Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Uroda i pielęgnacja > Mikrodermabrazja – tani zabieg na zmarszczki, blizny i przebarwienia. Jakie daje efekty?
Joanna Kamińska
Joanna Kamińska 05.07.2024 07:16

Mikrodermabrazja – tani zabieg na zmarszczki, blizny i przebarwienia. Jakie daje efekty?

Mikrodermabrazja, kobieta, zabieg u kosmetyczki
Fot. Freepik

Mikrodermabrazja to jeden z ulubionych zabiegów kosmetycznych Polek. Widoczne efekty i przystępna cena sprawiły, że szybko zyskał szerokie grono zwolenniczek. Jeśli zmagamy się z problemami, takimi jak zmarszczki, blizny czy przebarwienia, a do tego nie możemy pozwolić sobie na kosztowne zabiegi – mikrodermabrazja będzie idealnym wyborem.

Na jakie problemy stosuje się mikrodermabrazję?

Mikrodermabrazja to zabieg polegający na mechanicznym złuszczaniu naskórka za pomocą kryształków diamentu bądź korundu (wyróżniamy mikrodermabrazję diamentową oraz korundową). Jest metodą mało inwazyjną, dzięki której możemy uzyskać bardzo dobre efekty kliniczne, przy minimalnych skutkach ubocznych.

• Mikrodermabrazja korundowa polega ścieraniu naskórka za pomocą strumienia drobnych kryształków korundu (tlenku glinu).

• Mikrodermabrazja diamentowa polega na ścieraniu naskórka za pomocą obracających się diamentowych tarczy.


Mikrodermabrazja złuszcza, dotlenia i wzmacnia skórę, a ponadto stymuluje produkcję kolagenu, dzięki czemu poprawia elastyczność skóry i pomaga w walce ze zmarszczkami, rozstępami oraz bliznami. To także doskonałe remedium na poszarzałą i zmęczoną cerę – odżywia skórę i dodaje jej blasku.


Mikrodermabrazję zaleca się w przypadku przebarwień oraz płytkich i średniogłębokich blizn zanikowych (typowych dla trądziku). Jeśli jednak mamy do czynienia z bardziej zaawansowanymi zmianami, rekomenduje się mocniejsze zabiegi, m.in. laser frakcyjny CO2.

Kosmetyczka
Mikrodermabazja to bezpieczny i skuteczny zabieg na blizny i przebarwienia Fot. Freepik
Kosztuje grosze, a działa jak profesjonalny lifting. Ta maść odejmie ci lat i wygładzi zmarszczki Czy wiesz, jakie supermoce ma olejek rycynowy? Rezultaty zobaczysz szczególnie na włosach, rzęsach i brwiach

Jak działa mikrodermabrazja?

Kontrolowana mikrodermabrazja pozwala na stopniowe złuszczanie powierzchni naskórka i skóry właściwej - warstwa po warstwie aż do pożądanej głębokości. Cały proces stymuluje naturalną odbudowę komórek głębszych warstw skóry. Słabe i zniszczone komórki zostają zastąpione tymi nowymi i zdrowymi. Zmiany histologiczne następują nie tylko w naskórku, ale również w skórze właściwej.


W przypadku blizn zalecane jest wykonanie serii zabiegów – zazwyczaj 6 zabiegów w jednym cyklu, w odstępach co 10 -14 dni. Jest to metoda bezbolesna i nie wyklucza pacjenta z codziennej aktywności. W trakcie terapii należy jednak unikać ekspozycji na promienie słoneczne oraz stosować preparaty ochronne z filtrem SPF. Z każdym kolejnym zabiegiem zmiany są coraz bardziej zauważalne. Dla uzyskania lepszych efektów można połączyć mikrodermabrazję z peelingiem chemicznym lub laseroterapią.

Mikrodermabrazja nie dla każdego

Mimo że mikrodermabrazja uznawana jest za bezpieczny zabieg, nie jest zalecana każdemu.
Do głównych przeciwwskazań należą:

• cera naczynkowa,
• trądzik różowaty,
• trądzik w fazie aktywnej (ropowiczy, skupiony, krostkowy),
• rany na skórze,
• zakażenia bakteryjne i wirusowe,
• brodawki, naczyniaki płaskie i jamiste,
• znamiona błękitne i barwnikowe,
• nowotwory skóry,
łuszczyca,
• łojotokowe zapalenie skóry,
• liszaj płaski,
• skłonność do keloidów,
• terapia doustną izotretinoiną (do 3 miesięcy po zakończeniu terapii).

Zobacz też:

Lepiej myć włosy rano czy wieczorem? Wiele osób popełnia ten błąd

Ten manicure to świetna alternatywa dla hybryd. Jest o wiele zdrowszy

Najlepsze serum na zmarszczki. Napnie skórę niczym lifting