Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Nadciśnienie

Nadciśnienie

nadciśnienie

pomiar ciśnienia w domu
17.05.2024 16:51 Jak poprawnie mierzyć ciśnienie? Większość z nas popełnia podstawowe błędy

Samodzielne pomiary ciśnienia krwi są bardzo ważne w diagnozowaniu nadciśnienia tętniczego. Dzięki nim możemy na bieżąco monitorować swój stan zdrowia i podjąć szybkie działania w przypadku wykrycia ewentualnych nieprawidłowości. Wydawałoby się, że pomiar ciśnienia to bardzo prosta czynność, jednak wielu z nas popełnia podstawowe błędy, które mogą mieć duży wpływ na miarodajność badania. Jak poprawnie mierzyć ciśnienie w warunkach domowych? Jakich błędów unikać? 

Choroby serca, choroby krążenia
17.05.2024 12:28 Te choroby zabijają 10 tysięcy osób dziennie w Europie. Jak im zapobiegać?

Światowa Organizacja Zdrowia przedstawiła najnowszy raport odnośnie chorób krążenia. Jak się okazuje, odpowiadają one za ponad 40 procent wszystkich zgonów w Europie, czyli za ok. 10 tysięcy dziennie. Głównymi powodami chorób krążenia jest m.in. nieleczone nadciśnienie tętnicze oraz nadmierne spożycie soli. Jak mówią dane z raportu, w regionie europejskim z nadciśnieniem mierzy się co trzecia osoba w wieku 30-79 lat. To najwyższy wskaźnik na świecie.

Fot. dr. n. med. Marcin Wełnicki: researchgate.net. Tło: Canva / Getty Images Signature
17.04.2024 14:01 Nadciśnienie poznasz po oczach. Lekarz wskazuje wczesne objawy choroby

Nadciśnienie tętnicze jest bardzo podstępnym schorzeniem. Na początku nie daje zauważalnych objawów, przez co pacjent nie ma świadomości, że coś się dzieje. Choroba powoli wyniszcza narządy, prowadząc do poważnych powikłań zdrowotnych. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że nadciśnienie jest jedną z głównych przyczyn udaru mózgu. Co może sygnalizować, że mamy nadciśnienie tętnicze? Na co zwrócić uwagę? Artykuł powstał na podstawie rozmowy z dr n. med. Marcinem Wełnickim, specjalistą chorób wewnętrznych, farmakologiem klinicznym, Adiunktem III Kliniki Chorób Wewnętrznych i Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. 

zmarszczki na twarzy
20.03.2024 16:27 Te zmarszczki to ostrzeżenie. Sygnalizują choroby, nie urodowy problem

Zmarszczki to naturalna konsekwencja procesu starzenia się organizmu. Myślimy, że to jedynie problem kosmetyczny, ale "załamania” na skórze mogę oznaczać choroby naczyń, np. nadciśnienie, miażdżycę i inne. Jak je rozpoznać?Jak wynika z badań przeprowadzonych w kilku krajach, zmarszczki mówią o kondycji organizmu więcej, niż może nam się wydawać.