Pacjenci.pl Najnowsze Wiadomości Koszmary senne. Co mówią o tobie i twojej przyszłości?
Fot. Shutterstock

Koszmary senne. Co mówią o tobie i twojej przyszłości?

7 listopada 2024
Autor tekstu: Adrianne Mazurek

Koszmary senne zdarzyć się mogą każdemu i na każdym etapie życia. Jedni doświadczają ich sporadycznie, inni znacznie częściej. Co oznaczają koszmary senne? Czy są powodem do niepokoju? Psychologia podaje kilka przyczyn występowania strasznych snów, ale prawie zawsze oznaczają one coś - co konkretnie?

Koszmary senne

Koszmary senne mogą być wyraziste, z bardzo dużą liczbą detali, a mogą być mocno abstrakcyjne, ale czujemy we śnie, że dzieje się coś niepokojącego, złego, jesteśmy zagrożeni my albo nasi bliscy. Mogą dotyczyć konkretnych sytuacji, wydarzeń, które miały miejsce lub obawiamy się, że będą mieć miejsce w przyszłości. Koszmarne sny budzą przerażenie, często wybudzając ze snu i uniemożliwiając zaśnięcie. Bywa, że przestraszyliśmy się tak bardzo, że boimy się ponownie zasnąć. Albo wstajemy i sprawdzamy, czy aby na pewno jesteśmy bezpieczni.

Z badań wynika, że koszmary senne śnią się często nawet u 2,5 proc. społeczeństwa. Sporadycznie możemy ich doświadczyć po obejrzeniu strasznego filmu. Skąd się biorą koszmary?

Ile trwa żałoba według Kościoła? Wcale nie rok
Kiedy rozwód to nie grzech? Stanowisko Kościoła ostatnio się zmieniło

Psychologia o koszmarach

Koszmary są intensywną aktywnością umysłową, która ma miejsce głównie podczas fazy snu REM, podczas której przetwarzamy emocje. Analizy psychologów pozwoliły wyróżnić trzy rodzaje koszmarów sennych:

1. Posttraumatyczne/pourazowe: ich źródłem jest traumatyczne doświadczenie w życiu.

2. Nawracające: treść koszmarnego snu powtarza się przez całe życie, przy czym nie muszą wystąpić na skutek traumy.

3. Spontaniczne (idiopatyczne): często zawierają treści związane ze strachem, agresją, śmiercią. Ta forma koszmarów pojawia się zwykle w silnie stresujących okresach życia.

Niektóre złe sny “ mogą być wyłącznie produktem ubocznym fazy REM, który występuje nieświadomie i przyczynia się do twórczego poznania i rozwiązywania problemów ”, ale nie zawsze. Zdaniem psychologa Marka Traversa koszmary senne mogą być sygnałem ostrzegawczym od organizmu. Wskazują one na stres, a także na trudną sytuację, z której rozwiązaniem mamy problem, a także duże napięcie, którego nie możemy uwolnić.

Z jednej strony - złe sny, które zdarzają się rzadko mogą być sposobem na uwolnienie emocji i lepsze samopoczucie w rzeczywistości. Z drugiej - jest to wstęp do przepracowania trudnych emocji w życiu.

Czy koszmary zwiastują przyszłość?

Absolutnie nie. Jeśli ktoś zmaga się ze stresem i napięciem, to powtarzające się koszmary senne są wskazówką, że emocje trzeba przetworzyć. A jeśli jest to trudne należy zasięgnąć pomocy psychologa. Sny nie są rzeczywiste i nie pokazują przyszłości. Są jedynie wytworem wyobraźni, a im bardziej “przebodźcowany” umysł, tym dziwniejsze mogą być.

Źródła

  • Mark Travers Ph.D, What Your Nightmares Are Trying to Tell You, https://www.psychologytoday.com/intl/blog/social-instincts/202207/what-your-nightmares-are-trying-to-tell-you
  • O. H. Tousignant Kuhl, D.J. Glass, Nightmares and nondisturbed dreams impact daily change in negative emotion. Dreaming, 32(3), 292–313.

Zobacz też:

Lekarka wymienia 12 oznak nadmiernego stresu

Polacy nie wiedzą, że na NFZ ta usługa jest za darmo. Wybierają prywatne wizyty

Co można zrobić w mniej niż 10 minut dziennie, aby żyć dłużej? Poznaj najlepsze sposoby

Pierwsze objawy nerwicy. W ten sposób możesz ją rozpoznać
Na tym L4 możesz wychodzić i wyjeżdżać za granicę. Ile wynosi wynagrodzenie?
Obserwuj nas w
autor
Adrianne Mazurek

Redaktorka prowadząca oraz koordynatorka serwisu Pacjenci.pl. Medyczne nowinki oraz wstydliwe problemy Polaków to coś, o czym lubi pisać najbardziej. Jej celem jest dostarczenie rzetelnej, medycznej wiedzy. W wolnym czasie składa klocki Lego z synami oraz dba o liczną gromadkę swoich zwierząt domowych. 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko