Nadciśnienie tętnicze to poważny problem zdrowotny, który może prowadzić do wielu zagrażających życiu stanów z zawałem serca i udarem mózgu na czele. Mimo to wielu ludzi bagatelizuje je, nie stosuje się do zaleceń lekarskich i nie bada się tak często, jak jest to wymagane.Jednak jeśli zauważymy "epizody" podwyższonego ciśnienia, nawet niewiele ponadto wzorcowe 120/80, powinniśmy zgłosić to lekarzowi. Zwłaszcza że właśnie podano nową kategorię, jeśli chodzi o nadciśnienie – tzw. ciśnienie podwyższone.
Samodzielne mierzenie ciśnienia krwi w domu pozwala na stałe monitorowanie zdrowia, kiedy tylko coś nas zaniepokoi. Czujemy się słabiej, rozboli nas głowa, mamy zawroty – mierzymy ciśnienie i możemy, mniej więcej, określić, czy problem jest przejściowy, czy poważniejszy. Jeśli wynik nam się nie podoba, jeśli pojawia się częściej, wiemy, że szybko powinniśmy odwiedzić lekarza. Jednak domowe pomiary ciśnienia czasem nie są wiarygodne, a to wynika często z tego, że... nieprawidłowo się do nich zabieramy.
Pulsujący ból głowy potrafi odebrać radość życia. Jest intensywny i szybko nie mija. Jak sobie z nim radzić i jakie są jego przyczyny? Tego dowiesz się z naszego tekstu. Przeczytaj go uważnie, bo za tym rodzajem bólu mogą stać poważne choroby.
Naukowcy od lat spierają się o to, jakie jest idealne ciśnienie krwi. Nowe światło na sprawę rzucają badania koreańskich naukowców, którzy odkryli, że zalecane ciśnienie dla chorych z nadciśnieniem może być wyższe niż sądzimy. O jakich wartościach mowa?
Nadciśnienie tętnicze to choroba, która bardzo długo rozwija się bezobjawowo. Nieleczone może prowadzić do poważnych schorzeń, jak np. zawał serca. Dlatego bardzo ważne jest, aby prawidłowo rozpoznać wczesne objawy nadciśnienia i wdrożyć odpowiednią terapię.
Samodzielne pomiary ciśnienia krwi są bardzo ważne w diagnozowaniu nadciśnienia tętniczego. Dzięki nim możemy na bieżąco monitorować swój stan zdrowia i podjąć szybkie działania w przypadku wykrycia ewentualnych nieprawidłowości. Wydawałoby się, że pomiar ciśnienia to bardzo prosta czynność, jednak wielu z nas popełnia podstawowe błędy, które mogą mieć duży wpływ na miarodajność badania. Jak poprawnie mierzyć ciśnienie w warunkach domowych? Jakich błędów unikać?
Światowa Organizacja Zdrowia przedstawiła najnowszy raport odnośnie chorób krążenia. Jak się okazuje, odpowiadają one za ponad 40 procent wszystkich zgonów w Europie, czyli za ok. 10 tysięcy dziennie. Głównymi powodami chorób krążenia jest m.in. nieleczone nadciśnienie tętnicze oraz nadmierne spożycie soli. Jak mówią dane z raportu, w regionie europejskim z nadciśnieniem mierzy się co trzecia osoba w wieku 30-79 lat. To najwyższy wskaźnik na świecie.
Nadciśnienie tętnicze jest bardzo podstępnym schorzeniem. Na początku nie daje zauważalnych objawów, przez co pacjent nie ma świadomości, że coś się dzieje. Choroba powoli wyniszcza narządy, prowadząc do poważnych powikłań zdrowotnych. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że nadciśnienie jest jedną z głównych przyczyn udaru mózgu. Co może sygnalizować, że mamy nadciśnienie tętnicze? Na co zwrócić uwagę? Artykuł powstał na podstawie rozmowy z dr n. med. Marcinem Wełnickim, specjalistą chorób wewnętrznych, farmakologiem klinicznym, Adiunktem III Kliniki Chorób Wewnętrznych i Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Zmarszczki to naturalna konsekwencja procesu starzenia się organizmu. Myślimy, że to jedynie problem kosmetyczny, ale "załamania” na skórze mogę oznaczać choroby naczyń, np. nadciśnienie, miażdżycę i inne. Jak je rozpoznać?Jak wynika z badań przeprowadzonych w kilku krajach, zmarszczki mówią o kondycji organizmu więcej, niż może nam się wydawać.