Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Profilaktyka i leczenie > Jak poprawnie mierzyć ciśnienie? Większość z nas popełnia podstawowe błędy
Joanna Kamińska
Joanna Kamińska 17.05.2024 16:51

Jak poprawnie mierzyć ciśnienie? Większość z nas popełnia podstawowe błędy

pomiar ciśnienia w domu
Fot. Canva / halfpoint

Samodzielne pomiary ciśnienia krwi są bardzo ważne w diagnozowaniu nadciśnienia tętniczego. Dzięki nim możemy na bieżąco monitorować swój stan zdrowia i podjąć szybkie działania w przypadku wykrycia ewentualnych nieprawidłowości. 

Wydawałoby się, że pomiar ciśnienia to bardzo prosta czynność, jednak wielu z nas popełnia podstawowe błędy, które mogą mieć duży wpływ na miarodajność badania. Jak poprawnie mierzyć ciśnienie w warunkach domowych? Jakich błędów unikać? 

Kiedy mówimy o nadciśnieniu?

Ciśnienie tętnicze ma swoją wartość skurczową i rozkurczową. Wartość skurczowa związana jest ze skurczem serca i wypompowaniem fali krwi do tętnic, natomiast wartość rozkurczowa odpowiada rozkurczowi serca, kiedy serce jest w spoczynku. W sytuacji, kiedy wartości te przekraczają przyjęte normy, wówczas mówimy o nadciśnieniu.  

Prawidłowe ciśnienie krwi u osoby dorosłej nie powinno przekraczać 140 mm Hg w przypadku ciśnienia skurczowego oraz 90 mm Hg ciśnienia rozkurczowego. 

- Za górną granice normy przyjmujemy wartości 139/89. Gdy wartość ciśnienia tętniczego jest równa lub wyższa niż 140 milimetrów słupa rtęci, dla ciśnienia skurczowego, mówimy o nadciśnieniu. Podobnie, w przypadku wartości rozkurczowych, o nadciśnieniu mówimy przy wartości 90 mmHg i wyższych - wyjaśnił w rozmowie z Pacjentami dr hab. n. med. Marcin Wełnicki.

mierzyć ciśnienie
Fot. Canva / Getty Images Signature
Wolontariuszka Szlachetnej Paczki zmarła na miastenię. Co to za choroba? Te choroby zabijają 10 tysięcy osób dziennie w Europie. Jak im zapobiegać?

Jak poprawnie mierzyć ciśnienie?

- Najprostszą metodą zdiagnozowania nadciśnienia tętniczego jest wykonywanie pomiarów ciśnienia tętniczego. Normy różnią się trochę w zależności, czy ciśnienie mierzone jest w gabinecie lekarskim, domu lub zakładamy „holtera ciśnieniowego”, czyli całodobowy ambulatoryjny monitoring wartości ciśnieniea – powiedział dr hab. n. med. Marcin Wełnicki.

Najlepszym, a zarazem najprostszym sposobem na sprawdzenie, czy wartości ciśnienia mieszczą się w normie, są regularne pomiary za pomocą ciśnieniomierza. Aby jednak wynik pomiaru był miarodajny, należy przestrzegać podstawowych zasad.

Ciśnienie mierzymy w spoczynku, w spokoju, w pozycji siedzącej. Jeśli jesteśmy zdenerwowani lub też świeżo po jakieś aktywności fizycznej, powinniśmy trochę odczekać, aż uspokoimy się i odpoczniemy. Przed pomiarem nie należy także pić alkoholu, palić papierosów i objadać się. 

Przed pomiarem ciśnienia należy unikać:

  • nerwowych sytuacji, 
  • wysiłku fizycznego,
  • palenia papierosów,
  • spożywania alkoholu,
  • objadania się. 

Przeczytaj też: Centralna Informacja Emerytalna pod znakiem zapytania. Projekt utknął w martwym punkcie

Czym jest nadciśnienie "białego fartucha"?

Nadciśnienie “białego fartucha”, nazywane także syndromem białego fartucha, jest zjawiskiem, w którym pacjent ma wyższe ciśnienie krwi mierzone w warunkach gabinetowych. 

Część osób w trakcie mierzenia ciśnienia w gabinecie lekarskim odczuwa stres, co przekłada się na podwyższoną wartość ciśnienia tętniczego. Z kolei podczas samodzielnych, domowych pomiarów, ciśnienie u nich jest prawidłowe. 

W takiej sytuacji zaleca się założenie holtera, który pozwala monitorować pracę mięśnia sercowego przez 24 godziny na dobę w różnych, “naturalnych” warunkach, m.in. w trakcie codziennych aktywności, wysiłku fizycznego, spożywania posiłków oraz kiedy pacjent odpoczywa czy śpi. 

- Czasem należy założyć holter i sprawdzić wynik, ponieważ występują sytuacje nadciśnień białego fartucha, gdy ciśnienie wzrasta z powodu zdenerwowania na widok lekarza lub lekarki, podczas gdy w domu jest prawidłowe. Zdarza się również sytuacja odwrotna – nadciśnienie maskowane, a więc ujawniająca się właśnie w domowych pomiarach, podczas gdy te gabinetowe są prawidłowe  - wyjaśnił dr hab. n. med. Marcin Wełnicki. 

Przeczytaj też: 

Nadciśnienie tętnicze - rodzaje, objawy, leczenie, profilaktyka. Ekspert tłumaczy

Przy nadciśnieniu nie można pić kawy - fakt czy mit? Lekarz odpowiada

Przyjmujesz leki na nadciśnienie? Uważaj na popularny preparat ziołowy!

Polecane