Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdaniem Lekarza > Zdrowie Polaków ponad podziałami politycznymi. Nagrody Zaufania Złoty OTIS przyznane
Agnieszka  Sztyler-Turovsky
Agnieszka Sztyler-Turovsky 20.04.2024 20:46

Zdrowie Polaków ponad podziałami politycznymi. Nagrody Zaufania Złoty OTIS przyznane

Gala XXI Nagroda Złoty OTIS, Paweł Kruś
Gala XXI Nagroda Złoty OTIS. W pierwszym rzędzie prof. Lucyna Ostrowska i Paweł Kruś/fot. www.swiatlekarza.pl

To wyjątkowe nagrody w polskiej ochronie zdrowia. Nie tylko ze względu na prestiż, ale dlatego, że łączy lekarzy, farmaceutów, diagnostów laboratoryjnych, firmy farmaceutyczne, organizacje pacjenckie i dziennikarzy w działaniu na rzecz zdrowia Polaków, niezależnie od poglądów i politycznego poparcia. Złoty OTIS trafia w ręce wybitnych, a często też pomijanych przez system, ze względu na wyrazistość charakteru albo przeciwnie – skromność.

W tym roku nagrody w siedmiu kategoriach kapituła przyznała 31 osobom. I jak zwykle, były też nagrody specjalne. Paweł Kruś, pomysłodawca Nagrody Zaufania „Złoty OTIS” i przewodniczący kapituły, składającej się z ponad 70 wybitnych ekspertów, nie raz podkreślał misyjny charakter nagrody. A że tegoroczna gala wręczenia nagród odbyła się 17 kwietnia 2024, krótko po wyborach parlamentarnych, na scenę w hotelu Polonia Palace, zaprosił posłów różnych opcji politycznych, których łączyło jedno: w tym roku zadebiutowali w Sejmie, a równocześnie w Komisji Zdrowia.

Obok siebie siedziały więc posłanki reprezentujące Trzecią Drogę: Wioleta Tomczak, specjalistka ds. zdrowia publicznego i Jolanta Zięba-Gzik, pedagog i specjalistka ds. zarządzania, a także Ewa Leniart, posłanka PiS, którą wielu Polaków zobaczyło w mediach, gdy walczyła o powstanie drugiego SOR-u przy szpitalu w Rzeszowie na Podkarpaciu, bo jedyny w mieście obsługuje aż 370 tys. mieszkańców.

Na galę zostali też zaproszeni: poseł Trzeciej Drogi - Norbert Pietrykowski – analityk medyczny, absolwent Wydziału Farmaceutycznego Akademii Medycznej w Bydgoszczy i Zbigniew Bogucki z PiS. Ten drugi działa nie tylko w Komisji Zdrowia, ale i sejmowej komisji śledczej ds. afery wizowej i prawdopodobnie większość Polaków zna go właśnie z medialnej aktywności w tej drugiej.

– Wojny są stare jak świat, ale rozejmy również – mówił redaktor Paweł Kruś, przewodniczący Kapituły Nagrody Zaufania „Złoty OTIS”, podkreślając, że wspólne działania posłów różnych opcji politycznych, daje nadzieję na dialog, z korzyścią dla polskich pacjentów.

Krus-scena.jpgPaweł Kruś (po prawej) i Jan Kruś na gali Nagroda Zaufania Złoty OTIS, Warszawa, 2024 r. Fot. www.swiatlekarza.pl

Stypendia Nagrody Zaufania Złoty OTIS dla młodych naukowców

– Dziękuję, że przyszliście tak licznie na pierwszą w historii Nagrody Zaufania sesję „Wykłady inauguracyjne, społecznicy i debiutanci” – mówił Paweł Kruś, przewodniczący Kapituły.

W tej części gali debiutantami byli nie tylko wspomniani posłowie. Także młodzi naukowcy nagrodzeni statuetkami i grantami. I choć mają już na koncie wybitne osiągnięcia naukowe, niekoniecznie są tymi, którzy najgłośniej o swoich sukcesach mówią lansując się w meanstreamowcyh i społecznościowych mediach.

Raczej nie znajdziecie ich nazwisk wśród najaktywniejszych instanaukowców, za to może jaki pierwsi usłyszycie o nich, nim dowie się o nich cały świat.

W kategorii „debiuty naukowe” statuetki dostali mgr Wojciech Rogóż, dr Piotr Krajewski, dr Maciej Spiegel, lek. Piotr Kulig i dr Tomasz Grzywa, któremu przyznano też stypendium Nagrody Zaufania Złoty OTIS (w jego imieniu statuetkę i czek na 40 tys. zł odebrała lekarka Klaudia Klicka). Dr Grzywa został dostrzeżony przez kapitułę za badania dotyczące programowania komórek układu odpornościowego do skutecznego rozpoznawania i zwalczania komórek nowotworowe. Już przed maturą pracował w zespole naukowców Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, a jako 23-latek obronił pracę doktorską. Zawsze marzył o tym, by łączyć w swoich badaniach onkologię, immunologię, bioinżynierię. I mu się to udało.

Otis_Spiegel.jpg

Dr Maciej Spiegel nagrodzony stypendium w dziedzinie nauk farmaceutycznych odbiera czek na 15 tys. zł, fot. www.swiatlekarza.pl

Po raz pierwszy kapituła przyznała też stypendium w dziedzinie nauk farmaceutycznych. Czek na 15 tys. zł odebrali mgr Wojciech Rogóż i dr Maciej Spiegel. Pierwszy zajmuje się badaniem równowagi oksydacyjno-redukcyjnej, która łączy większość chorób. A drugi bada wykorzystanie antyoksadycyjny polifenoli roślinnych w leczeniu choroby Alzheimera i Parkinsona.

Wykłady, których mogliśmy posłuchać w tej części gali dotyczyły palących tematów, jakim jest wzrost depresji i prób samobójczych wśród polskich dzieci i młodzieży, a także rosnąca liczba chorych na cukrzycę typu 2. Zobaczyliśmy prezentację programu „Wspierająca Szkoła” Fundacji Adamed i serwisu Życie Warte Jest Rozmowy.

A na temat przełomu, jakim w leczeniu cukrzycy jest stałe monitorowanie glikemii, możliwe dzięki nowym technologiom i zdalnej medycynie mówili: prof. Małgorzata Myśliwiec z zarządu Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego i prof. Grzegorz Dzida z Kliniki Chorób Wewnętrznych Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Lublinie.

otis-sojka-krus.jpg

Katarzyna Sójka posłanka PiS, minister zdrowia w rządzie Mateusza Morawieckiego i Paweł Kruś na gali Nagroda Zaufania Złoty OTIS, Warszawa 2024 r., fot. swiatlekarza.pl

Nagrody Zaufania Złoty OTIS za dorobek naukowy

W drugiej części gali wręczono statuetki w kategoriach dorobek życia w: medycynie, pielęgniarstwie, farmacji, diagnostyce laboratoryjnej, stomatologii, ratownictwie medycznym. A także w kategoriach osiągnięcia roku 2023: w medycynie, farmacji, diagnostyce laboratoryjnej i w stomatologii. Wręczono też nagrody specjalne dla wybitnych pionierów i profesjonalistów w swoich dziecinach.

Prof. dr hab. n. med. Anna Członkowska z II Kliniki Neurologicznej Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, członkini PAN, w kategorii „Dorobek życia w medycynie” została nagrodzona za wyjątkowe zasługi w leczenia udarów. A prof. Lucyna Ostrowska, internistka i dietetyczka, prezeska Polskiego Towarzystwa Leczenia Otyłości dostała nagrodę specjalną za pionierskie dokonania w leczeniu choroby otyłościowej.

Otis-otyl.jpg

Debata “Choroba otyłościowa - prawdziwe wyzwanie dla zdrowia publicznego”, od lewej: Katarzyna Pinkosz, prof. Lucyna Ostrowska, prof. Grzegorz Gajos, wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski, fot. www.swiatlekarza.pl

Także tej części towarzyszył wykład (prof. Krzysztof Giannopoulos mówił o nowościach w terapii celowanej w ostrej białaczce szpikowej), ale w debacie na temat otyłości, którą moderowała dziennikarka Katarzyna Pinkosz, wzięła udział nagrodzona prof. Lucyna Ostrowska, która od 2000 roku prowadzi badania naukowe dotyczące leków przeciwotyłościowych i kieruje Zakładem Dietetyki i Żywienia Klinicznego Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, także prof. Grzegorz Gajos, kardiolog i internista, prodziekan Wydziału Medycznego Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Podkreślali, że choroba otyłościowa prowadzi do ponad 200 powikłań, wśród których są nie tylko tak oczywiste, jak zwyrodnienie stawów, ale także choroby nowotworowe i i depresja.

Oboje ostrzegali, że jeśli nic się nie zmieni, to czeka nas tsunami otyłości, podobne do tego, jakie „zalało” USA. Bo na otyłość choruje dziś dziewięć milionów Polaków, a 85 procent dzieci, które dziś mają nadwagą (polskie dzieci tyją najszybciej w Europie), będzie zmagać się z otyłością w wieku dorosłym.

Jednak zarówno skład kapituły, jak i lista laureatów Nagrody Zaufania Złoty OTIS, dają nadzieję na to, że być może tak się nie stanie. I że zarówno problem depresji, jak i otyłości wśród polskich dzieci, a także wyzwania dotyczące zdrowia dorosłych Polaków, znajdą jednak zawczasu skuteczne rozwiązania.

Poniżej znajdziecie pełną listę nagrodzonych:

Laureaci XXI Nagrody Zaufania Złoty OTIS

KATEGORIA: DEBIUTY NAUKOWE:
Mgr Wojciech Rogóż, dr Tomasz Grzywa, dr Piotr Krajewski, dr Maciej Spiegel, lek. Piotr Kulig
KATEGORIA: LEKARZ I SPOŁECZNIK:
Dr Iwona Ponurkiewicz
KATEGORIA: FARMACEUTA I SPOŁECZNIK:
Mgr Jolanta Radecka
KATEGORIA: MEDIA I ZDROWIE:
Red. Michał Dobrołowicz (radio RMF)

otis-michalDobrowicz.jpg
Michał Dobrołowicz, RMF, fot. www.swiatlekarza.pl

KATEGORIA: DOROBEK ŻYCIA:
Prof. Anna Członkowska: dorobek życia w medycynie
Prof. Leszek Królicki: dorobek życia w medycynie
Prof. Jan Duława: dorobek życia w medycynie
Prof. Mieczysław Walczak: dorobek życia w medycynie
Prof. Anna Jurczak: dorobek życia w pielęgniarstwie
Prof. Zenon Kokot: dorobek życia w farmacji
Prof. Jerzy Pałka: dorobek życia w farmacji
Prof. Maciej Szmitkowski: dorobek życia w diagnostyce laboratoryjnej
Prof. Stanisław Suliborski: dorobek życia w stomatologii
Nadkom. Sławomir Butkiewicz: dorobek życia w ratownictwie medycznym
KATEGORIA: OSIĄGNIĘCIA W ROKU 2023:
Prof. Wojciech Fendler: osiągnięcia w medycynie
Prof. Artur Bossowski: osiągnięcia w medycynie
Prof. Anna Bogucka-Kocka: osiągnięcia w farmacji
Prof. Milena Dąbrowska: osiągnięcia w diagnostyce laboratoryjnej
Prof. Mieszko Więckiewicz: osiągnięcia w stomatologii
KATEGORIA: NAGRODY SPECJALNE:
Prof. Lucyna Ostrowska: za pionierskie dokonania w leczeniu choroby otyłościowej
Prof. Brygida Kwiatkowska: za popularyzację wiedzy o terapiach biologicznych w leczeniu chorób reumatycznych
Dr Magdalena Skarżyńska: za stworzenie programu opieki farmaceutycznej dla kobiet w ciąży
Prof. Jolanta Sykut-Cegielska: za wkład w leczenie i poprawę jakości życia pacjentów z chorobami rzadkimi

Otis-SykutCegielskaJolanta.jpg
Prof. Jolanta Sykut-Cegielska, fot. www.swiatlekarza.pl

Dr Szymon Jagodziński: za osiągnięcia we wprowadzaniu nowoczesnej kardiologii na Mazowszu
Prof. Sebastian Granica: za badanie wpływu związków naturalnych na mikrobiotę
Piotr Kagankiewicz, dyrektor Szpitala Powiatowego w Radomsku: za osiągnięcia w zarządzaniu placówką ochrony zdrowia
Konrad Jarosz, dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego nr 1 im. prof. Tadeusza Sokołowskiego PUM w Szczecinie: za osiągnięcia w zarządzaniu placówką ochrony zdrowia.

Patronat medialny nad Nagrodą Zaufania Złoty OTIS objęli: magazyn „Świat Lekarza”, serwisy internetowe ŚwiatLekarza.pl i ManagerApteki.pl oraz Strefa Inwestorów.

Szwedzi żyją osiem lat dłużej, niż Polacy. Kardiolog wyjaśnia, dlaczego
Prof. Piotr Poniatowski
W Szwecji mężczyźni żyją średnio o osiem, a kobiety o pięć lat dłużej, niż mieszkańcy i mieszkanki Polski. Dlaczego? Kluczowa jest profilaktyka chorób serca i naczyń. Prof. Piotr Ponikowski, kardiolog podpowiada, co jeść i jaki tryb życia prowadzić. Sprawdził to na sobie. To kolejny wywiad Edyty Brzozowskiej z cyklu „Czy lekarz się leczy?" w Pacjenci.plJesteście ciekawi, czy lekarze dbają o swoje zdrowie? Niedawny raport NIK pokazał, że są przepracowani, wyczerpani i często nie mają na to niestety czasu, bo tego z trudem wystarcza na to, by przyjąć wszystkich czekających w kolejce pacjentów. W Pacjenci.pl w cyklu „Czy lekarz się leczy?” pytamy pracowników ochrony zdrowia, czy porady, które dają pacjentom, stosują także w swoim życiu. - Podstawą zdrowego stylu życia są zdrowa dieta, unikanie palenia papierosów i regularny wysiłek fizyczny. Z tym ostatnim ja osobiście trochę przesadzam, bo bieganie w maratonach to nie jest rzecz najzdrowsza. Ale wszystkim polecam choćby godzinę intensywnej aktywności 3-4 razy w tygodniu - mówi prof. Piotr Ponikowski, wybitny kardiolog, rektor wrocławskiego Uniwersytetu Medycznego. 
Czytaj dalej
Kinga Zawodnik: „Po tej operacji mogłam się nie obudzić”.
Kinga Zawdodnik, odchudzanie
- Byłam szykanowana, opluwana, wyrzucano mi rzeczy z plecaka, zamykano mnie w szatni – wspomina dzieciństwo we wsi Śmietanki. Hejt spotkał Kingę Zawodnik z powodu nadwagi. Po latach odchudzała się na oczach Polski w programach telewizyjnych. Ale dopiero po zmniejszeniu żołądka straciła 50 kg. O strachu przed, bólu po operacji i o wsparciu taty, który przed śmiercią mówił, że powinna trafić do telewizji, opowiada w podcaście Pacjenci.pl na YouTube.„Jest Pani chora na śmiertelną chorobę” – usłyszała od lekarza przed operacją. Otyłość może spowodować aż 200 groźnych powikłań zdrowotnych. Od dziecka miała nadwagę, ale aż 30 kg przybyło jej, gdy zajadała stres z powodu choroby ukochanego taty.
Czytaj dalej
Polecane