Łuszczyca
Czym jest łuszczyca?
Łuszczyca jest przewlekłą, nawrotową chorobą skóry o podłożu autoimmunologicznym. Jest najczęściej występującą chorobą skóry. Charakteryzuje się występowaniem podniesionych obszarów anormalnej skóry.
Objawy łuszczycy
Najczęściej występującą postacią łuszczycy jest łuszczyca zwykła (plackowata), obejmująca ok. 85-90% przypadków tej choroby. Łuszczyca plackowata charakteryzuje się występowaniem wypukłych obszarów zapalnie zmienionej skóry, pokrytych najczęściej srebrzystobiałą, łuszczącą się łuską. Zmiany te nazywane są blaszkami i znajdują się najczęściej na łokciach, kolanach, skórze głowy i plecach. Wielkość zmian zależy od nasilenia choroby. Blaszki mogą być małe, ale mogą też mieć postać uogólnioną – mówimy wtedy o erytrodermii łuszcycowej. Gdy łuszczyca zajmuje stawy, przyczynia się do powstania łuszczycowego zapalenia stawów.
Przyczyny łuszczycy
Dokładne przyczyny powstawania łuszczycy nie są znane. Podejrzewa się, że choroba ta ma swoje źródło w czynnikach genetycznych i środowiskowych. Prawdopodobieństwo zachorowania na łuszczycę wzrasta, gdy jej przypadki występowały wcześniej w rodzinie.
Łuszczyca powstaje, gdy naskórek rozrasta się szybko i nadmiernie. Łuszczyca jest chorobą przebiegającą fazami. Pierwszą fazą jest faza inicjacji, w której czynnik zewnętrzny prowadzi do aktywacji układu odpornościowego. Następnie faza inicjacji przechodzi w fazę podtrzymania, w której obserwowana jest progresja choroby. Uważa się, że nadmierne i zbyt szybkie rozrastanie się naskórka w łuszczycy (3-5 dni zamiast prawidłowych 28-30 dni) jest następstwem przedwczesnego dojrzewania keratynocytów wywołanego kaskadą zapalną. Kaskada zapalna obejmuje limfocyty T, makrofagi i komórki dendrytyczne, które, w odpowiedzi na czynnik inicjujący, przemieszczają się do naskórka i wydzielają cytokiny zapalne, pobudzające proliferację (wzrost) keratynocytów.
Czynniki inicjujące (wyzwalające) łuszczycę
Czynniki wyzwalające łuszczycowe reakcje skórne mogą być różne, w zależności od chorego, jednak najczęściej wymienianymi są:
infekcje – bakteryjne, wirusowe, drożdżakowe,
mechaniczne uszkodzenia skóry – długotrwały ucisk, zadrapania, silne nasłonecznienie,
leki, nikotyna, alkohol,
stres, wstrząsy psychiczne.