Kiedy ksiądz może nie dopuścić dziecka do komunii? Są 3 powody
Komunia powinna być czasem pełnym radości, wzruszeń i rodzinnych spotkań. Dla wielu dzieci to jedna z najbardziej ekscytujących chwil, której towarzyszą białe stroje, prezenty, duchowe przeżycia. Jednak nie wszystkie dzieci mają taką możliwość, nawet jeśli by chciały.
Czasami tuż przed uroczystością dziecko otrzymuje druzgocącą wiadomość – nie zostanie dopuszczone do Pierwszej Komunii Świętej. Dlaczego? Powodów, jak dowodzą historie dzieci, którym odmówiono sakramentu, może być wiele, a niektóre z nich są nie tyle absurdalne, co po prostu nieprzyzwoite i niezgodne z prawem.
Niewierzący rodzice i brak chrztu a komunia
W Polsce większość dzieci zostaje ochrzczona w niemowlęctwie, ale są też takie, które z różnych powodów, nie zostały ochrzczone przed komunią. To duży problem, ponieważ
chrzest to warunek konieczny
do przyjęcia sakramentu. Kościół nie przewiduje tu wyjątków. To pierwszy powód, przez który dziecko może zostać niedopuszczone do komunii.
Drugim powodem może być
postawa samych rodziców
. Jeśli ksiądz uzna, że opiekunowie nie chodzą do kościoła, nie wspierają duchowego rozwoju dziecka lub wręcz są niewierzący, może odmówić dziecku komunii.
Ta sytuacja jest szczególnie trudna, gdy jedno z rodziców jest innej wiary i chociaż zgodziło się, aby dziecko wychowywało się w wierze katolickiej, sam jej nie wyznaje.
Niekiedy zdarzają się sytuacje, gdy
ksiądz przed komunią próbuje "nawrócić" rodzinę
, np. zaprasza na msze, zachęca do spowiedzi, proponuje udział w pielgrzymkach. Brak zaangażowania rodziców może skutkować odmową.
Dla rodziców bywa to szokiem – nie pojmują, dlaczego dziecko ma cierpieć przez ich decyzje lub brak czasu.

Brak obrazka? Komunii nie będzie
Kodeks Prawa Kanonicznego
precyzyjnie mówi, że do komunii mogą przystąpić dzieci, które są do niej przygotowane.
Oznacza on
znajomość podstawowych modlitw
, uczestnictwo w lekcjach religii, obecność na próbach, a przede wszystkim – odbycie spowiedzi. Brak któregokolwiek z tych elementów może skutkować niedopuszczeniem do sakramentu. To ostatni powód, przez który ksiądz może odmówić dziecku komunii, możliwe, że najczęstszy.
Głośna była historia z Legnicy, gdzie ośmioletni Patryk na dzień przed planowaną uroczystością usłyszał, że komunii nie będzie. Nie chodził na przygotowania i – zdaniem księdza – był "niegrzeczny".
W innym przypadku, we wsi Mieścisko, chłopiec został pominięty , ponieważ nie zebrał wymaganej liczby "obrazków" , czyli potwierdzeń uczestnictwa w niedzielnych mszach. Czytaj także: Czy zmarli mogą wrócić, żeby się zemścić? Ksiądz odpowiada. Te pytania najbardziej nas nurtują po śmierci bliskich

Ksiądz odmówił komunii niepełnosprawnemu dziecku – czy miał do tego prawo?
Najbardziej oburzające są jednak historie dzieci z niepełnosprawnościami. W Bolszewie, podczas wizyty duszpasterskiej, wikary powiedział rodzicom chłopca z
autyzmem
, że dziecko
"nie zrozumie istoty sakramentu"
i dlatego nie może do niego przystąpić.
Po medialnym nagłośnieniu sprawy zareagował proboszcz – przeprosił, obiecał naprawienie sytuacji i wskazał na niewiedzę wikarego. Rana jednak została.
Jeszcze większe emocje wzbudziła sprawa z Gąbina, gdzie proboszcz
odmówił komunii dziewczynce z
zespołem Downa
.
– Odpowiedział, że Angelika nie jest normalnym dzieckiem, tylko wytresowanym zwierzęciem i komunii jej nie da, bo na to nie zasługuje –
relacjonowała matka dziewczynki "Super Expressowi".
Te słowa wywołały dyskusję w całej Polsce i ukazały przykrą prawdę: chociaż Kościół oficjalnie deklaruje otwartość wobec osób z niepełnosprawnościami, praktyka bywa zupełnie inna.
Czytaj także:
Duchowni wyjawili, co sądzą o spowiedzi po latach. Kierują do wiernych ważny przekaz