Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Ten problem ma prawdopodobnie jedna z Twoich koleżanek. Ginekolog wskazał charakterystyczny objaw
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 25.07.2023 10:24

Ten problem ma prawdopodobnie jedna z Twoich koleżanek. Ginekolog wskazał charakterystyczny objaw

nietrzymanie moczu
canva

Schorzenie to dotyczy jednej na cztery Polki. Prawdopodobnie każdy z nas zna kobietę, która cierpi na tę dolegliwość czyli na wysiłkowe nietrzymanie moczu. Jest to powszechny problem, którego następstwem bywa nawet depresja. Jak rozpoznać tę chorobę? Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą lekarzem Michałem Barwijukiem, ginekologiem plastycznym, specjalistą położnictwa i ginekologii, współwłaścicielem i założyciel Bali Clinic.

 

Wysiłkowe nietrzymanie moczu - 1 na 4 Polki ma to schorzenie

Wysiłkowe nietrzymanie moczu dotyczy zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Jednak częściej jest to schorzenie, z którym zmagają się panie: „Jest to bardzo powszechny problem, ponieważ dotyczy jednej na cztery Polki. Około 5 milionów Polek cierpi, cierpiała, bądź będzie cierpieć z tego powodu”.- powiedział lekarz Michał Barwijuk, ginekolog plastyczny, specjalista położnictwa i ginekologii, współwłaściciel i założyciel Bali Clinic

Charakterystycznym objawem schorzenia jest wyciekanie moczu, nad którym chory nie jest w stanie zapanować. Wypływ uryny jest bezwiedny . Może do niego dochodzić podczas: 

  • uprawiania sportu, 
  • jazdy na rowerze, 
  •  kichania,
  • kasłania, 
  • sprzątania.

Czasem wystarczy, że chory podniesie coś ciężkiego, a już po chwili mocz pojawia się na bieliźnie. Jedną z pierwszych oznak jest też częstsze korzystanie z toalety. Osoba ta ma wrażenie, że ma silną potrzebę, by oddać mocz, a okazuje się, że strumień jest niewielki. Co więcej, nawet jak chory nie ma ochoty na skorzystanie z toalety, to kilka kropel moczu często i tak pojawia się na bieliźnie.

Najczęstszą przyczyną jest zmiana kąta cewki moczowej. Jeżeli cewka jest obniżona, sama bądź wraz z pochwą, dochodzi do bezwiednego wypływania moczu. Obniżenie przedniej ściany pochwy (która jest w korelacji z cewką) zazwyczaj następuje u kobiet po porodzie. Kolejną przyczyną wysiłkowego nietrzymania moczu jest dysfunkcja mięśniowa zwieracza cewki ”.- powiedział lekarz Michał Barwijuk, ginekolog plastyczny, specjalista położnictwa i ginekologii, współwłaściciel i założyciel Bali Clinic

Projekt bez nazwy - 2023-07-24T182223.800.png

Gdy występuje nietrzymanie moczu, trzeba wykonać to badanie. Ginekolog wyjaśnia Prawidłowe wypróżnianie i oddawanie moczu. To nie takie proste jak może się wydawać!

Gdy pojawiają się pierwsze objawy wysiłkowego trzymania moczu - co zrobić?

Jest to schorzenie najczęściej zaczynające się między 45. a 50. rokiem życia. Powodem jest spadek poziomu hormonów płciowych. Jednak znane są przypadki, gdy chorowały młody kobiety, a nawet i nastolatki. Gdy pojawią się objawy schorzenia, nie należy nigdy ich bagatelizować:

Pamiętajmy, że nie należy czekać do ostatniej chwili, aby pójść do toalety, ani też próbować na siłę oddawać mocz, kiedy nie czujemy takiej potrzeby. Takie działania są bowiem dla nas szkodliwe. Procesy starzenia także mają wpływ na nietrzymanie moczu, gdyż z wiekiem nasze mięśnie i śluzówka stają się słabsze (…) Ważne, aby nie bagatelizować pierwszych objawów. Często pierwsze symptomy nietrzymania moczu, nawet takie niewielkie, zrzucamy na kanwę przeziębienia, infekcji organizmu czy infekcji dróg moczowych”.- powiedział lekarz Michał Barwijuk, ginekolog plastyczny, specjalista położnictwa i ginekologii, współwłaściciel i założyciel Bali Clinic 

Należy również skonsultować się możliwie jak najszybciej z lekarzem:

"Leczeniem pierwszego rzutu są leki. Jeśli farmakoterapia nie pomaga, drugim sposobem terapii jest ostrzyknięcie okolicy cewki moczowej specjalnym wypełniaczem np. kwasem hialuronowym(…)  Trzecią, mało inwazyjną metodą są zabiegi przy użyciu energii. Kiedyś stosowano głównie lasery frakcyjne, jednak wykazują one mniejszą skuteczność niż wykorzystywane obecnie intymne ultradźwięki HIFU (…) Czwartą, ostateczną metodą leczenia jest zabieg taśmą TOT, czyli operacyjne podwieszenie cewki specjalną taśmą”.- powiedział lekarz Michał Barwijuk, ginekolog plastyczny, specjalista położnictwa i ginekologii, współwłaściciel i założyciel Bali Clinic.

Czynniki ryzyka sprzyjające powstawaniu wysiłkowego trzymania moczu

Większe prawdopodobieństwo powstania schorzenia zachodzi u osób które:

   • są otyłe, 
   • są w okresie menopauzy lub w okresie pomenopauzalnym, 
   • mają przewlekły kaszel, 
   • rodzą dzieci o dużej masie urodzeniowej, 
   • ciężko pracują fizycznie, 
   • palą papierosy. 

Tagi: Ginekolog
Polecane