Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Mleko przyczyną przewlekłego zmęczenia i anemii? Zaskakujące fakty na temat mleka
Joanna Kamińska
Joanna Kamińska 29.09.2023 10:33

Mleko przyczyną przewlekłego zmęczenia i anemii? Zaskakujące fakty na temat mleka

mleko
canva.com

Badania na temat mleka wciąż zawierają dużo niejasności, a naukowcy sprzeczają się między sobą, czy jego spożywanie przynosi więcej szkód czy korzyści. Generalnie mleko uważane jest za zdrowy napój, który dostarcza organizmowi cennych składników odżywczych. Niestety jego nadmiar w diecie może prowadzić do przykrych dolegliwości i problemów zdrowotnych. 

Wady i zalety mleka

Mleko stanowi bogate źródło białka, wapnia oraz witaminy D, które są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu i utrzymania zdrowia kości oraz zębów. Ze względu na dużą zawartość wapnia, picie mleka jest szczególnie zalecane dzieciom i osobom starszym. 

Niestety, spożywanie tego smacznego białego napoju ma także swoje wady. Mleko zawiera laktozę, której nie trawi duża część dorosłej populacji. U osób z nietolerancją laktozy, po wypiciu mleka pojawiają się nieprzyjemne dolegliwości ze strony układu trawiennego, takie jak wzdęcia, bóle brzucha i biegunka. 

Mleko krowie należy do produktów o wysokim potencjale alergizującym. Coraz większa liczba niemowląt i małych dzieci cierpi na nietolerancję białek mleka krowiego, która objawia się między innymi dolegliwościami żołądkowo - jelitowymi i stanami zapalnymi skóry. 

Ponadto mleko jest źródłem tłuszczu nasyconego i cholesterolu, które zwiększają ryzyko rozwoju chorób układu krążenia i cukrzycy. 

Projekt bez nazwy - 2023-09-28T170758.264.png

Drgająca powieka to nie zawsze objaw niedoboru magnezu. O tych przyczynach mówi się mało! Gdy zauważysz te zmianę w obrębie piersi, udaj się lekarza! Przypomina raka piersi, ale to zupełnie inna choroba!

Mleko a zespół chronicznego zmęczenia

Badania wykazały, że picie mleka w nadmiarze może powodować „nieszczelne jelito”. Według teorii, kazeina a1 obecna w mleku ma działanie zapalne na wyściółkę jelit, co może zwiększać przepuszczalność błony śluzowej jelita. Skutkuje to dysbiozą mikrobiomu, czyli zaburzeniem równowagi mikrobiologicznej w organizmie. 

Niedawno naukowcy z Cornell powiązali nieszczelne jelita z zespołem chronicznego zmęczenia. Jest to stan charakteryzujący się długotrwałym i nieuzasadnionym zmęczeniem, które znacznie ogranicza zdolność do wykonywania codziennych czynności. 

Mleko a ryzyko anemii

Skutkiem picia mleka w nadmiarze może być anemia. Wszystko za sprawą obecnej w mleku kazeiny, która wiąże się z żelazem w organizmie, utrudniając jego wchłanianie. Zjawisko to najczęściej obserwowane jest u małych dzieci do 5. roku życia, które piją zbyt duże ilości mleka. 

Jaka ilość mleka jest bezpieczna?

Jak poddaje raport Departamentu Zdrowia i Opieki Społecznej Stanów Zjednoczonych, osoby powyżej 9. roku życia mogą spożywać do trzech filiżanek mleka dziennie. 

Polecane