Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Łuszczyca
Agata Wiencierz
Agata Wiencierz 19.03.2022 01:29

Łuszczyca

Łuszczyca
pixabay.com

Czym jest łuszczyca?

Łuszczyca jest przewlekłą, nawrotową chorobą skóry o podłożu autoimmunologicznym. Jest najczęściej występującą chorobą skóry. Charakteryzuje się występowaniem podniesionych obszarów anormalnej skóry.

Objawy łuszczycy

Najczęściej występującą postacią łuszczycy jest łuszczyca zwykła (plackowata), obejmująca ok. 85-90% przypadków tej choroby. Łuszczyca plackowata charakteryzuje się występowaniem wypukłych obszarów zapalnie zmienionej skóry, pokrytych najczęściej srebrzystobiałą, łuszczącą się łuską. Zmiany te nazywane są blaszkami i znajdują się najczęściej na łokciach, kolanach, skórze głowy i plecach. Wielkość zmian zależy od nasilenia choroby. Blaszki mogą być małe, ale mogą też mieć postać uogólnioną – mówimy wtedy o erytrodermii łuszcycowej. Gdy łuszczyca zajmuje stawy, przyczynia się do powstania łuszczycowego zapalenia stawów.

Przyczyny łuszczycy

Dokładne przyczyny powstawania łuszczycy nie są znane. Podejrzewa się, że choroba ta ma swoje źródło w czynnikach genetycznych i środowiskowych. Prawdopodobieństwo zachorowania na łuszczycę wzrasta, gdy jej przypadki występowały wcześniej w rodzinie.

Łuszczyca powstaje, gdy naskórek rozrasta się szybko i nadmiernie. Łuszczyca jest chorobą przebiegającą fazami. Pierwszą fazą jest faza inicjacji, w której czynnik zewnętrzny prowadzi do aktywacji układu odpornościowego. Następnie faza inicjacji przechodzi w fazę podtrzymania, w której obserwowana jest progresja choroby. Uważa się, że nadmierne i zbyt szybkie rozrastanie się naskórka w łuszczycy (3-5 dni zamiast prawidłowych 28-30 dni) jest następstwem przedwczesnego dojrzewania keratynocytów wywołanego kaskadą zapalną. Kaskada zapalna obejmuje limfocyty T, makrofagi i komórki dendrytyczne, które, w odpowiedzi na czynnik inicjujący, przemieszczają się do naskórka i wydzielają cytokiny zapalne, pobudzające proliferację (wzrost) keratynocytów.

Czynniki inicjujące (wyzwalające) łuszczycę

Czynniki wyzwalające łuszczycowe reakcje skórne mogą być różne, w zależności od chorego, jednak najczęściej wymienianymi są:

  • infekcje – bakteryjne, wirusowe, drożdżakowe,

  • mechaniczne uszkodzenia skóry – długotrwały ucisk, zadrapania, silne nasłonecznienie,

  • leki, nikotyna, alkohol,

  • stres, wstrząsy psychiczne.

Tagi:
Polecane