Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Udar Mózgu

Udar Mózgu

Udar mózgu – czym jest? Objawy i definicja

Udar mózgu (wcześniej znany również jako apopleksja) to zespół objawów klinicznych, związanych z ostrym i nagłym zaburzeniem czynności pracy mózgu. Powstaje ono w wyniku zaburzenia krążenia mózgowego i utrzymuje się przez minimum 24 godziny. Udar mózgu to stan zagrażający życiu – współczynnik śmiertelności w Polsce wynosi prawie 22%, przy czym zaznaczyć trzeba, że udar mózgu może wywoływać rozliczne powikłania – jedynie 50% osób które przebyły udar mózgu odzyskuje pełną sprawność fizyczną i umysłową.

Do podstawowych objawów udaru mózgu należy nagły i silny ból głowy, najczęściej współistniejący z wymiotami, nudnościami, zawrotami głowy i zaburzeniami świadomości. Jeżeli ktoś w Twoim otoczeniu zgłasza podobne objawy, możesz zastosować metodę szybkiej diagnostyki wstępnej, analizując występowanie pozostałych czynników. 

Osoba przeżywająca udar mózgu ma trudności z wypowiadaniem się, widzi niewyraźnie, jej usta są asymetryczne, a jedna ze stron ciała chorego drętwieje. Poproś, by osoba potencjalnie chora powtórzyła po Tobie jakieś zdanie, uśmiechnęła się lub podniosła do góry obie ręce. Jeżeli ma z tym jakiekolwiek trudności, natychmiast wezwij karetkę – to udar mózgu.

Udar mózgu – czynniki ryzyka

Podobnie jak w przypadku wielu innych przypadłości medycznych, udar mózgu to choroba, w przypadku której możemy wymienić różne czynniki ryzyka, sprzyjające jej występowaniu. Część z nic ma podłoże genetyczne, więc nie będziemy w stanie im zaradzić, jednak na znaczą część wpływ ma wyłącznie nasz styl życia.

W przypadku uwarunkowań genetycznych dowiedziono, że największy wpływ na powstawanie udaru mózgu ma wiek, płeć oraz etniczność pacjenta. Zdecydowanie najczęściej udar mózgu przytrafia się mężczyznom po 65 roku życia wśród społeczności rasy czarnej i żółtej. Nie do przeoczenia jest także obciążenie genetyczne pacjenta, związane z przebytymi w rodzinie udarami mózgu.

Ryzyko wystąpienia udaru mózgu możemy jednak minimalizować, bowiem wiele z czynników ryzyka to czynniki modyfikowalne. Należą do nich: palenie papierosów (jako najpoważniejszy z takich czynników), nadużywanie alkoholu, nieodpowiednia dieta, otyłość, oraz niska aktywność fizyczna. Wśród pozostałych czynników ryzyka wymieniana jest także cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, choroby serca i zespół bezdechu sennego.

Leczenie udaru mózgu – jak przebiega?

Leczenie udaru mózgu uzależnione jest przede wszystkim od jego rodzaju – może to być udar niedokrwienny lub krwotoczny. Pierwsza pomoc polega przede wszystkim na monitorowaniu ciśnienia tętniczego krwi i jego obniżaniu, kontroli glikemii i diurezy, obniżaniu temperatury ciała, podaniu leków przeciwobrzękowych i przeciwzapalnych oraz profilaktyce przeciwzakrzepowej.

Po przebytym udarze mózgu chory musi przejść długotrwałą rehabilitację, mającą na celu przywrócenie go do pełnej sprawności. Taką rehabilitację dzieli się na szpitalną, poszpitalną i domową.

Pokaż więcej

Kobieta w średnim wieku trzyma się za głowę, na twarzy ma grymas bólu, siedzi na żółtym fotelu
28.08.2024 14:54 Mini-udar mózgu – przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie

Przemijający atak niedokrwienny (TIA), znany również jako mini-udar mózgu, to krótkotrwałe zaburzenie przepływu krwi w mózgu, które może być ostatnim sygnałem ostrzegawczym przed pełnym udarem. Chociaż objawy TIA trwają krótko, nie wolno ich lekceważyć. W tym artykule omawiamy, czym jest mini-udar, jakie są jego objawy, przyczyny oraz metody diagnostyki i leczenia. 

Feliks Szajnert, śmierć
09.07.2024 09:35 Na to chorował aktor ze "Świata według Kiepskich". Feliks Szajnert walczył o życie

Kilka dni temu media obiegła wiadomość o śmierci Feliksa Szajnerta, który przez prawie 50 lat związany był z teatrem im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Serialowi widzowie zapamiętali go również z hitowego serialu Polsatu “Świat według kiepskich”.Choć bezpośrednia przyczyna śmierci 79-letniego aktora nie została podana do wiadomości publicznej, Szajnert zmagał się z bardzo poważną chorobą, która niestety dotyka rzesze Polaków. Pod koniec 2022 r. aktor przeszedł udar mózgu. Według szacunków lekarzy, to jedna z najczęstszych przyczyn zgonów.

Udar mózgu
28.06.2024 09:29 To jedna z głównych przyczyn zgonów. Kardiolożka zdradza objawy ostrzegawcze udaru mózgu

Udar mózgu jest jedną z głównych przyczyn zgonów w Polsce i na świecie. Choć ryzyko udaru rośnie z wiekiem, ten problem dotyka niestety coraz młodsze osoby. Osoba, u której wystąpił udar powinna jak najszybciej otrzymać pomoc, natomiast czas, jaki upłynął od momentu pojawienia się pierwszych objawów udaru do rozpoczęcia leczenia, ma ogromne znacznie dla skuteczności leczenia. O tym, co może sygnalizować zbliżający się udar, opowiedziała kardiolog,  dr n. med. Ewa Uścińska.

Olej z pestek dyni
22.04.2024 16:46 Na cholesterol i na lepszą cerę. Kup za grosze i korzystaj do woli

Zastosowanie oleju z pestek dyni jest ogromne i ma wiele właściwości prozdrowotnych. Przede wszystkim stabilizuje poziom cholesterolu, ale też działa antyoksydacyjnie i przeciwnowotworowo. Pozytywne właściwości oleju z pestek dyni wykorzystywane są również w kosmetyce, gdyż świetnie sprawdza się jako olej do masażu ciała, ale również wtedy, gdy nasze włosy są przesuszone. Olej z pestek dyni polecany jest również do skóry suchej, pękającej, łuszczącej się, gdyż nie tylko nawilża ją, ale również zapobiega stanom zapalnym. Jakie jeszcze jest zastosowanie olejku z pestek dyni i na co korzystnie wpływa?

Test kciuka, tętniak
16.04.2024 14:21 Boisz się, że grozi ci tętniak? Ten test wykonasz w kilka sekund

Pęknięcie tętniaka mózgu w 30 procentach przypadków kończy się natychmiastową śmiercią. Z drugiej strony tętniaki przez lata mogą nie dawać żadnych objawów i nigdy nie pęknąć. Po czym poznać, że ma się tętniaka? Pomocny może być test kciuka.Test kciuka to metoda polegająca na sprawdzeniu, czy jest się narażonym na tętniaka lub czy się go ma. I chociaż  pozytywny wynik nie daje pewnej odpowiedzi na te pytania, może być cenną wskazówką i kolejnym powodem, by o siebie zadbać. 

udar mózgu
01.04.2024 17:48 Udar dopada coraz więcej Polaków. Ważne zmiany w leczeniu

Udar mózgu jest jedną z najczęstszych przyczyn zgonów i trwałego inwalidztwa wśród osób dorosłych w Polsce i na świecie. Ryzyko udaru wzrasta wraz z wiekiem, jednak występuje też u coraz młodszych pacjentów. Dobra informacja jest taka, że czekają nas zmiany w leczeniu udaru. Do konsultacji publicznych skierowany został projekt nowelizacji rozporządzenia ministra zdrowia odnośnie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego. Ma on dotyczyć ostrej fazy udaru niedokrwiennego. Zmiany mają wejść w życie 1 lipca tego roku. Co to oznacza dla pacjentów?

czy kto potrafią wyczuć chorobę?
12.03.2024 16:49 Czy koty potrafią wyczuć choroby? Sprawdzamy, ile prawdy jest w tym micie

Mówi się, że koty wyczuwają choroby człowieka i próbują mu na różne sposoby pomóc. Na własnej skórze możemy przekonać się, że gdy mamy słabszy nastrój, koty łaszą się i działają na nas uspokajająco. Czy jednak naprawdę potrafią wyczuć chorobę?W momencie, gdy z kocim opiekunem dzieje się coś niepokojącego, kotowate na różne sposoby usiłują zakomunikować, że widzą, co się dzieje. Ile w tym prawdy?

udar mózgu
17.12.2023 12:29 Tego nie wiesz o udarze. Kilka faktów Cię zaskoczy

Udar mózgu uznawany jest za jeden z największych problemów zdrowotnych na świecie. Choć dotyka najczęściej osoby starsze, tak naprawdę może wystąpić całkiem niespodziewanie u każdego z nas, nawet jeśli nie skarżymy się na dolegliwości zdrowotne. Przedstawiamy 11 faktów o udarze mózgu, które zaskoczą nie jednego czytelnika! 

udar, Michał Figurski
14.09.2023 12:45 Michał Figurski ostrzega przed udarem. Objawy bywają bardzo nietypowe

Jest główną przyczyną inwalidztwa u osób powyżej 45. roku życia i jedną z najczęstszych przyczyn zgonu dorosłych. Udar mózgu. Michał Figurski w autobiografii “najsłodszy” pisze nie tylko o swojej cukrzycy. Wspomina też udar, który przeszedł. Jak rozpoznać pierwsze objawy udaru?  W udarze liczy się czas - jak najszybsza pomoc medyczna, bo z każdą minutą i godziną, zmiany w mózgu stają się nieodwracalne. Co musisz wiedzieć o udarze? Zapytaliśmy dr n. med. Ewę Uścińską, kardiologa. 

lekarz
10.09.2023 10:15 Rewolucja w kardiologii! Ustalono nieznaną dotąd przyczynę udaru mózgu! Odkrywcą najmłodszy w historii Polski profesor

Rewolucja w świecie medycyny? Tak! Niedawno odkryta została nieznana dotąd przyczyna udaru mózgu. Jest to zasługa prof. dr hab. n. med. Mateusza Hołdy, najmłodszego w historii Polski profesora i jego zespołu badawczego o nazwie HEART. Dzięki jego badaniom wielu ludzi może zostać uratowanych. Co warto wiedzieć o tej przyczynie udaru?   

udar mózgu
14.08.2023 14:03 Rokowania po rozległym udarze mózgu. Mocna wypowiedź doświadczonego lekarza

Udar mózgu to niebezpieczna choroba, stanowiąca trzecią najczęstszą przyczynę zgonów. Szybkie rozpoznanie choroby może uratować komuś życie. Jednak w przeciwnym wypadku skutkiem udaru bywa śmierć. Dla osoby, która dostała udaru cenna jest każda chwila. Pamiętajmy o tym! Dziś wyjaśniamy, jak są rokowania po rozległym udarze mózgu. Niestety, to nie są dobre wieści. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z kardiologiem dr n. med Ewą Uścińską.

udar mózgu
09.08.2023 14:27 Objawem udaru są zaburzenia mowy. Kardiolog objaśnia, jak je rozpoznać

Udar mózgu jest jedną z najczęstszych przyczyn przedwczesnej śmierci. Z powodu choroby uszkodzone zostają obszary mózgu odpowiedzialne m.in. za mowę. Niewyraźna lub zniekształcona mowa to jeden z najczęstszych wczesnych objawów udaru. Szybkie rozpoznanie tego rodzaju dolegliwości umożliwia szybszą interwencję medyczną. Jak więc mówi osoba, które dostała udaru? Artykuł powstał na podstawie rozmowy z ekspertem, kardiologiem dr n. med. Ewą Uścińską.

udar mózgu
27.07.2023 09:29 Ten dziecinnie prosty test może komuś uratować życie. Zrób go osobie, u której podejrzewasz udar!

Na udar mózgu umiera co piąta osoba – tak wynika ze statystyk. Jednak wczesne rozpoznanie oznak udaru i wezwanie pomocy zwiększa szansę na przeżycie i może uchronić przed kalectwem. Jak rozpoznać, że ktoś dostała udaru? Zrób test F.A.S.T. Nie musisz przechodzić żadnego kursu, by się go nauczyć. Wystarczy, że przeczytasz ten artykuł! Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą kardiologiem dr n. med. Ewa Uścińską.

udar mózgu
25.07.2023 17:53 Gdy udar jest blisko, Twoje ciało wysyła ostrzeżenia. Lekarz wskazał charakterystyczne objawy

Mało kto spodziewa się, że dostanie udaru mózgu. Jest następstwem zaburzeń krążenia mózgowego. Gdy się pojawia, życie chorego często zmienia się diametralnie. Jednak nasz organizm wysyła sygnały ostrzegające, że zbliża się udar. Jak je rozpoznać? Jakie sprawdzić, czy dana osoba ma udar? Artykuł powstał na podstawie rozmowy z ekspertem, kardiologiem dr n. med. Ewą Uścińską.

udar mózgu
25.07.2023 08:10 Kardiolog wskazał pierwsze objawy udaru mózgu. Są zwodnicze. Mogą przypominać osłabienie!

Liczba udarów mózgu w Europie rośnie z roku na rok. Europejska Organizacja Udarowa opracowała w związku z tym nawet specjalny plan walki z udarem do 2030 r. Rozpoznanie choroby nie zawsze jest możliwie ze względu na to, że objawy te łatwo pomylić np. z osłabieniem. Jak więc rozpoznać, że mamy do czynienia z udarem? Nasz organizm wysyła wcześniej znaki ostrzegawcze. Czym są? O opinię poprosiliśmy eksperta. Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą kardiologiem dr n. med. Ewą Uścińska.

kobieta po udarze
13.07.2023 10:17 Rozległy udar mózgu - jego skutki często pozostają do końca życia. Kardiolog wyjaśnia

Udar mózgu to jedna z najczęstszych przyczyn zgonów na świecie. Ryzyko zapadnięcia na niego wzrasta wraz z wiekiem. O rozległym udarze mózgu mówimy, gdy dany przypadek uzyska wynik od 21 do 41 w Skali udaru NIH. Czym jednak charakteryzuje się rozległy udar mózgu i jakie są jego skutki? Artykuł powstał na podstawie rozmowy z kardiologiem dr. n.med Ewą Uścińską

udar mózgu
11.07.2023 11:52 Ten objaw udaru mózgu może przejść niezauważony. Jeśli nie mija - idź do lekarza

Ludzki mózg jest delikatnym organem. Nawet niewielkie zaburzenie w dostawie krwi powoduje objawy neurologiczne. Przemijający atak niedokrwienny to jeden z nich – gdy nie ustępuje w ciągu 24 godzin, to oznacza, że wystąpił udar mózgu. Jak rozpoznać epizod przemijającego niedokrwienia mózgu? Lekarz wyjaśnia. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z kardiologiem dr n. med. Ewą Uścińską.

rehabilitacja
24.05.2023 13:28 Dlaczego pacjent po udarze mózgu wymaga rehabilitacji? Rola rehabilitacji w leczeniu udaru

Udar mózgu jest trzecią najczęstszą przyczyną śmierci, a także wiodącą przyczyną niepełnosprawności osób dorosłych. Niepełnosprawność, upośledzenie i pogorszenie jakości życia po udarze to jeden z największych problemów zdrowia publicznego na świecie. Nieodłącznym i obowiązkowym elementem leczenia udaru jest rehabilitacja. Jaką pełni rolę? Artykuł powstał na podstawie rozmowy z kardiologiem dr. n. med. Ewą Uścińską.

mózg
04.05.2023 15:33 Udar mózgu krwotoczny a niedokrwienny – czym się różnią i który jest groźniejszy?

Udar mózgu jest chorobą mózgowo - naczyniową, w której dochodzi do obumarcia fragmentu mózgu wskutek zaburzeń krążenia mózgowego. Ze względu na mechanizm prowadzący do uszkodzenia mózgu wyróżniamy 2 rodzaje udaru mózgu: niedokrwienny i krwotoczny.  Czym się charakteryzują i który stanowi większe zagrożenie dla życia? Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą kardiologiem dr n. med. Ewą Uścińską. 

mózg
26.04.2023 07:35 Jak objawia się udar prawej i lewej półkuli mózgu? Czym się od siebie różnią?

Ludzki mózg składa się z dwóch różnych półkul (prawej i lewej), które są połączone tzw. spoidłem wielkim, umożliwiającym m.in. przepływ informacji między nimi. Każda półkula odpowiada za inne funkcje, jednak obie tworzą nierozerwalną całość i ściśle ze sobą współpracują. Aby mogły prawidłowo funkcjonować, każda z nich musi być w pełni sprawna. Artykuł powstał dzięki współpracy ze specjalistą kardiologiem dr n. med. Ewą Uścińską.

covid
25.04.2023 18:58 Jakie jest ryzyko wystąpienia udaru mózgu po szczepieniu przeciw Covid-19? Zapytaliśmy specjalistę

Szczepionki przeciw Covid-19 od początku swojego istnienia wywołały mnóstwo kontrowersji, mając zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Wiele wątpliwości i strachu wzbudziły informacje o tym, że jednym z powikłań poszczepiennych jest udar mózgu. Czy mamy powody do obaw? Zapytaliśmy specjalistę kardiolog dr n. med. Ewę Uścińską.

fast food
11.04.2023 20:06 Profilaktyka udaru mózgu – jakie produkty spożywcze zwiększają ryzyko udaru?

Najczęstszą przyczyną udaru niedokrwiennego mózgu są zmiany miażdżycowe w naczyniach wieńcowych lub mózgowych, do których dochodzi przede wszystkim pod wpływem działania takich czynników, jak: zaburzenia metaboliczne, niewłaściwa dieta, otyłość, brak aktywności fizycznej, palenie papierosów. Kluczową rolę w profilaktyce i leczeniu udaru mózgu odgrywa zdrowy styl życia i zmiana nawyków żywieniowych. 

mózg
22.03.2023 11:21 Udar pnia mózgu - najcięższa postać udaru. Jakie może dawać objawy?

Udar pnia mózgu jest najcięższą postacią udaru. Na szczęście zdarza się stosunkowo rzadko. Jakie są objawy udaru pnia mózgu i dlaczego jest tak niebezpieczny? 

mózg
10.03.2023 19:18 Czy udar mózgu może się powtórzyć? Jak powinna wyglądać profilaktyka udaru?

Udar mózgu stanowi trzecią pod względem częstości przyczyną zgonu i najczęstszą przyczyną trwałego inwalidztwa osób dorosłych. Nie jeden pacjent po przebytym udarze zadaje sobie pytanie: Czy to się może powtórzyć? Niestety odpowiedź nie jest optymistyczna. 

zawał
07.03.2023 10:49 Jak chronić się przed udarem mózgu i zawałem serca? Kluczowe są nasze codziennie wybory

Według danych GUS, choroby układu krążenia stanowią najczęstszą przyczynę zgonów w naszym kraju. Każdego roku przybywa coraz więcej pacjentów cierpiących na choroby układu krążenia. Liczba zawałów serca i udarów mózgu stale rośnie i występuje u coraz młodszych osób. Związane jest to przede wszystkim z naszymi niezdrowymi nawykami.

psychiatra
03.03.2023 14:19 Powikłaniem miażdżycy mogą być zaburzenia psychiczne. Mało kto ma tego świadomość

Miażdżyca jest chorobą spowodowaną zbyt dużym stężeniem cholesterolu we krwi. W ścianie tętnicy rozwija się stan zapalny, z czasem prowadząc do powstania blaszki miażdżycowej, która stopniowo się powiększa. Dochodzi wtedy do zwężenia światła tętnicy, przez co przepływ krwi staje się coraz słabszy. Powoduje to niedokrwienie narządów, m.in. serca i mózgu. Blaszki miażdżycowe często pękają tworząc skrzepliny. Powstałe skrzepliny urywają się i płynąc z prądem krwi zatykają naczynia. 

udar
25.02.2023 18:21 Jeszcze przed udarem organizm wysyła sygnały ostrzegawcze. Tych objawów nie lekceważ

Udar mózgu jest jedną z głównych przyczyn śmierci w naszym kraju i na świecie. Ponadto to najczęstsza przyczyna trwałego inwalidztwa osób dorosłych. Ryzyko udaru wzrasta wraz z wiekiem, jednak może także dotknąć ludzi młodych. Osoba z udarem powinna otrzymać jak najszybszą pomoc medyczną, aby zmniejszyć uszkodzenie mózgu i uniknąć śmierci lub niepełnosprawności. 

zawał serca
21.02.2023 09:57 Jej pierwszym objawem może być zawał serca i zgon. Wciąż o tej chorobie mówimy za mało

Miażdżyca to choroba cywilizacyjna, spowodowana odkładaniem się cholesterolu w ścianach tętnic. „Pesymiści uważają, że miażdżyca zaczyna rozwijać się już około 20 roku życia. Bardzo dużo zależy od nas, od naszego garnituru genetycznego i od tego, jak żyjemy.” - powiedział dr n. med. Marcin Wełnicki. specjalista chorób wewnętrznych, farmakolog kliniczny. 

  • 1
  • 2