Pacjenci.pl Choroby Wydawało się, że wygrał z rakiem, jednak choroba się rozwijała. Ksiądz Isakowicz-Zaleski zmarł na nowotwór
Ks. Isakowicz-Zaleski fot. Piotr Grzybowski /SE/ EAST NEWS, tło: canva

Wydawało się, że wygrał z rakiem, jednak choroba się rozwijała. Ksiądz Isakowicz-Zaleski zmarł na nowotwór

9 stycznia 2024
Autor tekstu: Piotr Cieciuch

Smutne wieści obiegły całą Polskę. Ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski przegrał walkę z poważną chorobą. Już Święta Bożego Narodzenia spędził w szpitalu, a jego stan był bardzo poważny.

Ksiądz Isakowicz-Zaleski był bardzo osłabiony

"Kochani, przed chwilą telefonicznie rozmawiałem z ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski. Jest w stanie dość poważnym w szpitalu od początku świąt. Wydawało się, że wygrał z rakiem, ale jednak choroba się rozwija – pisał prof. Bogusław Paź na Facebooku.

Profesor dodał, że ksiądz Isakowicz-Zaleski mówił "zmienionym głosem i z pewnym trudem, ale zachowując pogodę ducha".

„Jest wyraźnie osłabiony. Pozdrawia wszystkich Was. Proszę, pamiętajmy o Nim w naszych modlitwach" -  prosił profesor Paź.

Nowotwór prostaty? Ta operacja to szansa na pełne wyleczenie, bez straty dla komfortu życia pacjenta
Nietypowy, zupełnie pomijany objaw raka prostaty. Reaguj zanim będzie za późno!

Ksiądz Isakowicz-Zaleski walczył z nowotworem

Na początku 2023 r. ks. Isakowicz-Zaleski wyznał, że ma raka prostaty. Poinformował, że leczony jest hormonoterapią, czyli farmakologiczną metodą leczenia nowotworów. Duchowny przechodził też radioterapię. Jak wynika z relacji prof. Pazia, ks. Isakowicz-Zaleski zachowywał pogodę ducha. Jednak nie każdy tego typu pacjent dobrze znosi chorobę.

W rozmowie z Zuzanną Dąbrowską dla tygodnia „Do Rzeczy” duchowny wyznał:

Człowiek wierzący ma perspektywę, że życie nie kończy się na ziemi. Trzeba się liczyć, że może nie uda się wygrać z chorobą i nastąpi zgon. Ale ma się zupełnie inne spojrzenie. Wiem, że to nie jest koniec ”.

Rak prostaty – najczęstszy nowotwór występujący wśród mężczyzn

Prostata, inaczej gruczoł krokowy, występuje tylko u mężczyzn. Produkuje płyn stanowiący część nasienia i jest niezbędna do przeżycia plemników.

„W Polsce wciąż jeszcze rak prostaty charakteryzuje się największą dynamiką wzrostu zachorowalności wśród nowotworów. Oznacza to, że z roku na rok jest rozpoznawanych coraz więcej przypadków raka prostaty. Jednocześnie warto pamiętać, że jest to nowotwór bardzo zróżnicowany. Poszczególne przypadki różnią się przebiegiem i w niektórych z nich jest to choroba przewlekła ”. - powiedział lek. Paweł Nalej, urolog, lekarz rezydent Kliniki Nowotworów Układu Moczowego Narodowego Instytutu Onkologii im. M. Curie-Skłodowskiej w Warszawie.

Podstawowym testem, który rozpoczyna diagnostykę w kierunku choroby jest badanie poziomu swoistego antygenu gruczołu krokowego.

źródło: FB @Bogusław Paź

Profilaktyka raka prostaty - jakie badania wykonywać i jak często? Ekspert tłumaczy
Te objawy mogą świadczyć o raku prostaty. Po zauważeniu - natychmiast idź do lekarza
Obserwuj nas w
autor
Piotr Cieciuch
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko