Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka choroby cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Choroby > Kobieta zmarła 6 miesięcy po druzgoczącej diagnozie. Zignorowała wstydliwe objawy
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 18.09.2023 14:38

Kobieta zmarła 6 miesięcy po druzgoczącej diagnozie. Zignorowała wstydliwe objawy

świąd
canva

Rak sromu to rzadki przypadek choroby nowotworowej, występujący głównie wśród kobiet po 60. roku życia. Najczęściej diagnozowany nowotwór sromu to rak płaskonabłonkowy. Propagowaniem wiedzy na temat choroby zajmuje się m.in. Laura Christie, córka Isobel Florence, kobiety, która tragicznie zmarła sześć miesięcy po zdiagnozowaniu choroby. Rak sromu to również problem wielu Polek! Poznaj objawy mogące świadczyć o chorobie. O opinię poprosiliśmy wenerologa. 

Rak sromu to rzadki rodzaj nowotworu

W Polsce na raka sromu choruje kilkaset kobiet rocznie – najczęściej są to kobiety po 65. roku życia. W ostatnich latach coraz więcej przypadków chorobowych to również młodsze kobiety. Stany przednowotworowe w większości rozwijają się z powodu zakażenia wirusem HPV. Zmiany niezwiązane z HPV powstają z powodu przewlekłych zmian zapalnych.

“Wirus HPV jest przenoszony nie tylko drogą płciową, może być przekazywany także przez dłonie czy pielęgnację (np. ręczniki). Za pomocą bezpośredniego kontaktu występuje jednak więcej zarażeń niż w przypadku drogi pośredniej, czyli przez materiały lub części ciała” - powiedziała  dermatolog-wenerolog dr n. med. Ewelina Biało-Wójcicka
 

Projekt bez nazwy - 2023-09-18T130441.825.png

A może zmienisz szczoteczkę do zębów? Walcz z próchnicą Te osoby najczęściej chorują na raka jelita grubego. Mają wrodzoną predyspozycję

Tragiczny przypadek Isobel Florence

Szkotka Isobel Florence zmarła w wieku 71 lat – zgon nastąpił sześć miesięcy od momentu zdiagnozowania raka. Lekarze początkowo zlekceważyli objawy, którymi były swędzenie i krwawienie sromu, na którym pojawił się również niewielki guzek – tak sytuację matki opisała jej córka, Laura Christie.

Gdy dolegliwości się pogorszyły, kobieta została w końcu przyjęta do szpitala i przeszła przez szereg badań. Raka sromu zdiagnozowano w styczniu. Kobieta zmarła w lipcu tego samego roku.

Po tragicznym wydarzeniu córka Isobel Florence poświęciła się edukowaniu społeczeństwa na temat raka sromu. Mimo iż nie brakuje kampanii dotyczących raka szyjki macicy i raka jajnika, córka zmarłej twierdzi, że temat raka sromu jest zaniedbywany. Apeluje, by kobiety, gdy zauważą obawy wskazujące na chorobę, by możliwie jak najszybciej poddały się badaniom.

Konieczność pójścia do lekarza i pokazania swoich rejonów intymnych to dla wielu z nas wciąż powód do wstydu.

Nigdy nie lekceważ tych objawów!

W większości przypadków rak sromu diagnozowany jest w zaawansowanym stopniu. Niestety nie ma badań przesiewowych w kierunku wczesnego wykrywania choroby. Jednak pierwszymi symptomami choroby widocznymi na sromie są:

  • świąd,
  • pieczenie,
  • ból,
  • owrzodzenie,
  • naciek lub kalafiorowata narośl.

Rak sromu — rokowania i leczenie

Rokowania zależą od stadium, w jakim nowotwór zostanie rozpoznany. W przypadku wczesnych stopniów zaawansowania szanse przeżycia pięcioletniego wynoszą 60-70%. Rokowanie są niższe, im choroba jest w bardziej zaawansowanym etapie. Głównym sposobem leczenia jest chirurgia radykalna. Operacja polega na usunięciu sromu. Uzupełnia się ją o chemioterapię i napromienianie.

Leczeniem najlepiej by zajęli się specjaliści z dużego ośrodka onkologicznego.

„W przypadku raku sromu chodzi o to, żeby trafić tam, gdzie z takimi przypadkami mają do czynienia, a pamiętajmy, że nie jest takich ośrodków dużo. Wtedy doświadczenie zespołu jest większe, diagnostyka histopatologiczna lepsza tak jak dostęp do leczenia uzupełniającego. Jeżeli pacjentka trafi do szpitala, w którym lekarze nie mają doświadczenia w tego typu przypadkach, to ani operacja, ani leczenie uzupełniające może nie przynieść takiego efektu, jaki zakładaliśmy” -mówi prof. dr hab. n.med. Mariusz Bidziński, konsultant krajowy w dziedzinie ginekologii onkologicznej.

***

Chcesz podzielić się swoją historią na portalu Pacjenci.pl? Opisz ją dla nas i innych pacjentów. Możesz dołączyć swoje zdjęcie. A jeśli wolisz pozostać anonimowa lub anonimowy, zaznacz to. Kontakt: [email protected]

Tagi: rak sromu
Polecane