Wyszukaj w serwisie
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Nadciśnienie Tętnicze

Nadciśnienie Tętnicze

Nadciśnienie tętnicze pojawia się już u jednego na trzech Polaków i niesie ze sobą szereg niebezpiecznych konsekwencji, czego nie wszyscy są świadomi.

ból głowy, nadciśnienie, środki przecibólowe
09.11.2024 07:00 Niemal 3 miliardy osób rocznie cierpi, a leczy się na własną rękę. Skutki mogą być poważne

Ból głowy jest jednym z najczęstszych zaburzeń neurologicznych na świecie i dotyczy prawie 3 miliardów ludzi. Może być spowodowany m.in. nadużywaniem leków, stanami migrenowymi, chorobą, stresem czy zaburzeniem pracy układu hormonalnego.  Bez względu na rodzaj bólu głowy – zazwyczaj pierwszym krokiem w jego tłumieniu staje się sięganie po środki przeciwbólowe. Za chwilową ulgą w bólu czai się jednak spore ryzyko, które może powodować jeszcze więcej problemów. Jednym z nich jest podwyższone ciśnienie krwi. Jaka jest korelacja między bólem głowy a nadciśnieniem?  

To zwykłe mity o nadciśnieniu tętniczym. Polacy w nie wierzą, a potem jest problem
03.10.2024 15:11 To zwykłe mity o nadciśnieniu tętniczym. Polacy w nie wierzą, a potem jest problem

Nadciśnienie tętnicze to choroba, która obrosła wieloma mitami. Polacy często w nie wierzą, co wiąże się z przykrymi konsekwencjami. Obalamy więc najpopularniejsze mity dotyczące nadciśnienia tętniczego. Według danych Narodowego Funduszu Zdrowia w 2018 r. w Polsce żyło 9,9 mln dorosłych osób z nadciśnieniem tętniczym, którzy stanowili 31,5% dorosłej populacji osób. Z kolei już w 2020 roku na nadciśnienie tętnicze chorowało 9,94 mln dorosłych osób. Najwięcej chorych jest w wieku 55-74 lata. W latach 2013–2018 standaryzowany współczynnik chorobowości rejestrowanej spadł z 305 do 292 chorych na 1 000 ludności.

Ciśnienie, mierzenie ciśnienia
16.06.2024 12:51 Tak prawidłowo zmierzysz ciśnienie. Wiele osób zapomina o tej jednej rzeczy

Mimo że mierzenie ciśnienia jest dość prostą czynnością, ważne, by przestrzegać kilku ważnych zasad. Zapominanie o tej jednej wiąże się z zafałszowaniem wyników pomiaru. Ten znacznie mniej oczywisty czynnik potrafi zawyżyć ciśnienie. Nie bez znaczenia ma też oczywiście pozycja dokonywanego pomiaru. Jak więc prawidłowo mierzyć ciśnienie krwi i o czym trzeba pamiętać?

zmiana wyglądu twarzy
05.02.2024 15:05 Objawy nadciśnienia poznasz po twarzy. Tak wyglądają oczy i skóra chorego

Serce nie zawsze głośno komunikuje nam, że coś z nim jest nie tak. Niekiedy pierwsze objawy tego rodzaju problemów dostrzec można po twarzy – po wyglądzie oczu i po skórze. Tak właśnie można rozpoznać niekiedy nadciśnienie, jedną z najczęściej występujących chorób cywilizacyjnych, dotykającą starszych i młodszych ludzi. Brałeś kiedyś pod uwagę, że ten problem może dotyczyć i Ciebie? 

wizyta u lekarza
29.01.2024 17:05 Przyczyną nadciśnienia może być Twoja psychika. Efekt „białego fartucha” to fakt

Niektórzy już po przekroczeniu progu przychodni zaczynają odczuwać lęk. Oczekiwanie przed wizytą nasila objawy – dłonie zaczynają się pocić, żołądek jest ściśnięty. Gdy lekarz otwiera drzwi i zaprasza do gabinetu, pojawić się może jeszcze kolejny objaw. Reakcje tego rodzaju to syndrom białego fartucha.

problemy ze snem
24.01.2024 18:19 Kłopoty ze snem to znak, by wykonać ten pomiar. Podziękujesz sobie za to

Zaburzenia snu niemal zawsze sugerują, że z naszym zdrowiem dzieje się coś niepokojącego. O ile krótkotrwała bezsenność nie musi negatywnie wpływać na zdrowie, tak już ta długotrwała jest szkodliwa i może być objawem chorobowym. Powodem przewlekłej bezsenności bywa m.in. nadciśnienie tętnicze. Wykonaj ten prosty pomiar i sprawdź, czy ciśnienie krwi znajduje się w normie. Nadciśnienie to problem aż 10 milionów Polaków.

mierzyć ciśnienie
02.12.2023 16:00 Kiedy mówimy o nadciśnieniu? Taka jest górna granica prawidłowego ciśnienia tętniczego

Nadciśnienie tętnicze jest bardzo podstępnym schorzeniem. Z początku nie daje zauważalnych objawów, z czasem prowadząc do poważnych powikłań. Dlatego tak ważne jest, aby regularnie mierzyć ciśnienie i w przypadku wystąpienia patologii - zareagować. Jaka jest górna granica prawidłowego ciśnienia tętniczego? Kiedy powinniśmy zgłosić się do lekarza? Zapytaliśmy specjalistę chorób wewnętrznych i farmakologii klinicznej dr hab. n. med. Marcina Wełnickiego.

Ciśnieniomierz, nadciśnienie
30.10.2023 18:09 Wielu z nas całe życie źle mierzy ciśnienie. Jakie błędy popełniamy?

Nieleczone nadciśnienie powoduje udary i zawały. Niestety wielu z nas nie wie, że ma je za wysokie. A jeśli mamy w domu ciśnieniomierz, nie zawsze używamy go prawidłowo i wynik może wyjść błędny. Jak dobrze samemu zmierzyć ciśnienie?Jeśli przestrzegasz kilku prostych zasad i masz sprawny ciśnieniomierz, wynik będzie prawdziwy. Jak więc zmierzyć prawidłowo ciśnienie? Jakie są normy ciśnienia tętniczego? O opinię poprosiliśmy eksperta.  

zasinienie oczu
17.10.2023 16:51 To nietypowy objaw nadciśnienia, który mylimy z niewyspaniem. Uważaj, gdy utrzymuje się długo!

Cienie pod oczami często świadczą o przemęczeniu, złej diecie lub niewyspaniu. Jest to problem, z którym spotkał się niemal każdy z nas. Ich obecność bywa jednak również symptomem wielu chorób, w szczególności jeśli cienie utrzymują się długo i zmienia się ich odcień. Kiedy więc podkrążone oczy są sygnałem ostrzegawczym wysyłany przez ciało? Śpieszymy z wyjaśnieniem.  

nadciśnienie
08.10.2023 14:59 Czy można obniżyć ciśnienie bez leków?

Wysokie ciśnienie to ryzyko udaru, niewydolnościnerek i śmierci. Na początku choroby zmiana stylu życia często wystarcza do jego obniżenia. A jeśli bierzesz już leki, prawdopodobnie lekarz zmniejszy ci dawkę. Schudnij, jeśli masz nadwagę. Co jeszcze musisz zrobić? Pytamy dr hab. n. med. Marcina Wełnickiego, specjalistą chorób wewnętrznych i farmakologii klinicznej. Dokonując codziennych wyborów dotyczących naszego trybu życia, mamy istotny wpływ na wartość ciśnienia tętniczego. Nie pozostaje to bez znaczenia również kiedy chorujemy na nadciśnienie. Jak należy postępować? Artykuł powstał na podstawie rozmowy z dr hab. n. med. Marcinem Wełnickim, specjalistą chorób wewnętrznych i farmakologii klinicznej, adiunktem III Kliniki Chorób Wewnętrznych i Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. 

nadciśnienie tętnicze
27.09.2023 11:41 WHO ostrzega – jest gorzej niż kiedykolwiek. Coraz młodsze osoby zapadają na tę chorobę

Jedna na trzy osoby dorosłe ma nadciśnienie tętnicze. W nowym raporcie WHO dotyczącym powikłań spowodowanych przez nadciśnienie tętnicze pojawiły się jednak informacje, że metody leczenia choroby są powszechnie znane i łatwo dostępne. Dlaczego więc wciąż tylu z nas ma ten problem? O opinię poprosiliśmy lekarza. 

ból głowy
24.09.2023 16:51 Prawdopodobnie nie wiedziałeś o tych objawach nadciśnienia tętniczego! Lekarz wskazuje wczesne i późne objawy

Ciśnienie tętnicze to naturalne zjawisko, aby krew mogła krążyć w naszym organizmie. Jeśli jednak jest zbyt wysokie, może prowadzić do wielu poważnych i nieodwracalnych konsekwencji zdrowotnych. Warto zwrócić uwagę na sygnały, jakie wysyła nasz organizm, zanim zaczną pojawiać się późne objawy, będące dużo bardziej niebezpieczne. Czym charakteryzują się wczesne i późne objawy nadciśnienia tętniczego? Odpowiedź poniżej. Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą dr hab. n. med. Marcinem Wełnickim, specjalistą chorób wewnętrznych i farmakologii klinicznej, adiunktem III Kliniki Chorób Wewnętrznych i Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

mierzenie ciśnienia krwi
13.09.2023 12:16 Wielu z nas błędnie mierzy ciśnienie krwi. Dzięki tej pozycji otrzymasz prawidłowy wynik!

Pomiar ciśnienia krwi wydaje się być prostą czynnością. Jednak jeśli nie wykonamy go zgodnie z kilkoma zasadami, nie otrzymamy prawidłowego wyniku. Kluczowa jest pozycja ciała, którą przyjmujemy podczas badania. Niejedna osoba wciąż nie wie, że ciśnienie należy mierzyć w tej konkretnej pozycji – sprawdź w jakiej. O opinię poprosiliśmy eksperta.

nadciśnienie
12.09.2023 14:02 Ten objaw nadciśnienia tętniczego łatwo zbagatelizować. Lekarz wskazał przerażające następstwa!

Nadciśnienie tętnicze jest to choroba cywilizacyjna, która dotyka sporą część osób. Jest to stan, w którym wartości ciśnienia tętniczego krwi są podwyższone. Nieleczone nadciśnienie tętnicze może doprowadzić do poważnych zaburzeń zdrowotnych, a nawet może być niebezpieczne dla życia. Dlatego ważne jest postawienie diagnozy i właściwe leczenie, aby uniknąć tragicznych skutków. Do jakich konsekwencji może doprowadzić nadciśnienie tętnicze? Odpowiedź poniżej. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z dr hab. n. med. Marcinem Wełnickim, specjalistą chorób wewnętrznych i farmakologii klinicznej, adiunkt III Kliniki Chorób Wewnętrznych i Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

mierzenie ciśnienia tętniczego
21.08.2023 11:09 Godzisz się na to zachowanie? Grozi Ci nadciśnienie tętnicze! Lekarz wskazał błąd wielu z nas

Ciśnienie tętnicze jest naturalnym zjawiskiem, aby krew mogła krążyć w naszym organizmie. Jednak zbyt wysokie ciśnienie tętnicze może nieść za sobą poważne ryzyko. Palenie papierosów to jeden z czynników, który może powodować wzrost ciśnienia tętniczego. Jednak czy będąc w towarzystwie osoby palącej, również możemy mieć z nim problem? Odpowiedź poniżej. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z dr hab. n. med. Marcin Wełnicki, specjalista chorób wewnętrznych i farmakologii klinicznej. 

picie
05.08.2023 12:58 Podstępnie niszczy organizm i jest niebezpieczny w każdej dawce. Niektórzy Polacy piją go codziennie

Statystyczny Polak pije 11 litrów czystego alkoholu rocznie. W 2020 r. Polska znalazła się w pierwszej trójce państw z najwyższym spożyciem piwa na głowę. Wyprzedziły nas tylko kraje Austria i Czechy. Według najnowszego badania, nawet niewielkie ilości alkoholu są szkodliwe dla zdrowia.  

ból głowy
17.07.2023 16:20 Często odczuwasz ból głowy o poranku? Nie lekceważ go, może oznaczać przewlekłą chorobę

Ból głowy jest jedną z najczęściej występujących dolegliwości.  Łatwo go zbagatelizować, szczególnie latem i zrzucić winę na upał czy przemęczenie. Jednak poranny ból głowy, gdy pojawia się regularnie, to sygnał alarmowy. Wyjaśniamy dlaczego. O opinię poprosiliśmy eksperta, dr hab. n.med. Marcina Wełnickiego, specjalistę chorób wewnętrznych i farmakologii klinicznej, adiunkta III Kliniki Chorób Wewnętrznych i Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. 

brać leki
16.07.2023 11:05 Przyjmujesz leki na nadciśnienie? Uważaj na popularny preparat ziołowy!

Niektóre leki pochodzą z natury, czyli zostały pierwotnie wyizolowane z roślin. Zioła i inne substancje naturalne mają działanie lecznicze, jednak często nie wiemy dokładnie, jakie stanowią zagrożenie. Samodzielne stosowanie preparatów ziołowych jest szczególnie niebezpiecznie, jeśli przyjmujemy przewlekle leki. Przyjrzyjmy się bliżej roślinie, która ma szczególną tendencję do interakcji z lekami, między innymi z lekami na nadciśnienie. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z dr hab. n. med. Marcinem Wełnickim, specjalistą chorób wewnętrznych i farmakologii klinicznej, adiunktem III Kliniki Chorób Wewnętrznych i Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. 

nadciśnienie tętnicze
12.07.2023 12:15 Ten rodzaj nadciśnienia zwykle leczy się całe życie. Mało kto o tym wie

Nadciśnienie tętnicze pierwotne jest najczęściej diagnozowanym typem nadciśnienia. Wiąż nie ustalono, jakie są przyczyny choroby. Na czym więc polega leczenie tego rodzaju nadciśnienia? Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą dr hab. n. med. Marcinem Wełnickim, specjalistą chorób wewnętrznych z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

nadciśnienie tętnicze
28.06.2023 16:11 Nadciśnienie w ciąży – je trzeba leczyć inaczej. Lekarz wyjaśnia

Nadciśnienie tętnicze jest problemem coraz większej liczby kobiet. Choroba stanowi zagrożenie zarówno dla matki, jak i rozwijającego się dziecka. Mimo iż początkowo nie daje objawów, to nieleczona można spowodować wiele komplikacji. Jak w takim razie leczyć nadciśnienie w ciąży? O odpowiedź poprosiliśmy eksperta. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z dr hab. n. med. Marcinem Wełnickim, specjalistą chorób wewnętrznych i farmakologii klinicznej, adiunktem  III Kliniki Chorób Wewnętrznych i Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

nadciśnienie
22.06.2023 15:22 10 ważnych faktów na temat nadciśnienia tętniczego, opartych na wiedzy specjalisty. To musisz wiedzieć!

Nadciśnienie tętnicze uznano za jedną z najgroźniejszych chorób naszej cywilizacji. Rozwija się skrycie, a nieleczona prowadzi do poważnych powikłań. Według danych Narodowego Funduszu Zdrowia z 2018 roku, w Polsce na nadciśnienie cierpiało aż 9,9 mln dorosłych, czyli prawie co trzecia dorosła osoba w naszym kraju. Przedstawiamy 10 ważnych faktów na temat nadciśnienia, opartych na rozmowie z dr hab. n. med. Marcinem Wełnickim, specjalistą chorób wewnętrznych i farmakologii klinicznej, adiunktem III Kliniki Chorób Wewnętrznych i Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

zaburzenia potencji
22.06.2023 11:08 Zaburzenia potencji u młodych mężczyzn - te dwa schorzenia są odpowiedzialne za ponad połowę przypadków!

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) definiuje zaburzenia potencji jako niemożność osiągnięcia i utrzymania pełnego wzwodu członka na czas niezbędny do odbycia stosunku płciowego. Choć kojarzone są głównie z dojrzałym wiekiem, coraz częściej dotykają pacjentów 30- i 40-letnich. Jakie są dwie najczęstsze przyczyny zaburzeń erekcji u młodych mężczyzn? Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistami: dr. hab. n. med. Marcinem Wełnickim, specjalistą chorób wewnętrznych i farmakologii klinicznej, adiunktem III Kliniki Chorób Wewnętrznych i Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz  dr. n. med. Patrycją Wachowską-Kelly, diabetologiem, specjalistą chorób wewnętrznych i leczenia otyłości.

mierzenie ciśnienia
19.06.2023 15:27 Wysokie ciśnienie atmosferyczne a nadciśnienie tętnicze – jaka jest między nimi zależność?

Ciśnienie atmosferyczne określa, ile wynosi nacisk słupa powietrza (atmosfery) na powierzchnię Ziemi. Związek między ciśnieniem atmosferycznym a pogodą jest duży. Okazuje się, że wartość ciśnienia atmosferycznego oddziałuje również na samopoczucie i zdrowie. Jak wpływa w takim razie na osoby chorujące na nadciśnienie tętnicze? Artykuł powstał na podstawie rozmowy z ekspertem dr hab. n. med. Marcinem Wełnickim, specjalistą chorób wewnętrznych i farmakologii klinicznej, adiunktem III Kliniki Chorób Wewnętrznych i Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

nadciśnienie
12.06.2023 12:31 Stopnie zaawansowania nadciśnienia tętniczego - nadciśnienie I, II i III stopnia

Nadciśnienie tętnicze to stan, w którym mamy do czynienia z nieprawidłowym wzrostem ciśnienia krwi przepływającej przez tętnice. Jest to podstępna choroba, na początku nie dająca żadnych objawów, z czasem prowadząca do groźnych powikłań. Wyróżnia się trzy stopnie zaawansowania nadciśnienia tętniczego. Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą chorób wewnętrznych i farmakologii klinicznej dr hab. n. med. Marcinem Wełnickim, adiunktem III Kliniki Chorób Wewnętrznych i Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.  

kobieta pije kawę
06.06.2023 16:51 Czy przy nadciśnieniu można pić kawę? Lekarz rozwiewa wątpliwości

Któż z nas nie lubi przywitać dnia filiżanką smacznej, aromatycznej kawy? Mała czarna to jeden z naszych ulubionych napojów i nieodłączny element każdego dnia. Wokół niej pojawiło się jednak wiele negatywnych teorii, które wzbudzają wątpliwości kawoszy, zwłaszcza tych, którzy borykają się z nadciśnieniem tętniczym. Czy kawa jest przeciwwskazana u osób z nadciśnieniem? Zapytaliśmy specjalistę chorób wewnętrznych i farmakologii klinicznej dr hab. n. med. Marcina Wełnickiego, adiunkta III Kliniki Chorób Wewnętrznych i Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

zaburzenia erekcji
05.06.2023 15:09 Nadciśnienie tętnicze a zaburzenia erekcji - jaki jest związek między nimi?

Według danych, na zaburzenia erekcji cierpi ponad 3 milionów polskich mężczyzn, a tylko 15% z nich szuka pomocy u specjalisty. Choć problem ten kojarzony jest głównie z dojrzałymi panami, w rzeczywistości dotyczy również młodych mężczyzn. Sięganie po niebieskie tabletki z reklamy w dłuższej perspektywie nie jest rozwiązaniem. Należy znaleźć źródło problemu i wdrożyć odpowiednią terapię, ponieważ zaburzenia erekcji zazwyczaj są objawem różnych chorób. Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą chorób wewnętrznych i farmakologii klinicznej dr hab. n. med. Marcinem Wełnickim, adiunktem III Kliniki Chorób Wewnętrznych i Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. 

nadciśnienie
01.06.2023 09:26 4 najcięższe powikłania, które może spowodować nadciśnienie tętnicze

Nadciśnienie tętnicze występuje często, lecz niestety jego objawy bywają też często bagatelizowane. Powodem jest m.in. długi okres bezobjawowy. Jednak w pewnym momencie skutki nadciśnienia tętniczego dadzą o sobie znać – i nierzadko powikłania te mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia. Do powstawania jakich chorób przyczynia się nadciśnienie tętnicze? Artykuł powstał na podstawie rozmowy z dr. hab. n.med. Marcinem Wełnickim, specjalistą chorób wewnętrznych i farmakologii klinicznej, adiunktem III Kliniki Chorób Wewnętrznych i Kardiologii Warszawskiego uniwersytetu Medycznego.

badanie ciśnienia
31.05.2023 08:26 Wczesne objawy nadciśnienia. Jak je rozpoznać?

Nadciśnienie to choroba dotycząca wielu Polaków, szczególnie mężczyzn. Chorzy latami mogą być nieświadomi, że jest to ich problem, aż do momentu, gdy pojawią się powikłania. Objaśniamy, jak rozpoznać wczesne objawy nadciśnienia. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z dr. hab. n.med. Marcinem Wełnickim, specjalistą chorób wewnętrznych i farmakologii klinicznej, adiunktem III Kliniki Chorób Wewnętrznych i Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

  • 1
  • 2