Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Nadżerki zębowe - objaw refluksu, o którym nie każdy wie
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 11.06.2023 13:30

Nadżerki zębowe - objaw refluksu, o którym nie każdy wie

zepsute zęby
canva

Ubytki, złamania i ścieranie się szkliwa nie zawsze musi powodować próchnica – przyczyną bywa też refluks, z powodu którego dochodzi do obniżenia pH w jamie ustnej. Choroba refluksowa bywa przyczyną zmian chorobowych w innych obszarach jamy ustnej. Jak jeszcze choroba refluksowa wpływa na uzębienia? Jak chronić jamę ustną? Artykuł powstał na podstawie rozmowy z gastroenterologiem, lek med. Jackiem Kowerzanowem.

Choroba refluksowa i jej wpływ na jamę ustną

Refluks krtaniowo-gardłowy to jeden z rodzajów choroby refluksowej. Powoduje cofanie się treści żołądkowej do gardła, co jest przyczyną podrażnienia nabłonka górnych dróg oddechowych i zębów. Dolegliwość destabilizuje poziom pH w ustach. Substancje zawarte w treści żołądkowej mają odczyn o wartości 2,0 – z tego powodu dochodzi do uszkodzenia jamy ustnej, w tym również zębów i języka.

„Potocznie nazywany przez pacjentów refluks krtaniowo – gardłowy zaliczamy do zespołów poza przełykowych. Może on objawiać się m.in. przewlekłym zapaleniem gardła, kaszlem, przewlekłym zapaleniem krtani, czy też nadżerkami zębowymi. Pacjenci bardzo często skarżą się na chrypkę, utratę głosu oraz na uczucie tak zwanej „kluski” w gardle”. - powiedział gastroenterolog dr. Med. Jacek Kowerzanow.

Objawem ataku refluksowego jest pojawienie się w jamie ustnej treści żołądkowej. Po pewnym czasie  szkliwo nadmiernie eksponowane na nią zaczyna mieć ubytki erozyjne, nazywane potocznie nadżerkami. Inne konsekwencje choroby refluksowej to także:

  • rozwój próchnicy,
  • nadmierne ścieranie zębów,
  • nadwrażliwość uzębienia,
  • nadwrażliwość dziąseł.

To wszystko przyczynia się nie tylko do pogorszenia stanu uzębienia, ale też pogarsza estetykę uśmiechu. Refluks powoduje suchość w ustach – to również zwiększa ryzyko wystąpienia urazów jamy ustnej. Poza tym choroba refluksowa to także przyczyna nieprzyjemnego zapachu: „Cofanie się treści pokarmowej do jamy ustnej daje nieprzyjemny, gorzki lub kwaśny posmak w jamie ustnej. Wydzielany zapach z ust pacjenta rzeczywiście może być nieprzyjemny dla otaczającego go środowiska”. - powiedział gastroenterolog dr. Med. Jacek Kowerzanow.

Projekt bez nazwy (5).png
 

Jak wykryć refluks? Jakie badania należy wykonać? Nietypowe objawy refluksu. Większość osób nie kojarzy ich bezpośrednio z tą przypadłością

Jak chronić jamę ustną podczas chorowania na refluks?

Sposób leczenia powinien ustalić gastroenterolog, który dobiera metody leczenia dopasowane do danego przypadku. Pomocna może okazać się również konsultacja ze stomatologiem i weryfikacja stanu uzębienia. Co więcej, stomatolog udzieli też porad dotyczących tego, jak w domowych warunkach chronić uzębienie lub zaproponuje inne metody leczenia.

Leczenie choroby refluksowej polega głównie na modyfikacji stylu życia. Osoby otyłe powinny zredukować wagę. Wskazane jest też zrezygnowanie z palenia papierosów i nadużywania alkoholu.

„Drugą formą leczenia jest farmakoterapia, w której wykorzystuje się dwie podstawowe grupy leków. Pierwsza z nich to leki, które osłabiają, bądź hamują wydzielanie kwasu solnego do żołądka. Zaliczamy do nich inhibitory pompy protonowej oraz H2 blokery. Drugą grupę stanowią leki, które minimalizują drażniące działanie treści żołądkowej na błonę śluzową przełyku”. - powiedział gastroenterolog dr. Med. Jacek Kowerzanow.

Osoby cierpiące na chorobę refluksową powinny szczególnie dbać o higienę jamy ustnej i systematycznie szczotkować zęby. Uzębienia nie należy mimo to myć tuż po ataku refluksowym, by włosie szczoteczki nie uszkodziło szkliwa i nie doszło do ścierania z powodu substancji ściernych zawartych w paście do zębów.

Gdy refluks powoduje poważniejsze uszkodzenia zębów, konieczne bywa wdrożenie leczenia protetycznnego.

Choroba refluksowa a dieta – które produkty należy ograniczyć?

Leczenie refluksu krtaniowo-gardłowego polega również na ograniczeniu spożycia pewnych produktów i ich częstotliwości. Posiłki nie powinny być obfite – wskazane jest spożywanie mniejszych porcji, lecz za to częściej. Kolację należy spożyć nie później niż trzy godziny przed zaśnięciem. Produkty, których nie powinno być w jadłospisie chorego to m.in.:

  • napoje gazowane,
  • kwaśne potrawy,
  • ostre przyprawy,
  • owoce cytrusowe,
  • czekolada.
Polecane