Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Wysiłkowe nietrzymanie moczu - ginekolog wyjaśnia, co jest najczęstszą przyczyną
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 07.07.2023 12:32

Wysiłkowe nietrzymanie moczu - ginekolog wyjaśnia, co jest najczęstszą przyczyną

None
canva

Wysiłkowe nietrzymanie moczu to przede wszystkim dolegliwość kobiet. To często spotykany rodzaj inkontynencji. U osób dotkniętych tym schorzeniem oddawanie kropel moczu pojawia się nawet podczas kichania, kaszlu czy podczas śmiania się. Co jest tego przyczyną? O odpowiedź poprosiliśmy specjalistę. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z lekarzem Michałem Barwijukiem, ginekologiem plastycznym, specjalistą położnictwa i ginekologii, współwłaścicielem i założycielem Bali Clinic.

Wysiłkowe nietrzymanie moczu – co to za dolegliwość?

Nietrzymanie moczu jest jednym z częściej występujących problemów zdrowotnych obecnych czasów. Uznawane jest już za chorobę cywilizacyjną. Objawem dolegliwości jest niezależny od woli wyciek moczu. Wysiłkowe nietrzymanie moczu to jeden z rodzajów tej choroby: „Wysiłkowe nietrzymanie moczu to bezwiedne wypływanie moczu w trakcie aktywności fizycznych, takich jak m.in. uprawianie sportu, podskoki, jazda na rowerze, kaszel czy kichanie. W sytuacjach, w których napinamy tłocznię brzuszną, czasem nawet jej nie świadomie, gubimy mocz i jest to od nas niezależne. Jest to bardzo powszechny problem, ponieważ dotyczy jednej na cztery Polki. Około 5 milionów Polek cierpi, cierpiała, bądź będzie cierpieć z tego powodu”. - powiedział lekarz Michał Barwijuk, ginekolog plastyczny, specjalista położnictwa i ginekologii, współwłaściciel i założyciel Bali Clinic.

Oprócz wysiłkowego nietrzymania moczu wyróżniamy jeszcze dwie odmiany nietrzymania moczu:

   • nietrzymanie moczu z nagłym parciem – w tym stanie wyciek moczu następuje, gdy chory czuje nagłą potrzebę, aby się wysikać, 
   • mieszane nietrzymanie moczu – wyciek moczu ma związek z parciem naglącym.

Projekt bez nazwy - 2023-07-07T010306.517.png

Otyłość to nie problem jednostki a społeczeństwa. W Polsce szczególnie bolesny W tej pozycji mocz oddaje większość kobiet. Ginekolog ostrzega, by tego nie robić!

Przyczyny wysiłkowego nietrzymania moczu

Najczęściej wysiłkowe nietrzymanie moczu powoduje zmiana kąta cewki moczowej: „Jeżeli cewka jest obniżona, sama bądź wraz z pochwą, dochodzi do bezwiednego wypływania moczu. Obniżenie przedniej ściany pochwy (która jest w korelacji z cewką) zazwyczaj następuje u kobiet po porodzie. Kolejną przyczyną wysiłkowego nietrzymania moczu jest dysfunkcja mięśniowa zwieracza cewki. Czasem nakłada się na to jeszcze przepełniony pęcherz, który pogłębia problem”. - powiedział lekarz Michał Barwijuk, ginekolog plastyczny, specjalista położnictwa i ginekologii, współwłaściciel i założyciel Bali Clinic.

Inne przyczyny nietrzymania moczu to wiek i predyspozycje genetyczne: „ Procesy starzenia także mają wpływ na nietrzymanie moczu, gdyż z wiekiem nasze mięśnie i śluzówka stają się słabsze. Warto także wspomnieć o predyspozycjach genetycznych, które wpływają m.in. na jakość tkanek, mięśni czy zwieracza cewki”. - powiedział lekarz Michał Barwijuk, ginekolog plastyczny, specjalista położnictwa i ginekologii, współwłaściciel i założyciel Bali Clinic.

Do powstawania schorzenia mogą przyczyniać się porody naturalne: „ Trzeba podkreślić, że prawie każdy poród drogami siłami natury, prędzej czy później będzie powodował wysiłkowe nietrzymanie moczu, nawet już po 30. roku życia”. - powiedział lekarz Michał Barwijuk, ginekolog plastyczny, specjalista położnictwa i ginekologii, współwłaściciel i założyciel Bali Clinic.

Pierwsze objawy wysiłkowego nietrzymania moczu są niepozorne

W początkowym etapie występowania dolegliwości wielu chorych nie zdaje sobie sprawy, że powodem jest nietrzymanie moczu: „Często pierwsze symptomy nietrzymania moczu, nawet takie niewielkie, zrzucamy na kanwę przeziębienia, infekcji organizmu czy infekcji dróg moczowych. Jeżeli udamy się wcześnie do lekarza, istnieje szansa, że mało inwazyjnymi metodami poradzimy sobie z tym problemem lub odsuniemy go w czasie. Więcej niż pięć lat zwlekania z wizytą u specjalisty, zmniejsza szanse na powodzenie terapii małoinwazyjnych poniżej 50%”. - powiedział lekarz Michał Barwijuk, ginekolog plastyczny, specjalista położnictwa i ginekologii, współwłaściciel i założyciel Bali Clinic. 

Tagi: Ginekolog
Polecane