Pacjenci.pl Zdrowie Mięta nie tylko na wzdęcia. Kiedy warto po nią sięgać?
canva.com

Mięta nie tylko na wzdęcia. Kiedy warto po nią sięgać?

2 grudnia 2023
Autor tekstu: Joanna Kamińska

Mięta to jedna z najpopularniejszych roślin leczniczych. Zazwyczaj sięgamy po nią, kiedy borykamy się z dolegliwościami ze strony układu pokarmowego. Rzeczywiście jest ona zalecana na objawy przejedzenia, jednak ma też inne zalety. Na co pomaga mięta i kto powinien jej unikać? Odpowiadamy.

Bogactwo przeciwutleniaczy

Mięta pieprzowa to jedna z najstarszych roślin leczniczych świata, znana już od czasów starożytnych. Jest łatwa w uprawie, a jej cechą charakterystyczną jest orzeźwiający smak i zapach.

W mięcie znajdziemy między innymi:

  • olejek eteryczny,
  • garbniki,
  • flawonoidy,
  • tymol,
  • limonen,
  • garbniki,
  • gorycze,
  • kwasy organiczne,
  • minerały: magnez, mangan, żelazo, miedź, cynk, selen, potas i fosfor,
  • witaminy: A, C, B1, B9.

Mięta pieprzowa wyróżnia się tym, że zawiera największą ilość przeciwutleniaczy spośród wszystkich powszechnie dostępnych roślin zielnych.

Projekt bez nazwy - 2023-12-02T182550.546.png

Fitoterapia, czyli rola ziół w leczeniu i profilaktyce chorób
Te nawyki rujnują Twoją wątrobę! Poznaj trzech jej największych wrogów

Na co pomaga mięta?

Mięta pieprzowa pobudza układ trawienny do wydzielania soków, poprawiając apetyt i trawienie oraz wspierając pracę wątroby. Mięta należy do czołówki ziół łagodzących objawy przejedzenia, takich jak wzdęcia i bóle żołądka.

„Przejadanie się powoduje wzdęcia, a także inne dolegliwości trawienne, takie jak m.in. przepełnienie w żołądku, ucisk w żołądku, złe samopoczucie, bóle głowy, osłabienie czy wzmożone pragnienie. Możemy odczuwać ból w nadbrzuszu lub zmagać się z tak zwaną kolką. Na przejedzenie polecam zaparzyć sobie mięte, koper włoski lub rumianek.” - powiedziała psychodietetyczka Katarzyna Sobolewska.

Olejek z mięty pieprzowej pomaga łagodzić bóle związane ze stanem zapalnym w układzie pokarmowym, a także wycisza bóle jelit w zespole jelita drażliwego.

Mięta jest składnikiem herbatek i preparatów o działaniu antystresowym. Herbata z liści mięty pomaga łagodzić stany napięcia, a także pomaga przy bezsenności.

Olejek eteryczny z mięty łagodzi stany zapalne i podrażnienia skóry. Jest także zalecany do płukania jamy ustnej, przy zapaleniach dziąseł, gardła i krtani. Inhalacje z olejku z mięty udrażniają nos i zatoki, dlatego są zalecane przy zapaleniu zatok.

Właściwości mięty:

  • bakteriobójcze,
  • przeciwzapalne,
  • przeciwskurczowe,
  • przeciwbólowe,
  • żółciotwórcze i żółciopędne,
  • antystresowe.

Jakie są przeciwwskazania do stosowania mięty?

Mięta, pomimo swoich nieocenionych właściwości, nie jest zalecana każdemu.

Może nasilać niektóre dolegliwości, między innymi zgagę i refluks. Ostrożność powinni zachować także cukrzycy, ponieważ zawarty w mięcie mentol może obniżać stężenie glukozy we krwi. W przypadku kobiet ciężarnych, mięta może być stosowana wyłącznie w formie herbaty.

Olejek miętowy podany doustnie w dużych dawkach może wywołać bóle brzucha, wymioty, a nawet zachwianie równowagi i bezsenność. Stosowanie zewnętrzne olejku miętowego może powodować podrażnienia i zaczerwienienia skóry, dlatego przed aplikacją zaleca się jego rozcieńczenie.

Przyjmujesz leki na nadciśnienie? Uważaj na popularny preparat ziołowy!
Trzy zioła stosowane w leczeniu zespołu jelita drażliwego. Polecane przez gastroenterologa
Obserwuj nas w
autor
Joanna Kamińska

Redaktorka serwisu Pacjenci.pl. Absolwentka kierunku zdrowie publiczne na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Ukończyła także studia podyplomowe z dydaktyki języka polskiego jako obcego na Uniwersytecie Warszawskim oraz 2-letnie studium fotograficzne w Warszawskiej Szkole Filmowej. Pisze o problemach zdrowotnych, które najczęściej dotykają Polaków. Szczególnie interesuje ją tematyka zdrowia psychicznego.  
Prywatnie jest wielką miłośniczką zwierząt, fotografii i kultury hiszpańskiej.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko