Pacjenci.pl Choroby Śpiochy w oczach. Czy wydzielina po przebudzeniu to norma?
My July/Shuterstok.com

Śpiochy w oczach. Czy wydzielina po przebudzeniu to norma?

5 listopada 2023
Autor tekstu: Piotr Cieciuch

W kąciku oka pojawiają się niekiedy tzw. śpiochy. Jest to zanieczyszczenie, które występuje także w ciągu dnia podczas mrugania. Jaką funkcję pełni tego rodzaju śluz? Kiedy obecność “ropy” w oku jest sygnałem ostrzegawczym i jak ją prawidłowo usunąć? Tłumaczymy.


„Śpiochy w oczach” – dlaczego powstają?

„Śpiochy w oczach” jest to zaschnięta wydzielina, którą wytwarzają gruczoły łzowe. Niekiedy można w nich znaleźć zabrudzenia czy resztki makijażu. Ich obecność nie jest niczym niezwykłym – pojawiają się u prawie każdego człowieka po dłuższej drzemce. Powstają ponieważ w trakcie snu nie mrugamy – jest to naturalne ze względu na to, że w tym stanie odpoczywa cały organizm.

Z tego powodu wydzielina nie może wydostać się na zewnątrz i gromadzi się w kącikach oczu. Ma ropną konsystencję. Niekiedy błyszczy, może mieć kształt kulki i bywa sprężysta.


Jesienne wirusy już się zbliżają – co nam zagraża? Jak się przygotować?
Po tym poznasz zbyt wysoki cholesterol. Jaki poziom cholesterolu we krwi jest normą?

Śpiochy w oczach jako objaw choroby?

Obecność ropy w kącikach oczu bywa również sygnałem ostrzegawczym. Z lekarzem warto skonsultować się, gdy zacznie gromadzić się w nadmiernej ilości – w szczególności gdy ropieć zacznie całe oko, również w ciągu dnia.

Śpiochy w oczach są sygnałem ostrzegawczym także wtedy, gdy towarzyszy ich ból oka, odczuwalne jest mrowienie, dyskomfort. Koniecznie skonsultuj się ze specjalistą, gdy oczy zaczną być zaczerwienione, bardziej wrażliwe na światło i pogorszy się ostrość widzenia.

Wyżej wymienione objawy mogą być symptomami:

  • zapalenia spojówek,
  • zapalenia powiek,
  • zapalenia woreczka łzawowego.


Ropiejące oczy jako objaw alergii

Ropienie oczu może być oznaką nadwrażliwości na alergen np. roztocza, sierść zwierząt i składniki pokarmu. Gdy organizm styka się z substancjami uczulającymi, pojawia się obrzęk spojówek, nadmierne łzawienie lub nadmierna ilość śluzowej wydzieliny, z powodu które oczy ropieją. Te objawy występują często gwałtownie, ale też przeważnie same ustępują, gdy chory ogranicza kontakt z czynnikiem, który spowodował uczulenie.

Jak usuwać „śpiochy z oka”?

Najlepiej używać gazika zwilżonego wodą lub solą fizjologiczną. Podczas usuwania ropy z oka, należy pamiętać o zachowaniu właściwej higieny – palcem należy wcześniej umyć, ze względu na obecne na nich bakterie.

Pacjenci zwlekają z tą operacją. Wielki błąd!
Pierwszych objawów jaskry często nie kojarzymy z tą chorobą! To może kosztować Cię wzrok
Obserwuj nas w
autor
Piotr Cieciuch
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko