Wydawało się, że wygrał z rakiem, jednak choroba się rozwijała. Ksiądz Isakowicz-Zaleski zmarł na nowotwór
Smutne wieści obiegły całą Polskę. Ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski przegrał walkę z poważną chorobą. Już Święta Bożego Narodzenia spędził w szpitalu, a jego stan był bardzo poważny.
Ksiądz Isakowicz-Zaleski był bardzo osłabiony
"Kochani, przed chwilą telefonicznie rozmawiałem z ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski. Jest w stanie dość poważnym w szpitalu od początku świąt. Wydawało się, że wygrał z rakiem, ale jednak choroba się rozwija – pisał prof. Bogusław Paź na Facebooku.
Profesor dodał, że ksiądz Isakowicz-Zaleski mówił "zmienionym głosem i z pewnym trudem, ale zachowując pogodę ducha".
„Jest wyraźnie osłabiony. Pozdrawia wszystkich Was. Proszę, pamiętajmy o Nim w naszych modlitwach" - prosił profesor Paź.
Ksiądz Isakowicz-Zaleski walczył z nowotworem
Na początku 2023 r. ks. Isakowicz-Zaleski wyznał, że ma raka prostaty. Poinformował, że leczony jest hormonoterapią, czyli farmakologiczną metodą leczenia nowotworów. Duchowny przechodził też radioterapię. Jak wynika z relacji prof. Pazia, ks. Isakowicz-Zaleski zachowywał pogodę ducha. Jednak nie każdy tego typu pacjent dobrze znosi chorobę.
W rozmowie z Zuzanną Dąbrowską dla tygodnia „Do Rzeczy” duchowny wyznał:
„ Człowiek wierzący ma perspektywę, że życie nie kończy się na ziemi. Trzeba się liczyć, że może nie uda się wygrać z chorobą i nastąpi zgon. Ale ma się zupełnie inne spojrzenie. Wiem, że to nie jest koniec ”.
Rak prostaty – najczęstszy nowotwór występujący wśród mężczyzn
Prostata, inaczej gruczoł krokowy, występuje tylko u mężczyzn. Produkuje płyn stanowiący część nasienia i jest niezbędna do przeżycia plemników.
„W Polsce wciąż jeszcze rak prostaty charakteryzuje się największą dynamiką wzrostu zachorowalności wśród nowotworów. Oznacza to, że z roku na rok jest rozpoznawanych coraz więcej przypadków raka prostaty. Jednocześnie warto pamiętać, że jest to nowotwór bardzo zróżnicowany. Poszczególne przypadki różnią się przebiegiem i w niektórych z nich jest to choroba przewlekła ”. - powiedział lek. Paweł Nalej, urolog, lekarz rezydent Kliniki Nowotworów Układu Moczowego Narodowego Instytutu Onkologii im. M. Curie-Skłodowskiej w Warszawie.
Podstawowym testem, który rozpoczyna diagnostykę w kierunku choroby jest badanie poziomu swoistego antygenu gruczołu krokowego.
źródło: FB @Bogusław Paź