona choroba naczyń, której główną przyczyną są zaburzenia metaboliczne (jak cukrzyca czy dislipidemia), powiązane z otyłością, niewłaściwą dietą, brakiem aktywności fizycznej czy paleniem papierosów. Jest ona czynnikiem ryzyka nie tylko udaru mózgu, ale też zawału serca czy niedokrwienia kończyn.” - powiedziała kardiolog dr n. med. Ewa Uścińska.

miażdżyca

Miażdżyca - przyczyny, objawy, leczenie. Ekspert tłumaczy
Zawał serca u młodego człowieka jest groźniejszy niż u starszego. Kardiolodzy tłumaczą, dlaczego

Jak zminimalizować ryzyko udaru mózgu i zawału serca?

W profilaktyce udaru mózgu i zawału serca powinniśmy przede wszystkim podjąć działania zapobiegające rozwojowi miażdżycy. Nie jest to nic skomplikowanego, gdyż podstawę profilaktyki stanowi zdrowy styl życia. Na takie czynniki, jak wiek i płeć nie mamy wpływu, jednak codzienne nawyki zależą już od nas. „Starzejemy się, a miażdżyca rozwija się wraz z wiekiem. Mężczyźni są bardziej narażeni, gdyż kobiety przed menopauzą są chronione w sposób endokrynologiczny. Reszta zależy już od nas.” - powiedział specjalista chorób wewnętrznych, farmakolog kliniczny dr n. med. Marcin Wełnicki.

Należy zadbać o codzienną aktywność fizyczną. Nie muszą to być forsowne ćwiczenia na siłowni, a wystarczy zwykły spacer. „ Powinniśmy się ruszać, chociażby 6000 kroków dziennie. Nie musimy chodzić na siłownię i dbać o rzeźbę, bo nie każdego na to stać finansowo czy emocjonalnie, ale zwykłe 6 000 kroków dziennie to jest absolutne minimum! Wystarczy zwykły spacer, a zmniejszymy ryzyko udaru mózgu i zawału serca!” - powiedział specjalista chorób wewnętrznych, farmakolog kliniczny dr n. med. Marcin Wełnicki.

Pamiętajmy, że palenie tytoniu jest jednym z głównych czynników ryzyka rozwoju chorób układu krążenia (a także nowotworów). Kilka papierosów dziennie zwiększa ryzyko wystąpienia udaru mózgu i zawału serca o około 50 procent! Jeśli jesteśmy palaczami, warto podjąć działania, aby zerwać z nałogiem.

Nie zapominajmy także o diecie, która ma ogromne znaczenie w profilaktyce zawału serca i udaru mózgu.

Dieta - Co jeść, a czego unikać?

W naszej diecie powinniśmy przede wszystkim zadbać o obniżenie poziomu cholesterolu we krwi, ponieważ to właśnie cholesterol jest główną przyczyną rozwoju miażdżycy. Dieta powinna obfitować w takie produkty jak m.in. warzywa i owoce, produkty pełnoziarniste, nasiona roślin strączkowych oraz tłuste ryby morskie. Warto każdego dnia sięgać po orzechy, ponieważ mają zbawienny wpływ na układ krążenia, potwierdzony badaniami. „ Badania kliniczne potwierdzają, że garść orzechów dziennie zmniejsza ryzyko zawału serca i udaru mózgu o 20 – 30 procent!” - powiedział specjalista chorób wewnętrznych, farmakolog kliniczny dr n. med. Marcin Wełnicki.

Z naszego jadłospisu należy wyeliminować produkty wysokoprzetworzone, ponieważ są źródłem szkodliwych składników, takich jak tłuszcze trans, cukier, barwniki, konserwanty i inne chemiczne dodatki. Powinniśmy unikać takich produktów jak m.in. słodycze, kolorowe napoje gazowane, fast foody, słone przekąski typu chipsy czy paluszki, zupki instant, przetworzone produkty mięsne (parówki, kabanosy), margaryna, masowo produkowane pieczywo i gotowe dania do odgrzania w mikrofalówce.

Warto zwrócić uwagę na to, jakie mięso spożywamy. Najlepiej sięgajmy po chudy drób (pierś z indyka i kurczaka), a wystrzegajmy się przetworzonego czerwonego mięsa. Tłuste produkty mleczne, podobnie jak tłuste mięso zawierają dużą ilość nasyconych kwasów tłuszczowych, dlatego także należy ograniczyć je w swojej diecie.

Zawał serca u młodych osób - objawy, przyczyny, rozpoznanie. Ekspert tłumaczy
Udar mózgu - objawy, przyczyny, leczenie. Ekspert tłumaczy
Obserwuj nas w
autor
Joanna Kamińska

Redaktorka serwisu Pacjenci.pl. Absolwentka kierunku zdrowie publiczne na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Ukończyła także studia podyplomowe z dydaktyki języka polskiego jako obcego na Uniwersytecie Warszawskim oraz 2-letnie studium fotograficzne w Warszawskiej Szkole Filmowej. Pisze o problemach zdrowotnych, które najczęściej dotykają Polaków. Szczególnie interesuje ją tematyka zdrowia psychicznego.  
Prywatnie jest wielką miłośniczką zwierząt, fotografii i kultury hiszpańskiej.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja