Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Choroby > Wolontariuszka Szlachetnej Paczki zmarła na miastenię. Co to za choroba?
Sylwia  Wamej
Sylwia Wamej 17.05.2024 14:46

Wolontariuszka Szlachetnej Paczki zmarła na miastenię. Co to za choroba?

Miastenia, wolontariuszka, Szlachetna Paczka
Fot. Facebook/ Ewelina Ewela

Nie żyje wolontariuszka Szlachetnej Paczki, 31-letnia Ewelina Garczewska. Rodzina kobiety oskarżyła dwa szpitalne: w Bydgoszczy oraz Koninie o zaniedbania, które przyczyniły się do jej śmierci. 

Za pierwszym razem stwierdzono rzekomo, że czuje się dobrze, za drugim razem, że symuluje objawy. Prokuratura już podjęła działania w tej sprawie. 31-latka zmagała się z miastenią. Co to za choroba?

Nie żyje 31-letnia Ewelina, wolontariuszka Szlachetnej Paczki

Kilka dni temu zmarła 31-letnia Ewelina Garczewska, wolontariuszka Szlachetnej Paczki z Kalisza. Chorowała na rzadką chorobę autoimmunologiczną, jaką jest miastenia. Kobieta szukała pomocy w dwóch szpitalach: Koninie i Bydgoszczy, lecz niestety spotkała się z poważnymi zaniedbaniami ze strony lekarzy. Mieli bagatelizować objawy choroby oraz zarzucać pacjentce, że ta symuluje objawy. 

 Sprawa trafiła do prokuratury, a rodzina 31-latki chce, by szpitale wzięły odpowiedzialność. Jak informowała ”Gazeta Wyborcza" śledztwo jest już w toku.  Lekarzom, którzy zajmowali się 31-letnią wolontariuszką Szlachetnej Paczki grozi maksymalnie do pięciu lat pozbawienia wolności.

Te choroby zabijają 10 tysięcy osób dziennie w Europie. Jak im zapobiegać? Ta roślina odstrasza kleszcze. Jeśli nie chcesz jej sadzić - możesz kupić wyciąg i spryskać ogród i balkon

Ewelina źle się czuła, lecz jak twierdzą jej bliscy, nie udzielono jej odpowiedniej pomocy

Szpital w Koninie, w którym zmarła Ewelina twierdzi, że personel szpitala robił wszystko, co w jego mocy, by pomóc kobiecie. Z początkiem maja 31-letnia Ewelina źle się poczuła. W szpitalu w Bydgoszczy, gdzie miała skierowanie, rzekomo stwierdzono, że jej stan jest dobry.

Dzień później kobieta udała się z silnymi dusznościami do szpitala w Koninie. Jak pisali bliscy wolontariuszki w mediach społecznościowych, w placówce uznano, że symuluje chorobę. 9 maja kobieta upadła, następnie nasiliły się u niej problemy z oddychaniem. Kilka godzin później Ewelina zmarła.

Miastenia. Co to za choroba?

Miastenia jest rzadką chorobą nerwowo-mięśniową o podłożu autoimmunilogicznym. Do jej objawów zaliczane jest opadanie powieki. Pojawia się też zwiększona męczliwość mięśni. W miastenii dochodzi do produkcji przeciwciał skierowanych przeciwko receptorom dla acetylocholiny – neuroprzekaźnika uwalnianego z zakończeń nerwowych zaopatrujących włókna mięśniowe. W prawidłowo funkcjonującym mięśniu obecność acetylocholiny jest sygnałem do rozpoczęcia szeregu reakcji prowadzących do skurczu. Aby to nastąpiło musi się ona połączyć z receptorem na komórce mięśniowej. 

U chorych na miastenię receptory te są blokowane przez przeciwciała, co uniemożliwia to połączenie. Pierwsze objawy miastenii występują w młodym wieku między 20 a 30 rokiem życia. Najbardziej charakterystyczną dolegliwością jest duża podatność na zmęczenie mięśni, czyli ich znaczne osłabienie przy wysiłku fizycznym, ustępujące po odpoczynku. Dotyka ona różnych grup mięśni, najczęściej mięśni powiek, gałkoruchowych, twarzy i gardła, a także kończyn. 

Narastanie objawów może być stopniowe, a początek trudny do uchwycenia. W leczeniu choroby stosowane są leki hamujące rozpad acetylocholiny. Ich działanie skutkuje zwiększeniem stężenia tego neuroprzekaźnika oraz szansy na jego połączenie z receptorem i wywołanie prawidłowego skurczu mięśnia. Choć leki nie powodują wyleczenia, stosowane regularnie łagodzą objawy choroby, umożliwiając normalne funkcjonowanie.

Czytaj też:

Ta choroba uprawnia do orzeczenia o niepełnosprawności. Chorują tysiące Polaków

5 rodzajów renty, którą możesz otrzymać z ZUS

Te polskie gwiazdy chorowały na depresję. Dla wielu są symbolem sukcesu

 

Polecane