Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Przyjmujesz leki na nadciśnienie? Uważaj na popularny preparat ziołowy!
Joanna Kamińska
Joanna Kamińska 16.07.2023 11:05

Przyjmujesz leki na nadciśnienie? Uważaj na popularny preparat ziołowy!

brać leki
canva.com

Niektóre leki pochodzą z natury, czyli zostały pierwotnie wyizolowane z roślin. Zioła i inne substancje naturalne mają działanie lecznicze, jednak często nie wiemy dokładnie, jakie stanowią zagrożenie. Samodzielne stosowanie preparatów ziołowych jest szczególnie niebezpiecznie, jeśli przyjmujemy przewlekle leki. Przyjrzyjmy się bliżej roślinie, która ma szczególną tendencję do interakcji z lekami, między innymi z lekami na nadciśnienie. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z dr hab. n. med. Marcinem Wełnickim, specjalistą chorób wewnętrznych i farmakologii klinicznej, adiunktem III Kliniki Chorób Wewnętrznych i Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. 

Dlaczego nie powinno się stosować ziół na własną rękę?

Nie zaleca się samodzielnego stosowania ziół bez konsultacji z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ mogą one wpływać na skuteczność lub bezpieczeństwo przyjmowanych leków. Niektóre zioła mogą nasilać, osłabiać lub zmieniać działanie leków, co może prowadzić do niepożądanych skutków ubocznych. Jeśli chcemy stosować preparaty ziołowe, powinniśmy poradzić się lekarza, ponieważ możemy sobie nieświadomie zaszkodzić. 

Ogólna zasada powinna być taka, że gdy pacjent chce stosować preparaty ziołowe, powinien skonsultować się z lekarzem, ponieważ w ten sposób łatwo można zrobić sobie krzywdę. Trudniej przewidzieć konsekwencje niż poprawić stan organizmu. Z szacunkiem do medycyny naturalnej, trzeba być ostrożnym, ponieważ działanie może być inne niż się wydaje, nie zawsze jest zgodne z efektami opisanymi na pudełku.” - powiedział dr hab. n. med. Marcin Wełnicki. 

Projekt bez nazwy - 2023-07-15T154802.401.png

Nadciśnienie tętnicze a zaburzenia erekcji - jaki jest związek między nimi? Czy przy nadciśnieniu można pić kawę? Lekarz rozwiewa wątpliwości

Leki na nadciśnienie a preparaty z dziurawca - niebezpieczne połączenie!

Stosowanie przez pacjenta ziół na własną rękę może zwiększać ryzyko ich interakcji między lekami zapisanymi przez lekarza. Należy pamiętać, że jednoczesne stosowanie takich preparatów może wpływać na skuteczność i bezpieczeństwo farmakoterapii. Jednym z najpopularniejszych ziół wykorzystywanych w fitoterapii jest dziurawiec pospolity. Roślina ta znajduje zastosowanie w leczeniu zaburzeń trawienia i chorób wątroby, a także jako środek łagodzący objawy depresji i bezsenności. Należy wiedzieć, że dziurawiec wchodzi w interakcje z wieloma lekami, między innymi z lekami na nadciśnienie, co może zagrażać zdrowiu a nawet życiu. Ekstrakt z dziurawca może wpływać na metabolizm i działanie niektórych leków, zmniejszając ich skuteczność lub zwiększając ryzyko działań niepożądanych.

Zioła i różne substancje pochodzenia naturalnego działają, często jednak nie do końca jesteśmy pewni jak, to jest pułapka. Więcej preparatów ziołowych będzie blokować leczenie, na przykład preparaty z dziurawca hamują działanie leków stosowanych w nadciśnieniu. W takim przypadku szkodzą i nie należy ich łączyć. Nadciśnienie tętnicze to zbyt poważna sprawa, by eksperymentować.” - powiedział dr hab. n. med. Marcin Wełnicki. 

Z jakimi jeszcze lekami nie należy łączyć preparatów z dziurawca?

Nie należy łączyć preparatów z dziurawcem z antydepresantami, ponieważ substancje zawarte w dziurawcu wchodzą w groźne interakcje z lekami SSRI (inhibitorami zwrotnego wychwytu serotoniny), MAOI (nhibitorami monoaminooksydazy) oraz trójpierścieniowymi lekami przeciwdepresyjnymi. Takie połączenie może prowadzić do zespołu serotoninowego, który może być niebezpieczny dla zdrowia i życia. 

Ekstrakt z dziurawca może wpływać również na skuteczność działania innych leków, takich jak: leki przeciwzakrzepowe, leki przeciwwirusowe, antybiotyki oraz hormonalne środki antykoncepcyjne. Pamiętajmy, że przed stosowaniem preparatu z dziurawca w połączeniu z jakimikolwiek lekami, należy skonsultować się z lekarzem. 

Szczególnie ostrożni powinni być pacjenci, którzy przeszli transplantację narządów. Osoby po przeszczepie, które przyjmują leki immunosupresyjne, powinny unikać stosowania suplementacji z dziurawcem, ponieważ grozi to odrzuceniem przeszczepu.