Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Zdrowie Psychiczne > Nawet nie wiesz, że to może dotyczyć ciebie! Lekarka wymienia 12 oznak nadmiernego stresu
Marta Uler
Marta Uler 12.10.2024 07:17

Nawet nie wiesz, że to może dotyczyć ciebie! Lekarka wymienia 12 oznak nadmiernego stresu

12 oznak nadmiernego stresu
Fot. Canva/AndreyPopov/Getty Images/instagram.com/doktormagda

Szybkie tempo współczesnego życia doprowadziło do tego, że stres stał się nieodłącznym elementem codzienności. Praca, obowiązki domowe, zobowiązania społeczne – wszystko to wpływa na nasze samopoczucie i zdolność radzenia sobie z presją. Często, nie zdając sobie nawet z tego sprawy, funkcjonujemy na granicy wytrzymałości. Nie dostrzegamy, jak bardzo takie tempo odbija się na naszym zdrowiu – psychicznym i fizycznym.

Nadmierny stres nie jest problemem, który można zignorować – nawet jeśli wydaje nam się, że jesteśmy silni i potrafimy stawić czoła trudnościom. Długotrwałe napięcie może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Dlatego warto zwracać uwagę na sygnały, które wysyła nam nasze ciało. A zdaniem specjalistki, jest ich 12.

Codzienność pod presją to dziś norma

Stres towarzyszy nam, w większym lub mniejszym stopniu, każdego dnia. Przestajemy już go dostrzegać, bo stał się tak wszechobecny. Spieszymy się do pracy, na spotkania, próbujemy zdążyć z terminami, a do tego staramy się spełniać wymagania rodziny, dzieci, przyjaciół i współpracowników. Żyjemy w ciągłym pośpiechu, nie odpoczywamy, jesteśmy napięci, a co gorsza – to stało się już normą, nieodłącznym elementem naszego życia.

Większość codziennych obowiązków wykonujemy szybko, często automatycznie, nie zastanawiając się nad tym, jak bardzo obciążamy nasze ciało i umysł. Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy z tego, że działa pod wpływem jakiejś presji, ponieważ stres tak bardzo zakorzenił się już w naszej codziennej rutynie. Nauczyliśmy się działać na wysokich obrotach, a spokój i relaks wydają się odległym marzeniem.

Niestety, taki styl życia odbiera nam nie tylko energię, ale i zdrowie. Zamiast odpocząć, ładować baterie, często wpadamy w błędne koło, gdzie stres i napięcie stają się normą. Zaniedbujemy komfort psychiczny i fizyczny, nie dając sobie szansy na regenerację, co prowadzi do wyczerpania i pogorszenia jakości życia.

Ulga w PIT na dziecko! Możesz dostać nawet 7 tysięcy zwrotu Kobietom w ciąży zdarza się to nagminnie. Ich dzieci mogą mieć opóźnienia w rozwoju

12 oznak stresu – czy któreś są ci znajome?

Specjalistka endokrynologii, Magdalena Jagiełło (@doktormagda na Instagramie) podaje 12, nie zawsze oczywistych objawów nadmiernego stresu. Są to:

  • problemy z obudzeniem się, ze wstaniem rano,
  • bóle głowy,
  • problemy z koncentracją i pamięcią,
  • trudności z zasypianiem,
  • podwyższony cukier lub podwyższone stężenie insuliny we krwi,
  • pojawienie się brzuszka „oponki”,
  • zapalenie żołądka,
  • bóle brzucha z innej przyczyny,
  • wypadanie włosów,
  • nieregularne miesiączkowanie, zaburzenia płodności,
  • kołatanie serca, uczucie nierównego bicia serca,
  • drżenie rąk i tiki nerwowe;

Jak radzić sobie ze stresem?

Rozpoznałeś te symptomy u siebie? Jeśli tak, to warto zastanowić się nad wprowadzeniem zmian w codziennym życiu, ponieważ przewlekły stres odbija się nie tylko na zdrowiu psychicznym, ale również fizycznym. Przykładem może być wzrost ryzyka chorób serca, nadciśnienia, a także osłabienie układu odpornościowego. Długotrwałe napięcie obciąża organizm, co z czasem może prowadzić do poważnych schorzeń. 

„Stres to cichy przeciwnik, ale kiedy poznasz jego oznaki, możesz zacząć działać!” – pisze „doktormagda”. A im szybciej zareagujesz, tym lepiej dla twojego organizmu. Aby powalczyć z tym przeciwnikiem, warto wprowadzić kilka prostych nawyków do swojego życia. Są to:

  • regularna aktywność fizyczna – ponieważ ruch to doskonały sposób na rozładowanie napięcia i nawet krótki spacer może pomóc w redukcji poziomu stresu,
  • techniki relaksacyjne – medytacja, joga, czy głębokie oddychanie pomagają w wyciszeniu umysłu i rozluźnieniu ciała,
  • zarządzanie czasem – grunt, to dobrze ustalone priorytety: jeśli nie działasz chaotycznie, ale według jakiegoś planu, „odhaczasz” kolejne punkty, poczucie presji się zmniejsza,
  • zdrowa dieta – prawidłowe odżywianie wspiera układ nerwowy i pomaga w utrzymaniu równowagi psychofizycznej,
  • sen – czasem podkreśla się wręcz, że sen jest kluczem do regeneracji organizmu – staraj się spać 7-8 godzin dziennie,
  • wsparcie bliskich – otaczaj się pozytywnymi ludźmi, dziel się swoimi problemami i wspólne spędzajcie czas – wszystkim wyjdzie to na dobre,
  • odpoczynek – naucz się odpoczywać bez wyrzutów sumienia, ponieważ czas dla siebie to nie luksus, ale konieczność.

Zobacz także:

Jak zredukować stres w kilka minut? Oto trzy proste ćwiczenia oddechowe

Po pracy musisz iść na drzemkę? Ekspertka zdradza, kiedy powinno nas to zaniepokoić

Kluczem do szczęścia jest odpuszczanie. Buddyjski mnich radzi, jak się tego nauczyć