To typowy objaw białaczki. Pojawia się na nogach [ZDJĘCIA]

Nowotwory krwi są ogromnym zagrożeniem dla zdrowia, ale wiele z nich – jeśli zostaną wykryte we wczesnym stadium – można skutecznie leczyć. Po czym je poznać?
Niezwykle ważne są regularne badania krwi i zwracanie uwagi na nietypowe objawy – jednym z nich może być zmiana wyglądu nóg. Taki objaw może pojawić się w jednym z najgroźniejszych nowotworów krwi, czyli białaczce.
Białaczka – jeden z najgroźniejszych nowotworów krwi
Nowotwory krwi mogą atakować szpik kostny, krew lub układ chłonny. Dzieli się je na dwa rodzaje: te wywodzące się z układu krwiotwórczego (szpiku) oraz te pochodzące z układu limfatycznego.
Jednym z najczęstszych, a zarazem jednym z najcięższych nowotworów krwi jest białaczka – choroba polegająca na niekontrolowanym rozroście nieprawidłowych komórek krwi. Istnieją cztery rodzaje białaczki:
- ostra białaczka szpikowa (AML),
- ostra białaczka limfoblastyczna (ALL),
- przewlekła białaczka szpikowa (CML),
- przewlekła białaczka limfocytowa (CLL).
Rokowania w przebiegu białaczki zależą od rodzaju choroby, wieku chorego oraz stadium, w jakim została wykryta. Tak jak w przypadku innych nowotworów szybka diagnoza zwiększa szanse na uzyskanie remisji.
Objawy białaczki:
- osłabienie,
- ciągłe zmęczenie,
- bóle kości,
- powiększone węzły chłonne,
- zmiany skórne,
- anemia,
- gorączka,
- utrata masy ciała bez wyraźnej przyczyny,
- bóle brzucha,
- krwawienia z nosa,
- zmiana wyglądu dziąseł. Czytaj także: To jeden z pierwszych objawów białaczki. Pojawia się na dziąsłach
Zaniepokoić powinny nieprawidłowości w morfologii krwi oraz pojawienie się niedokrwistości (anemii), która często towarzyszy chorobie.
Wygląd nóg a białaczka
Jednym z pierwszych objawów białaczki mogą być siniaki – zazwyczaj na nogach, ale mogą pojawić się również w innych miejscach. Pacjenci wskazują, że takie zmiany pojawiają się bez wyraźnej przyczyny, tzn. bez urazu. Ponadto skóra chorego może być blada na skutek anemii.

Siniaki spowodowane białaczką mogą być małe lub okrągłe lub duże i "rozlane'.

W przypadku ostrej białaczki limfoblastycznej, szczególnie u dzieci, na skórze nóg często pojawiają się wybroczyny – są to zmiany podobne do siniaków, ale mniejsze i gęściej rozsiane. Mogą wystąpić także u dorosłych, jak w przypadku tej 27-letniej pacjentki.

Podobne objawy mogą wystąpić przy przewlekłej białaczce szpikowej, gdzie na skórze dodatkowo mogą pojawić się stany zapalne i guzki.
Objawy te powstają na skutek spadku liczby płytek krwi i obecności nieprawidłowych komórek. Jeśli się pojawią, należy skonsultować się z lekarzem, który skieruje na odpowiednie badania. Czytaj także: Masz siniaki bez powodu? Przyczyną może być jedna z tych chorób





































