Pacjenci.pl Choroby Krzysztof Zanussi był pilnie operowany. Wieści ws. stanu zdrowia reżysera
Fot. East News / Jakub Kaminski

Krzysztof Zanussi był pilnie operowany. Wieści ws. stanu zdrowia reżysera

21 kwietnia 2024
Autor tekstu: Joanna Kamińska

Krzysztof Zanussi miał wypadek i trafił do szpitala, gdzie przeszedł operację w trybie pilnym. W jakim stanie jest reżyser?

Krzysztof Zanussi trafił do szpitala w stanie zagrażającym życiu

W sobotę 20 kwietnia Krzysztof Zanussi miał pojawić się na projekcji filmu "Morderstwo w Catamout" w ramach festiwalu Script Fiesta w Warszawie. Niestety, 84-letni reżyser nie dotarł na imprezę, ponieważ uległ wypadkowi i w poważnym stanie trafił do szpitala.

Jak donoszą media, Krzysztof Zanussi uderzył się w głowę, wskutek czego doszło do powstania krwiaka mózgu. Reżyser trafił do szpitalania w stanie zagrażającym życiu, gdzie został operowany w trybie pilnym.

Jak podaje Wirtualna Polska, w piątek Krzysztof Zanussi wybudził się po operacji i jest przytomny. Nie ma jednak więcej informacji na temat stanu zdrowia reżysera.

Przechodziłeś Covid? Lekarze alarmują: jeśli wystąpi ten objaw nie bagatelizuj go
Techniki radzenia sobie ze stresem. Jak opanować nerwy?

Kim jest Krzysztof Zanussi?

Krzysztof Zanussi jest polskim reżyserem, scenarzystą i producentem filmowym. Urodził się 17 czerwca 1939 r. w Warszawie. W 1966 r. ukończył studia reżyserskie w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej w Łodzi, a w 1992 r. otrzymał tytuł profesora sztuk filmowych w specjalności reżyserii filmowej.

Krzysztof Zanussi jest jednym z najwybitniejszych polskich reżyserów. Zdobył wiele nagród na prestiżowych festiwalach w Polsce i na świecie. Otrzymał m.in. Złotego Lwa w Wenecji, Nagrodę Jury w Cannes i Złotego Lamparta w Locarno.

Do jego największych dzieł należą m.in. "Struktura kryształu", "Iluminacja", "Życie rodzinne", "Spirala", "Barwy ochronne", "Rok spokojnego słońca", "Życie jako śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową".

Projekt bez nazwy - 2024-04-21T161232.210.png
Fot. EAST NEWS / TRICOLORS

Co to jest krwiak mózgu?

Krwiaki mózgu należą do częstych powikłań po urazach głowy powstałych w wyniku silnego uderzenia w twardą powierzchnię. Wskutek urazu głowy może dojść do nagromadzenia krwi wewnątrz czaszki - krwawienia pod oponę twardą (wówczas mówimy o krwiaku podtwardówkowym) lub pomiędzy oponę a czaszkę (wówczas mamy do czynienia z krwiakiem nadtwardówkowym).

Krwiaki mózgu mogą powodować efekt masy i wzrost ciśnienia śródczaszkowego, co stanowi poważne zagrożenie dla życia pacjenta. Dlatego więc, wymagają szybkiej diagnozy i pilnego wdrożenia leczenia. Krwiaki nadtwadrówkowe są groźniejsze niż krwiaki podtwardówkowe , a u starszych pacjentów mają niekorzystne rokowanie związane z wiekiem.

Objawy krwiaka mózgu bywają różne i są zależne od jego lokalizacji oraz wielkości. Mogą wystąpić od razu po urazie głowy lub też pojawić się dopiero po kilku godzinach, a nawet dniach po incydencie. Najczęściej występującymi objawami krwiaka mózgu są:

  • ból głowy,
  • nudności,
  • wymioty,
  • zaburzenia widzenia,
  • senność,
  • zaburzenia ruchu,
  • utrata przytomności.

Pacjent z krwiakiem mózgu może wymagać operacji, aby usunąć nagromadzoną krew i zmniejszyć ciśnienie wewnątrzczaszkowe. Krwiak mózgu to poważne zagrożenie dla zdrowia i życia, zwłaszcza u osób starszych , dlatego wymaga szybkiej interwencji medycznej.

Źródło: journals.viamedica.pl

Miał udar, podali mu leki na obniżenie ciśnienia. Teraz jest w stanie krytycznym
Zdrowie Polaków ponad podziałami politycznymi. Nagrody Zaufania Złoty OTIS przyznane
Obserwuj nas w
autor
Joanna Kamińska

Redaktorka serwisu Pacjenci.pl. Absolwentka kierunku zdrowie publiczne na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Ukończyła także studia podyplomowe z dydaktyki języka polskiego jako obcego na Uniwersytecie Warszawskim oraz 2-letnie studium fotograficzne w Warszawskiej Szkole Filmowej. Pisze o problemach zdrowotnych, które najczęściej dotykają Polaków. Szczególnie interesuje ją tematyka zdrowia psychicznego.  
Prywatnie jest wielką miłośniczką zwierząt, fotografii i kultury hiszpańskiej.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko