Korzystasz w ten sposób z toalety? Uważaj! Te 4 nawyki mogą uszkodzić pęcherz i odbytnicę
Niewłaściwe nawyki toaletowe bywają szkodliwe - i to poważnie. Cztery z nich są szczególnie groźne i mogą spowodować nawet uszkodzenie pęcherza i odbytnicy. Czego więc nie robić podczas korzystania z toalety? O opinię poprosiliśmy eksperta.
Zbyt długie trzymanie moczu
Oddawania moczu nie należy na siłę wstrzymywać. Gdy pęcherz jest zdrowy, wstrzymywanie mikcji nie stanowi zagrożenia, jeśli dochodzi do tego wyłącznie w sytuacjach alarmowych. Jednak problemy mogą się pojawić, gdy wstrzymywanie moczu stanie się nawykiem.
W momencie napełniania się pęcherza, otrzymujemy impuls sugerujący, by oddać mocz – zbyt długie i zbyt częste przetrzymywanie moczu powoduje znieczulenie układu nerwowego na sygnały wysyłane przez pęcherz.
Konsekwencją długiego trzymania moczu będzie rozciągnięcie ścian pęcherza . Konsekwencją tego może być zakażenie. Przetrzymywanie moczu powoduje, że na układ moczowy oddziałują toksyczne substancje. Oprócz tego zaczynają powstawać kryształy moczowe, które blokują przepływ płynów i powodują ból.
Oddawanie moczu w pozycji „na narciarza”
Oddawanie moczu w ten sposób sprawia, że nie jest możliwe całkowite wydalenie uryny. Z tego powodu w pęcherzu zostają resztki płynu, w którym znajdują się również bakterie. Jest to przyczyna wielu infekcji:
„Proszę pamiętać, że jeżeli oddajemy mocz w pozycji „na Małysza”, siły ciążenia moczu w pęcherzu plus grawitacja i napięcie różnych mięśni to pierwszy krok do możliwości pojawienia się negatywnych następstw. Nic, co wykonywane rzadko nie będzie miało negatywnego wpływu w dalszym procesie i przebiegu pogłębiania się nietrzymania moczu, jednak mimo wszystko odradzałbym stosowania tej pozycji”. - powiedział lekarz Michał Barwijuk, ginekolog plastyczny, specjalista położnictwa i ginekologii, współwłaściciel i założyciel Bali Clinic.
Zbyt długie przesiadywanie na sedesie
Przesiadywanie w toalecie dłużej niż jest to konieczne, może spowodować uszkodzenie odbytnicy. Z tego powodu może dojść do dodatkowego nacisku na żyły znajdujące się w dolnej części odbytnicy. Następstwem bywa choroba hemoroidalna i krwawienie z odbytu.
Defekacja u zdrowej osoby nie powinna trwać dłużej niż 30-60 sekund, lecz nie należy też jej przyspieszać. Gdy wypróżnienie jednak nie pojawi się maksymalnie w ciągu 15 minut, warto po prostu zająć się czymś innym – może to oznaczać problem z zaparciami.
Czyszczenie nosa
Czyszczenie nosa podczas korzystania z toalety jest również szkodliwym nawykiem. Z tego powodu dochodzi do nagłego spięcia mięśni dna miednicy. Podczas kichnięcia lub kasłania powstaje ciśnienie w jamie brzusznej. Gdy czynność ta staje się nawykiem, może spowodować osłabienie mięśni dna miednicy i powodować chociażby ból podczas stosunku seksualnego.