Mleko do kawy. Które jest najzdrowsze?
Czarna czy biała? A jeśli z mlekiem, to tym od krowy, czy kozy? A może z roślinnym? Jeśli chodzi o napoje, których zadaniem jest godnie zastąpić prawdziwe mleko, tych jest całe mnóstwo. A które z nich jest najzdrowsze?
Dziś przyjrzymy się "mleku” owsianemu. Jak wypada kawa z jego dodatkiem?
Kawa z mlekiem czy może czarna?
Wielu z nas, niemal codziennie, wypija przynajmniej jedną filiżankę kawy. Jedni wolą czarną i gorzką, inni przeciwnie – z cukrem i mleczkiem. Zwolennicy każdej z tych opcji mają w dodatku wiele argumentów przemawiających za tym, że ta "ich” kawa jest nie tylko pyszniejsza, ale także zdrowsza.
Mówi się np., że kawa z mlekiem jest łagodniejsza dla żołądka. Ponadto obniża ponoć nieco wchłanialność kofeiny (żadne badania tego nie potwierdzają), dzięki czemu jest po prostu słabsza i... można jej więcej wypić. Z drugiej strony kawa z mlekiem jest bardziej ciężkostrawna. Jeśli ktoś ma problemy z wątrobą lub nie toleruje kazeiny czy laktozy , nie powinien raczej stosować tego dodatku. W trakcie diety odchudzającej lepszym wyborem będzie czarna kawa, która ma mniej kalorii niż ta z mlekiem i cukrem.
Z kolei, jeżeli dana osoba choruje na kamicę nerkową, nie powinna dostarczać do organizmu zbyt dużo kwasu szczawiowego (który jest w kawie), a za to warto, by uzupełniała wapń i witaminę D (obecne w mleku). Tak więc na pytanie, która kawa jest zdrowsza, czarna czy biała, odpowiedź brzmi: to zależy...
A co z "mlekiem” roślinnym?
W odpowiedzi na problemy osób, którym mleko krowie, a nawet kozie (bardzo specyficzny smak!) nie służą, od wielu już lat na rynku mamy szeroki wybór jego zastępników. Napoje roślinne produkuje wiele firm, z różnych surowców. Mamy zatem:
- napoje sojowe,
- napoje owsiane,
- napoje ryżowe,
- napoje migdałowe,
- napoje z orzechów laskowych,
- napoje z nerkowców, itp.
W dodatku coraz więcej z nich występuje już w wersji "barista”, czyli są przygotowane tak, by można je było spienić i na ich bazie zrobić doskonałe latte czy cappuccino. Taka kawa naprawdę w niczym nie ustępuje kawie z mlekiem krowim, a jeśli ktoś przyzwyczai się już do tego roślinnego dodatku, wersja klasyczna może mu po prostu... śmierdzieć.
Czy napój owsiany do kawy jest zdrowszy od mleka?
Napój owsiany może stanowić godny zastępnik dla tradycyjnego mleka – na pewno jeśli chodzi o walory smakowe. To, czy on jest zdrowszy od mleka – znowu jest kwestią względną. Jeżeli ktoś ma trudności z trawieniem mleka, to owsiane będzie dla niego zdrowsze. Przyjrzyjmy się jednak wartościom odżywczym obu tych napojów.
Napój owsiany typu "barista” - w szklance zawiera:
- energia – 130 kcal
- tłuszcz – 3 g
- węglowodany 14 g
- białko 4 g
- witamina a – 150 mcg
- witamina D – 101 IU
- ryboflawina – 0,51 mg
- wapń – 350 mg
- żelazo – 1,8 mg
Mleko krowie 3,2 % w szklance zawiera:
- energia – 155 kcal
- tłuszcz – 8 g
- węglowodany 12 g
- białko 8 g
- witamina A – 72 mcg
- witamina D – 108 IU
- ryboflawina – 0,46 mg
- wapń – 291 mg
- żelazo – 0 mg
Zobacz także:
Mleko przyczyną przewlekłego zmęczenia i anemii? Zaskakujące fakty na temat mleka
Czy mleko bez laktozy jest zdrowsze? Czy warto zrezygnować z laktozy?
Gdy usłyszysz, jakie ma zalety - zaczniesz jeść owsiankę codziennie!