Pacjenci.pl Zdrowie Na ten nowotwór chorują coraz młodsze kobiety! Objawy mogą być mylące
canva.com

Na ten nowotwór chorują coraz młodsze kobiety! Objawy mogą być mylące

24 września 2023
Autor tekstu: Joanna Kamińska

Dane są niepokojące: w ostatnich latach na raka endometrium choruje coraz więcej pacjentek w młodszym wieku. Wzrost zachorowalności na raka trzonu macicy wiążę się ze zmianami zachodzącymi w społeczeństwie. W artykule przedstawiamy najważniejsze czynniki ryzyka rozwoju raka endometrium.

Główne czynniki ryzyka rozwoju raka endometrium

Rak endometrium należy do najczęstszych nowotworów złośliwych występujących u kobiet. Niepokojące jest to, że rośnie zarówno zachorowalność, jak i umieralność na tę chorobę.

Rak endometrium rozwija się z nabłonka wyściełającego macicę i jest związany z:

  • zaburzeniami hormonalnymi,
  • otyłością,
  • cukrzycą,
  • nadciśnieniem tętniczym.

Przyczyną wzrostu zachorowań na raka trzonu macicy jest przede wszystkim charakter naszego społeczeństwa. Częstotliwość występowania tej choroby wzrasta w krajach wysoko rozwiniętych. Kobiety w Polsce stają się coraz bardziej otyłe i częściej cierpią na cukrzycę oraz nadciśnienie, co stanowi główne czynniki ryzyka rozwoju raka endometrium.

Projekt bez nazwy - 2023-09-24T134148.647.png

Endometrioza - bolesny problem wielu kobiet. Ekspert podpowiada, co robić
Jaka jest Twoja świadomość o wirusie HPV? 10 istotnych faktów, które powinien znać każdy!

Objawy raka endometrium

Objawy raka endometrium bywają niespecyficzne, dlatego można je łatwo pomylić z innymi schorzeniami. Najczęściej występujące objawy raka trzonu macicy to:

  • krwawienia z dróg rodnych,
  • upławy,
  • bóle brzucha,
  • uczucie ciężkości w podbrzuszu.

Rak endometrium, jeśli zostanie wykryty we wczesnym stadium rozwoju, może być wyleczony. Dlatego więc lekarze apelują, aby regularnie wykonywać badania ginekologiczne, a w przypadku pojawienia się jakichkolwiek niepokojących objawów, nie czekać z wizytą u specjalisty.

Diagnostyka raka endometrium

Jeśli kobieta regularnie odwiedza ginekologa i wykonuje przezpochwowe badanie ultrasonograficzne, można łatwo dostrzec raka endometrium. W przypadku występowania cech podejrzanych patologicznie, a także niepokojących objawów, wykonuje się zabieg polegający na pobraniu biopsji endometrium. Zazwyczaj jest to już wystarczające, aby potwierdzić bądź wykluczyć nowotwór.

Najważniejsze jest to, aby regularnie wykonywać badania u ginekologa i nie bagatelizować jakichkolwiek niepokojących objawów. Pamiętajmy, że im wcześniej wykryty nowotwór, tym większa szansa na jego wyleczenie.

Na jakie nowotwory najczęściej chorują Polacy?
Kobieta zmarła 6 miesięcy po druzgoczącej diagnozie. Zignorowała wstydliwe objawy
Obserwuj nas w
autor
Joanna Kamińska

Redaktorka serwisu Pacjenci.pl. Absolwentka kierunku zdrowie publiczne na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Ukończyła także studia podyplomowe z dydaktyki języka polskiego jako obcego na Uniwersytecie Warszawskim oraz 2-letnie studium fotograficzne w Warszawskiej Szkole Filmowej. Pisze o problemach zdrowotnych, które najczęściej dotykają Polaków. Szczególnie interesuje ją tematyka zdrowia psychicznego.  
Prywatnie jest wielką miłośniczką zwierząt, fotografii i kultury hiszpańskiej.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko