Jeden ząb, wiele problemów. Gdy Ci wypadnie, natychmiast leć do dentysty
Odbudowa utraconych zębów jest istotna nie tylko w kontekście pojedynczych zębów, ale przede wszystkim zależy od tego kondycja całej jamy ustnej. Może się wydawać, że braki w uzębieniu stanowią jedynie defekt kosmetyczny. Okazuje się jednak, że wraz z utratą nawet jednego zęba, zaburzony zostaje cały układ stomatognatyczny, co prowadzi do dalszych konsekwencji. Utraconego zęba należy jak najszybciej odbudować. Dlaczego? Tłumaczy lek. stom. Karolina Cepińska, stomatolog z warszawskiej kliniki L’experta.
Co się stanie, jeśli nie odbudujemy utraconego zęba?
Zęby są niezbędne do rozdrabniania pokarmu, a pośrednio pełnią też inne ważne funkcje – wpływają na właściwe odżywanie i trawienie oraz na stan jelit i żołądka. Bez zębów nie jesteśmy w stanie spożywać twardych produktów, co powoduje ograniczenia w naszej diecie. Aby w pełni cieszyć się zdrowiem, ważne jest, aby posiadać pełne uzębienie. Istotne jest też, aby skorygować ewentualne wady zgryzu. Lek. stom. Karolina Cepińska wyjaśnia, dlaczego.
- Dlatego też nie tylko trzeba odbudowywać utracone zęby, ale również warto decydować się na leczenie ortodontyczne! Nawet, gdy mamy wszystkie zęby, to jeżeli są one ustawione względem siebie nieprawidłowo, mogą nam gorzej służyć. Gdy zgryz jest poprawny zęby są odpowiednio zakotwiczone w dziąsłach i w kości oraz pod odpowiednimi kątami na siebie uderzają podczas przeżuwania pokarmów, wówczas siły żucia są równomiernie rozłożone i fizjologiczny kształt uzębienia jest najlepiej przez nas wykorzystywany. Występuje wtedy też mniejsze ryzyko pęknięć złama ń i ukruszeń – podkreśliła lek. stom. Karolina Cepińska.
Zęby nie bez przyczyny są różnych kształtów. Mają bowiem pełnić nieco inne funkcje. Jeśli utracimy jeden rodzaj zębów, np. trzonowce, pozostała reszta nie będzie w stanie w pełni ich zastąpić.
Jeżeli wypadnie nam ząb trzonowy, pokarm musi być rozdrabniany z tą samą siłą, jednak z udziałem innych zębów, które nie są przystosowane do pełnienia funkcji utraconego zęba. Wskutek tego, z czasem może dojść do powikłań, np. do pęknięcia czwórki, która musiała przejąć rolę trzonowca.
Czym jest efekt Godona?
Utrata pojedynczego zęba, jeśli nie zostanie szybko odbudowany, w niedługim czasie prowadzi do zaburzeń okluzji i nierzadko do wypadania kolejnych zębów. Ponadto, zęby sąsiednie, znajdujące się przy luce po wypadniętym zębie, zaczynają się przesuwać i pochylać w kierunku wolnej przestrzeni.
- Pojawia się objaw Godona - pacjenci wówczas twierdzą, że ząb przeciwstawny do luki po utraconym im rośnie. Ten ząb nie ma podparcia więc wydłuża się. Zęby przestają rosnąć w momencie, kiedy wchodzą w okluzję, czyli ząb górny spotyka się z dolnym, są w dobrym kontakcie i już nie muszą rosnąć. Jeżeli tracimy ząb to przeciwstawny traci podparcie, rozpoczyna proces wychodzenia z kości, co może się skończyć jego utratą. Taki ząb będzie parodontyczny i zaczyna się ruszać. – wyjaśniła lek. stom. Karolina Cepińska.
Czas ma duże znaczenie
Pamiętajmy, że czas ma istotne znaczenie i im szybciej odbudujemy brakujący ząb, tym lepiej. Jeśli zgłosimy się do dentysty zbyt późno, proces odbudowy zęba będzie znacznie dłuższy i trudniejszy, a co za tym idzie, również bardziej kosztowny.
- To są procesy, które dzieją się na przestrzeni miesięcy, a nawet lat, a i tak pacjenci często zgłaszają się z problemem za późno, gdy nie ma już łatwej możliwości odbudowy zęba, ponieważ inne poprzesuwały się w kierunku luki, a niektóre mocno chwieją. W takim przypadku konieczna jest praca nie tylko protetyka, ale i ortodonty, który pomoże odzyskać przestrzeń na odbudowę i przywróci odpowiednie ustawienie zębów. Gdy chcemy dodatkowo wstawić implant, po wielu latach może okazać, się, że kość jest w dużym zaniku i wówczas dochodzi konieczność wykonania dodatkowych zabiegów tj. np. jej podsypanie. Poza tym im starszy organizm, tym trudniejsze warunki jamy ustnej. Trzeba wiedzieć, że tkanki w tym miejscu ciała też się starzeją, dziąsła obniżają się, kości stają się słabsze i im później decydujemy się na leczenie prostetyczne tym generalnie gorzej – powiedziała lek. stom. Karolina Cepińska.
Najpierw leczymy stan zapalny
Oczywiście, zanim przystąpimy do odbudowy zęba, musimy przejść pełną rekonwalescencję po wyrwaniu. Zębodół musi być wygojony, a jeśli występował stan zapalny, powinien zostać wyleczony.
W niektórych sytuacjach, możemy usunąć ząb i jednoczasowo wstawić implant. Zazwyczaj jest to możliwe, jeśli ząb uległ np. pęknięciu, ale nie miał stanu zapalnego i kość jest zdrowa. Jeżeli mamy do czynienia z występowaniem czynników zapalnych, w pierwszej kolejności trzeba zająć się tym problemem. Implant możemy wstawić tylko i wyłącznie, jeśli tkanka jest zdrowa. W przeciwnym razie może się nie przyjąć.