Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie Psychiczne > Przechodziłeś Covid? Lekarze alarmują: jeśli wystąpi ten objaw nie bagatelizuj go
Joanna Kamińska
Joanna Kamińska 20.04.2024 18:38

Przechodziłeś Covid? Lekarze alarmują: jeśli wystąpi ten objaw nie bagatelizuj go

ból głowy
canva.com

COVID-19 może powodować poważne uszkodzenia organizmu. Wirus nie ogranicza się do zakażenia układu oddechowego, lecz wpływa także na układ nerwowy, układ krążenia i układ pokarmowy. Niektórzy pacjenci, którzy wyzdrowieli z COVID-19, nadal odczuwają objawy, takie jak bóle głowy, zmęczenie, zaburzenia rytmu serca czy problemy trawienne. Lekarze alarmują, że tzw. long COVID stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia publicznego w najbliższym czasie.

Czym jest post-COVID?

Post-COVID to zespół objawów, które pojawiają się trzy miesiące po przebyciu zakażenia koronawirusem. Objawy te bywają różne i dotyczą wielu układów i narządów. Mogą to być między innymi: zmęczenie, duszność, bóle mięśni i stawów, utrata węchu i smaku, depresja oraz stany lękowe. Niektóre badania wskazują, że objawy mogą utrzymywać się nawet kilka miesięcy po zakażeniu.

Najczęstszym objawem post-COVID jest tak zwana mgła pocovidowa, czyli stan zmęczenia, dezorientacji oraz zaburzeń pamięci i koncentracji. Mgła pocovidowa może mieć negatywny wpływ na jakość życia, zdolność do pracy i funkcjonowanie w społeczeństwie. Niektóre możliwe przyczyny mgły pocovidowej to spowodowane przez wirusa uszkodzenie mózgu, zapalenie mózgu lub opon mózgowych, niedotlenienie mózgu spowodowane przez problemy z oddychaniem, zaburzenia metaboliczne lub hormonalne, stres lub depresja.

Projekt bez nazwy - 2023-07-24T165311.864.png

Masz jedną z tych chorób? Możesz nie zostać wpuszczony na pokład samolotu Problemy jelitowe mogą świadczyć o chorobie tarczycy. Nie można tego bagatelizować!

Depresja pocovidowa

Dużo mówi się na temat depresji pocovidowej, która może wystąpić u osób, które przebyły zakażenie koronawirusem lub były narażone na stres związany z pandemią. Objawy depresji pocovidowej mogą obejmować smutek, problemy z koncentracją, utratę zainteresowań, poczucie beznadziejności, zmiany apetytu, lęk, problemy ze snem, poczucie bezwartościowości, a nawet myśli lub próby samobójcze.

- Rzeczywiście badania pokazały, że u osób, które przechodziły COVID-19 objawy depresyjne występują częściej niż w grupie, która nie chorowała. Natomiast trudno powiedzieć, czy ma to związek fizjologiczny, biologiczny, czy też objawy depresji pojawiły się ze względu na przeżycie silnego stresu, podczas hospitalizacji, czy też lęku o swoich bliskich. - powiedziała mgr Anna Tulczyńska, psycholog, certyfikowana psychoterapeutka poznawczo-behawioralna. 

Post-COVID nawet po łagodnym przebyciu infekcji

Nie wiadomo dokładnie, jak często i jak długo występują objawy post-COVID. Zależy to od wielu czynników, takich jak wiek, stan zdrowia, ciężkość przebytej choroby czy sposób leczenia. Okazuje się, że nawet łagodne przebycie infekcji koronawirusem nie niweluje do zera prawdopodobieństwa wystąpienia post-COVID. W razie wystąpienia lub utrzymywania się niepokojących objawów, należy zgłaszać się do lekarza. Post-COVID wciąż jest niedostatecznie poznany i wymaga dalszych badań. Leczenie i rehabilitacja osób z długofalowymi skutkami COVID wymaga kompleksowego podejścia i wsparcia specjalistów różnych dziedzin. 

Zobacz też:

Cierpisz na bezsenność? Zrób to 2 razy w tygodniu, a problem zniknie

O jakiej porze najlepiej jeść kolację? Godzina ma duże znaczenie

Dlaczego paznokcie rosną do góry? To może być objaw groźnej choroby