Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Prawidłowe wypróżnianie i oddawanie moczu. To nie takie proste jak może się wydawać!
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 22.07.2023 11:17

Prawidłowe wypróżnianie i oddawanie moczu. To nie takie proste jak może się wydawać!

toaleta
canva

Teoretycznie nikt nie potrzebuje instrukcji, w jaki sposób należy się wypróżniać i oddawać mocz.  Mimo iż jest są to naturalne czynności fizjologiczne, to jeśli nie są wykonywane prawidłowo, mogą negatywnie wpłynąć na całe ciało. Która pozycja do wypróżniania jest najlepsza? Jakie skutki może mieć nieprawidłowe wypróżnianie i oddawanie moczu? O opinię poprosiliśmy eksperta. 

Na czym polega wypróżnianie w pozycji kucznej?

Okazuje się, że najzdrowsza pozycja podczas wypróżniania to pozycja kuczna. Co ciekawe, w ten sposób z toalety korzystają mieszkańcy państw azjatyckich. Wypróżnianie w pozycji kucznej polega na zgięciu nóg w kąt 35 stopni w stosunku do tułowia. Górną część ud przybliżamy wtedy do jamy brzusznej, dzięki czemu jelito grube i okrężnica zostają lekko dociśnięte. Dzięki temu możemy szybciej się wypróżnić.

Aby przyjąć pozycję kuczną należy umieścić przy sedesie taboret lub podnóżek – ich rozmiar powinien być dostosowany do wysokości sedesu. Jeśli jest to sedes mierzący od 39 do 44 cm, wysokość podnóżka powinna wynosić ok. 23 cm.

Częste pobudki nocne to też objaw raka jelita grubego. Gastroenterolog wskazał mało znany symptom Jak uniknąć biegunki na wakacjach? Co robić, a czego unikać? Dietetyk radzi

Wypróżnianie w pozycji kucznej ma wiele zalet

Korzyści z wypróżniania się w pozycji kucznej to:

   • przyspieszenie oddawania stolca, 
   • skrócenie czasu potrzebnego na defekację, 
   • zapobieganie zapaleniom uchyłków, 
   • ochrona przed powstaniem przepukliny, 
   • brak nacisku na macicę, co jest szczególnie korzystne dla kobiet w ciąży, 
   • całkowite usuwanie stolca.

Oprócz stosowania prawidłowej pozycji warto wiedzieć, że defekacji nie należy ani przyspieszać, ani skracać – powinna trwać tyle czasu, ile na nią potrzebujemy. Oddawanie stolca w pośpiechu może spowodować przeciążenie tłoczni brzusznej. Jednak zbyt długie korzystanie z toalety też nie jest wskazane – może to przyczynić się do przeciążenia naczyń żylnych w okolicy odbytu i spowodować hemoroidy.

Nieprawidłowa defekacja jest nie tylko przyczyną dyskomfortu. Z jej powodu może dochodzić także do problemów zdrowotnych takich jak:
   • zaparcia, 
   • hemoroidy, 
   • szczelina odbytu,
   • zespół jelita drażliwego, 
   • choroby jelita grubego,

Oddawanie moczu w tej pozycji jest szkodliwe

Podczas korzystania z publicznej toalety wiele osób, z obawy przed zakażeniem, oddaje mocz bez dotykania pośladkami deski sedesowej – potocznie nazywa się tę pozycję „na Małysza”. Okazuje się, że z tego powodu może dojść do zaburzenia pracy dróg moczowych. Osoby często korzystające w ten sposób z publicznej toalety mogą później cierpieć na nietrzymanie moczu:

Proszę pamiętać, że jeżeli oddajemy mocz w pozycji „na Małysza”, siły ciążenia moczu w pęcherzu plus grawitacja i napięcie różnych mięśni to pierwszy krok do możliwości pojawienia się negatywnych następstw. Nic, co wykonywane rzadko nie będzie miało negatywnego wpływu w dalszym procesie i przebiegu pogłębiania się nietrzymania moczu, jednak mimo wszystko odradzałbym stosowania tej pozycji” – powiedział lekarz Michał Barwijuk, ginekolog plastyczny, specjalista położnictwa i ginekologii, współwłaściciel i założyciel Bali Clinic  
 

Tagi: Zdrowie
Czym jest zespół dolegliwości po wycięciu pęcherzyka żółciowego?
Czym jest zespół dolegliwości po wycięciu pęcherzyka żółciowego?
Czym jest zespół dolegliwości po wycięciu pęcherzyka żółciowego?
Ustąpienie objawów klinicznych po usunięciu pęcherzyka żółciowego odczuwa 75-90% chorych Najczęstszą przyczyną ich utrzymywania jest fakt, że są to objawy innego schorzenia, które do tej pory albo były maskowane przez chorobę pęcherzyka żółciowego albo też jej przypisywane (np. choroba refluksowa przełyku, choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, zespół objawów po usunięciu żołądka, przewlekłe zapalenie trzustki, zespół jelita drażliwego). Do najczęstszych z objawów zespołu dolegliwości po wycięciu pęcherzyka żółciowego należą bóle brzucha, kolka, objawy dyspeptyczne, zaparcia, biegunka, uczucie pełności w jamie brzusznej, wzdęcia, gazy jelitowe, nudności oraz nietolerancja pokarmów zawierających tłuszcz. Przyczynami zespołu po cholecystektomii są zwężenie dróg żółciowych, pozostawienie złogu, zespół kikuta przewodu pęcherzykowego, zaburzenia brodawki Vatera, biegunka chologenna, żółciopochodne zapalenie błony śluzowej żołądka.Zespół dolegliwości po wycięciu pęcherzyka żółciowego – informacje wstępne
Czytaj dalej
Zatrucie pokarmowe - objawy, przyczyny, leczenie
Zatrucie pokarmowe - objawy, przyczyny, leczenie
Zatrucie pokarmowe - objawy, przyczyny, leczenie
Określa się je jako powstające w wyniku nieprawidłowości ze strony układu pokarmowego, pochodzących ze spożycia pokarmu zakażonego drobnoustrojami w postaci bakteryjnej lub wirusowej. Do zatruć pokarmowych najczęściej doprowadzają komórki bakteryjne, namnażaniu się których sprzyja nieprawidłowe przechowywanie produktów, czy też nieodpowiednia higiena. W przypadku zatruć pokarmowych o charakterze bakteryjnym głównym objawem jest biegunka oraz ból w okolicy brzucha. W zależności od mechanizmu powstawania zatrucia pokarmowe o podłożu bakteryjnym można podzielić na intoksykacyjne i infekcyjne. Intoksykacja jest skutkiem działania toksyny obecnej w produkcie jeszcze przed jego spożyciem (np. zatrucie jadem kiełbiasianym, gronkowcem). Infekcja natomiast to zatrucie pokarmowe, w którym bakterie kolonizują komórki nabłonka jelitowego. W przypadku zatruć pokarmowych na skutek infekcji wirusowej objawy manifestują się poprzez przybierają stan zapalny żołądka i jelit, a ich leczenie polega na ścisłej diecie. Wirusowe zatrucia są szczególnie częste u małych dzieci. Zatrucia pokarmowe mogą mieć również charakter grzybiczy, gdy produkt, który spożywamy jest objęty pleśnią.Zatrucie pokarmowe – rodzaje
Czytaj dalej