Kolka nerkowa - przyczyny, objawy, leczenie
Czym jest kolka nerkowa?
Jest uznawana za pierwszy specyficzny objaw, który może sygnalizować kamicę nerkową. Za jej główny objaw uważa się nagły i bardzo silny ból w okolicy lędźwiowej, który często może promieniować do pęcherza oraz w okolice uda. Zazwyczaj jest on niezwykle silny, z powodu czego, powszechnie stosowane leki przeciwbólowe nie są w stanie efektywnie go zwalczyć. Mechanizm powstawania kolki nerkowej rozpoczyna się, gdy w górnych drogach moczowych następuje nagły wzrost ciśnienia, spowodowany zalegającym w nich moczem. Taka sytuacja najczęściej spowodowana jest zatkaniem moczowodu przez kamienie, ze względu na co można mówić o tzw. kamicy nerkowej. Z jej powodu, kamienie znajdujące się w przewodzie moczowym, powodują różne, nieprzyjemne dolegliwości i mogą skutkować powikłaniami. Zazwyczaj zlokalizowane są w miedniczce nerkowej lub w początkowym fragmencie moczowodu. Ich rozmiary początkowe są różne, jednak ze względu na to, że rosną bardzo szybko, mogą skutkować nawet ostrą niewydolnością nerek. Obecność kamieni nerkowych obserwuje się najczęściej u osób otyłych. Mimo tego, że kolka nerkowa jest jednym z głównych objawów kamicy, należy pamiętać, że nie muszą one występować jednocześnie.
Kolka nerkowa a objawy
Do najczęstszych objawów kolki nerkowej należą bolesność odczuwana podczas parcia na mocz, potrzeba bardzo częstego oddawania moczu, powtarzające się wymioty i nudności oraz wzdęcia brzucha. Podczas tego schorzenia, chory odczuwa również ból zlokalizowany zazwyczaj w okolicy lędźwiowej, który może promieniować nawet do okolicy narządów płciowych. Mechanizm powstawania doznań bólowym, w tym przypadku jest spowodowany przeciskaniem się kamienia przez moczowód, tym samym rozpychaniem ścianek moczowodowych. Gdy tak się dzieje, dochodzi do obkurczenia moczowodu w obrębie kamienia i niedokrwienia ściany. W sytuacji utrzymywania się objawów przez dłuższy czas może dojść również do gorączki oraz wzrostu ciśnienia tętniczego. W przypadku kolki nerkowej, skutkującej napieraniem dużych ilości moczu na nerki, chory nie może oddać moczu mimo parcia na pęcherz, co jest spowodowane kamieniami uniemożliwiającymi prawidłowy odpływ moczu. Aby profilaktycznie zapobiegać powstawaniu kamieni nerkowych, należy przyjmować dużo płynów oraz ograniczyć spożywanie soli.
Czy kolka nerkowa jest uleczalna?
Przy diagnostyce kamicy nerkowej uwzględnia się wszelkie odchylenia od normy w szczegółowych badaniach moczu oraz wykorzystuje się badania obrazowe, takie jak RTG jamy brzusznej oraz USG. Pomagają one dokładnie zlokalizować kamienie oraz określić ich wielkość. Badania te mają jednak swoje ograniczenia, ponieważ niekiedy – zwłaszcza w przypadku małych kamieni – występują problemy z ich zlokalizowaniem. Gdy kolka nerkowa, sygnalizująca kamicę nerkową zostanie już rozpoznana, rozpoczyna się leczenie farmakologiczne, mające na celu uśmierzyć nagły ból. W tym celu stosowane są silne środki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Bardzo istotnym elementem jest również przyjmowanie odpowiedniej ilości płynu, zapewniającej optymalne nawodnienie organizmu. Stosowane są również się środki rozkurczowe, takie jak na przykład papaweryna lub drotaweryna, które pomagają zwalczyć skurcze ścian moczowodu. Kolka nerkowa zazwyczaj mija w momencie wydalenia kamieni, dlatego leczenie jest zazwyczaj zachowawcze. Niestety jest to przypadłość, która ma tendencję do nawracania.