Pacjenci.pl > Udar Mózgu

Udar Mózgu

Udar mózgu nie jest dokładnie chorobą, a zbiorem objawów towarzyszących nagłemu zaburzeniu funkcji centralnego układu nerwowego.

udar
14.09.2023 12:45 Jego objawy mogą być mylone z inną chorobą. To najcięższy rodzaj udaru mózgu o dużym ryzyku zgonu!

Udar mózgu to jednostka chorobowa, w której obumiera fragment mózgu w następstwie zaburzeń krążenia mózgowego. Jest to jedna z najczęstszych przyczyn zgonów populacji w wieku dorosłym oraz główna przyczyna inwalidztwa u osób powyżej 45. roku życia. Szczególnie niebezpieczny jest udar pnia mózgu. Jakie ryzyko wiążę się z udarem pnia mózgu i czym się charakteryzuje? Odpowiedź poniżej. Artykuł powstał na podstawie rozmowy kardiologiem dr n. med. Ewą Uścińską.

lekarz
10.09.2023 10:15 Rewolucja w kardiologii! Ustalono nieznaną dotąd przyczynę udaru mózgu! Odkrywcą najmłodszy w historii Polski profesor

Rewolucja w świecie medycyny? Tak! Niedawno odkryta została nieznana dotąd przyczyna udaru mózgu. Jest to zasługa prof. dr hab. n. med. Mateusza Hołdy, najmłodszego w historii Polski profesora i jego zespołu badawczego o nazwie HEART. Dzięki jego badaniom wielu ludzi może zostać uratowanych. Co warto wiedzieć o tej przyczynie udaru?   

udar mózgu
14.08.2023 14:03 Rokowania po rozległym udarze mózgu. Mocna wypowiedź doświadczonego lekarza

Udar mózgu to niebezpieczna choroba, stanowiąca trzecią najczęstszą przyczynę zgonów. Szybkie rozpoznanie choroby może uratować komuś życie. Jednak w przeciwnym wypadku skutkiem udaru bywa śmierć. Dla osoby, która dostała udaru cenna jest każda chwila. Pamiętajmy o tym! Dziś wyjaśniamy, jak są rokowania po rozległym udarze mózgu. Niestety, to nie są dobre wieści. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z kardiologiem dr n. med Ewą Uścińską.

udar mózgu
09.08.2023 14:27 Objawem udaru są zaburzenia mowy. Kardiolog objaśnia, jak je rozpoznać

Udar mózgu jest jedną z najczęstszych przyczyn przedwczesnej śmierci. Z powodu choroby uszkodzone zostają obszary mózgu odpowiedzialne m.in. za mowę. Niewyraźna lub zniekształcona mowa to jeden z najczęstszych wczesnych objawów udaru. Szybkie rozpoznanie tego rodzaju dolegliwości umożliwia szybszą interwencję medyczną. Jak więc mówi osoba, które dostała udaru? Artykuł powstał na podstawie rozmowy z ekspertem, kardiologiem dr n. med. Ewą Uścińską.

udar mózgu
27.07.2023 09:29 Ten dziecinnie prosty test może komuś uratować życie. Zrób go osobie, u której podejrzewasz udar!

Na udar mózgu umiera co piąta osoba – tak wynika ze statystyk. Jednak wczesne rozpoznanie oznak udaru i wezwanie pomocy zwiększa szansę na przeżycie i może uchronić przed kalectwem. Jak rozpoznać, że ktoś dostała udaru? Zrób test F.A.S.T. Nie musisz przechodzić żadnego kursu, by się go nauczyć. Wystarczy, że przeczytasz ten artykuł! Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą kardiologiem dr n. med. Ewa Uścińską.

udar mózgu
25.07.2023 17:53 Gdy udar jest blisko, Twoje ciało wysyła ostrzeżenia. Lekarz wskazał charakterystyczne objawy

Mało kto spodziewa się, że dostanie udaru mózgu. Jest następstwem zaburzeń krążenia mózgowego. Gdy się pojawia, życie chorego często zmienia się diametralnie. Jednak nasz organizm wysyła sygnały ostrzegające, że zbliża się udar. Jak je rozpoznać? Jakie sprawdzić, czy dana osoba ma udar? Artykuł powstał na podstawie rozmowy z ekspertem, kardiologiem dr n. med. Ewą Uścińską.

udar mózgu
25.07.2023 08:10 Kardiolog wskazał pierwsze objawy udaru mózgu. Są zwodnicze. Mogą przypominać osłabienie!

Liczba udarów mózgu w Europie rośnie z roku na rok. Europejska Organizacja Udarowa opracowała w związku z tym nawet specjalny plan walki z udarem do 2030 r. Rozpoznanie choroby nie zawsze jest możliwie ze względu na to, że objawy te łatwo pomylić np. z osłabieniem. Jak więc rozpoznać, że mamy do czynienia z udarem? Nasz organizm wysyła wcześniej znaki ostrzegawcze. Czym są? O opinię poprosiliśmy eksperta. Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą kardiologiem dr n. med. Ewą Uścińska.

kobieta po udarze
13.07.2023 10:17 Rozległy udar mózgu - jego skutki często pozostają do końca życia. Kardiolog wyjaśnia

Udar mózgu to jedna z najczęstszych przyczyn zgonów na świecie. Ryzyko zapadnięcia na niego wzrasta wraz z wiekiem. O rozległym udarze mózgu mówimy, gdy dany przypadek uzyska wynik od 21 do 41 w Skali udaru NIH. Czym jednak charakteryzuje się rozległy udar mózgu i jakie są jego skutki? Artykuł powstał na podstawie rozmowy z kardiologiem dr. n.med Ewą Uścińską

udar mózgu
11.07.2023 11:52 Ten objaw udaru mózgu może przejść niezauważony. Jeśli nie mija - idź do lekarza

Ludzki mózg jest delikatnym organem. Nawet niewielkie zaburzenie w dostawie krwi powoduje objawy neurologiczne. Przemijający atak niedokrwienny to jeden z nich – gdy nie ustępuje w ciągu 24 godzin, to oznacza, że wystąpił udar mózgu. Jak rozpoznać epizod przemijającego niedokrwienia mózgu? Lekarz wyjaśnia. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z kardiologiem dr n. med. Ewą Uścińską.

rehabilitacja
24.05.2023 13:28 Dlaczego pacjent po udarze mózgu wymaga rehabilitacji? Rola rehabilitacji w leczeniu udaru

Udar mózgu jest trzecią najczęstszą przyczyną śmierci, a także wiodącą przyczyną niepełnosprawności osób dorosłych. Niepełnosprawność, upośledzenie i pogorszenie jakości życia po udarze to jeden z największych problemów zdrowia publicznego na świecie. Nieodłącznym i obowiązkowym elementem leczenia udaru jest rehabilitacja. Jaką pełni rolę? Artykuł powstał na podstawie rozmowy z kardiologiem dr. n. med. Ewą Uścińską.

mózg
04.05.2023 15:33 Udar mózgu krwotoczny a niedokrwienny – czym się różnią i który jest groźniejszy?

Udar mózgu jest chorobą mózgowo - naczyniową, w której dochodzi do obumarcia fragmentu mózgu wskutek zaburzeń krążenia mózgowego. Ze względu na mechanizm prowadzący do uszkodzenia mózgu wyróżniamy 2 rodzaje udaru mózgu: niedokrwienny i krwotoczny.  Czym się charakteryzują i który stanowi większe zagrożenie dla życia? Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą kardiologiem dr n. med. Ewą Uścińską. 

mózg
26.04.2023 07:35 Jak objawia się udar prawej i lewej półkuli mózgu? Czym się od siebie różnią?

Ludzki mózg składa się z dwóch różnych półkul (prawej i lewej), które są połączone tzw. spoidłem wielkim, umożliwiającym m.in. przepływ informacji między nimi. Każda półkula odpowiada za inne funkcje, jednak obie tworzą nierozerwalną całość i ściśle ze sobą współpracują. Aby mogły prawidłowo funkcjonować, każda z nich musi być w pełni sprawna. Artykuł powstał dzięki współpracy ze specjalistą kardiologiem dr n. med. Ewą Uścińską.

covid
25.04.2023 18:58 Jakie jest ryzyko wystąpienia udaru mózgu po szczepieniu przeciw Covid-19? Zapytaliśmy specjalistę

Szczepionki przeciw Covid-19 od początku swojego istnienia wywołały mnóstwo kontrowersji, mając zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Wiele wątpliwości i strachu wzbudziły informacje o tym, że jednym z powikłań poszczepiennych jest udar mózgu. Czy mamy powody do obaw? Zapytaliśmy specjalistę kardiolog dr n. med. Ewę Uścińską.

fast food
11.04.2023 20:06 Profilaktyka udaru mózgu – jakie produkty spożywcze zwiększają ryzyko udaru?

Najczęstszą przyczyną udaru niedokrwiennego mózgu są zmiany miażdżycowe w naczyniach wieńcowych lub mózgowych, do których dochodzi przede wszystkim pod wpływem działania takich czynników, jak: zaburzenia metaboliczne, niewłaściwa dieta, otyłość, brak aktywności fizycznej, palenie papierosów. Kluczową rolę w profilaktyce i leczeniu udaru mózgu odgrywa zdrowy styl życia i zmiana nawyków żywieniowych. 

mózg
22.03.2023 11:21 Udar pnia mózgu - najcięższa postać udaru. Jakie może dawać objawy?

Udar pnia mózgu jest najcięższą postacią udaru. Na szczęście zdarza się stosunkowo rzadko. Jakie są objawy udaru pnia mózgu i dlaczego jest tak niebezpieczny? 

mózg
10.03.2023 19:18 Czy udar mózgu może się powtórzyć? Jak powinna wyglądać profilaktyka udaru?

Udar mózgu stanowi trzecią pod względem częstości przyczyną zgonu i najczęstszą przyczyną trwałego inwalidztwa osób dorosłych. Nie jeden pacjent po przebytym udarze zadaje sobie pytanie: Czy to się może powtórzyć? Niestety odpowiedź nie jest optymistyczna. 

zawał
07.03.2023 10:49 Jak chronić się przed udarem mózgu i zawałem serca? Kluczowe są nasze codziennie wybory

Według danych GUS, choroby układu krążenia stanowią najczęstszą przyczynę zgonów w naszym kraju. Każdego roku przybywa coraz więcej pacjentów cierpiących na choroby układu krążenia. Liczba zawałów serca i udarów mózgu stale rośnie i występuje u coraz młodszych osób. Związane jest to przede wszystkim z naszymi niezdrowymi nawykami.

psychiatra
03.03.2023 14:19 Powikłaniem miażdżycy mogą być zaburzenia psychiczne. Mało kto ma tego świadomość

Miażdżyca jest chorobą spowodowaną zbyt dużym stężeniem cholesterolu we krwi. W ścianie tętnicy rozwija się stan zapalny, z czasem prowadząc do powstania blaszki miażdżycowej, która stopniowo się powiększa. Dochodzi wtedy do zwężenia światła tętnicy, przez co przepływ krwi staje się coraz słabszy. Powoduje to niedokrwienie narządów, m.in. serca i mózgu. Blaszki miażdżycowe często pękają tworząc skrzepliny. Powstałe skrzepliny urywają się i płynąc z prądem krwi zatykają naczynia. 

udar
25.02.2023 18:21 Jeszcze przed udarem organizm wysyła sygnały ostrzegawcze. Tych objawów nie lekceważ

Udar mózgu jest jedną z głównych przyczyn śmierci w naszym kraju i na świecie. Ponadto to najczęstsza przyczyna trwałego inwalidztwa osób dorosłych. Ryzyko udaru wzrasta wraz z wiekiem, jednak może także dotknąć ludzi młodych. Osoba z udarem powinna otrzymać jak najszybszą pomoc medyczną, aby zmniejszyć uszkodzenie mózgu i uniknąć śmierci lub niepełnosprawności. 

zawał serca
21.02.2023 09:57 Jej pierwszym objawem może być zawał serca i zgon. Wciąż o tej chorobie mówimy za mało

Miażdżyca to choroba cywilizacyjna, spowodowana odkładaniem się cholesterolu w ścianach tętnic. „Pesymiści uważają, że miażdżyca zaczyna rozwijać się już około 20 roku życia. Bardzo dużo zależy od nas, od naszego garnituru genetycznego i od tego, jak żyjemy.” - powiedział dr n. med. Marcin Wełnicki. specjalista chorób wewnętrznych, farmakolog kliniczny. 

dr hab. n. med. Adam Kobayashi, prezydent elekt Sekcji Chirurgii Naczyniowej Polskiego Towarzystwa Neurologicznego
19.03.2022 01:23 dr Adam Kobayashi: Przedszkolaki rozpoznają udar mózgu

Prawdopodobnie ta dramatyczna statystyka nie byłaby tak dramatyczna, gdybyśmy w porę potrafili rozpoznawać pierwsze objawy udaru. Bo czas liczy się tu szczególnie, im wcześniej chory otrzyma specjalistyczna pomoc, tym większe szanse na przeżycie. Dlatego cieszy trwająca właśnie akcja edukacyjna, skierowana tym razem do przedszkolaków i dzieci z klas I-III, mająca uświadamiać tę grupę, jak rozpoznawać udar mózgu i jak wówczas postępować. Akcja jest częścią międzynarodowej kampanii FAST Heroes 112, będącej inicjatywą międzynarodowego grona ekspertów. Charyzmatyczni dziadkowie i ich wnuczek Tomy problem udaru mózgu przedstawiają w bardzo ciekawy i przystępny sposób.- Już nawet kilkuletnie dzieci mogą uczyć się rozpoznawać symptomy udaru mózgu i sprawnie reagować w sytuacjach zagrożenia życia swoich najbliższych – mówi dr hab. n. med. Adam Kobayashi, prezydent elekt Sekcji Chirurgii Naczyniowej Polskiego Towarzystwa Neurologicznego. – To niezwykła grupa odbiorców, którzy chłoną wiedzę jak gąbki, są ciekawi świata i łatwo przyswajają nowe wiadomości. Co więcej, mają w sobie naturalną potrzebę niesienia pomocy innym. Uważam, że edukując dzieci, edukujemy całe społeczeństwo, a w zakresie upowszechniania wiedzy na temat udaru mózgu mamy nadal wiele do zrobienia. Cieszy nas, że tyle szkól i przedszkoli entuzjastycznie odpowiedziało na apel i zadeklarowało udział.