Kreon – co to jest? Wskazania, skład, stosowanie

Autor Marcelina Dzięciołowska26.02.2021

Kreon to preparat wykorzystywany w leczeniu zaburzeń trawienia wynikających z nieprawidłowej pracy trzustki. Przepisują go lekarze medycyny rodzinnej oraz gastroenterolodzy. Preparat działa na układ pokarmowy. Lek ma postać kapsułek i dostępny jest w aptekach bez recepty. Jakie są wskazania do stosowania leku Kreon? Jak poprawnie dawkować lek? 

Co to jest Kreon?

Kreon to produkt medyczny dostępny w formie kapsułek przeznaczonych do stosowania doustnego. Substancją czynną tego leku jest pankreatyna. Pankreatyna (pozyskiwana z trzustek wieprzowych) to mieszanka zawierająca enzymy, której zadaniem jest uzupełnianie lub zastępowanie ludzkich enzymów trzustkowych. W skład pankreatyny wchodzą następujące enzymy: proteaza, amylaza i lipaza trzustkowa.

Kapsułka leku Kreon zawiera tak zwane minimikrosfery z pankreatyną, które są zabezpieczone otoczką odporną na działanie kwasów żołądkowych. Po wymieszaniu z treścią żołądkową minimikrosfery przedostają się do jelita cienkiego, gdzie rozpuszczają się i uwalniają enzymy trzustkowe.

Wskazania do stosowania leku Kreon

Wskazaniem do stosowania leku Kreon jest leczenie zewnątrzwydzielniczej niewydolności trzustki wywołanej usunięciem trzustki, usunięciem żołądka, przewlekłym zapaleniem trzustki, zespoleniem żołądkowo-jelitowym (np. gastroenterostomia sposobem Billrotha II), zwężeniem przewodu trzustkowego lub przewodu żółciowego wspólnego, zespołem Shwachmana i Diamonda.

Skład leku Kreon

Jedna kapsułka preparatu Kreon 10 000 zawiera, jako substancję czynną 150 mg pankreatyny o aktywności:

  • amylazy – 8 000 j. Ph.Eur. (j. BP),
  • lipazy – 10 000 j. Ph.Eur. (j. BP) proteazy 600 j. Ph.Eur.

Przeciwwskazania do stosowania leku Kreon

Przeciwwskazaniem do przyjmowania preparatu Kreon jest uczulenie na którykolwiek składnik tego leku.

Stosowanie leku Kreon

Preparat Kreon należy przyjmować doustnie (ma on postać kapsułek) podczas posiłku lub bezpośrednio po jego zjedzeniu. Lek należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza oraz postępować według treści ulotki dołączonej do opakowania. Zwykle dawka początkowa leku Kreon wynosi 10000-25000 jednostek lipazy.

Kreon – możliwe działania niepożądane

W trakcie kuracji preparatem Kreon mogą wystąpić niepożądane skutki uboczne, takie jak: zaparcia, biegunki, nudności, wymioty, bóle brzucha, reakcje alergiczne i nadwrażliwość skóry.

Następny artykuł