Pacjenci.pl Zdrowie Nadciśnienie tętnicze a zaburzenia erekcji - jaki jest związek między nimi?
canva.com

Nadciśnienie tętnicze a zaburzenia erekcji - jaki jest związek między nimi?

5 czerwca 2023
Autor tekstu: Joanna Kamińska

Według danych, na zaburzenia erekcji cierpi ponad 3 milionów polskich mężczyzn, a tylko 15% z nich szuka pomocy u specjalisty. Choć problem ten kojarzony jest głównie z dojrzałymi panami, w rzeczywistości dotyczy również młodych mężczyzn. Sięganie po niebieskie tabletki z reklamy w dłuższej perspektywie nie jest rozwiązaniem. Należy znaleźć źródło problemu i wdrożyć odpowiednią terapię, ponieważ zaburzenia erekcji zazwyczaj są objawem różnych chorób. Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą chorób wewnętrznych i farmakologii klinicznej dr hab. n. med. Marcinem Wełnickim, adiunktem III Kliniki Chorób Wewnętrznych i Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Jakie są przyczyny zaburzeń erekcji?

Zaburzenia erekcji to stały lub nawracający brak zdolności do uzyskania i utrzymania wzwodu, przez co mężczyzna nie może odbyć satysfakcjonującego stosunku płciowego. Przyczyny zaburzeń potencji mogą być różnie i podzielone zostały na trzy grupy: organiczne, psychogenne i mieszane. Uważa się, że główną przyczynę pierwotną zaburzeń potencji stanowią czynniki organiczne, między innymi zaburzenia układu krążenia. „Nadciśnienie i cukrzyca to dwie najczęstsze przyczyny zaburzeń potencji u młodych mężczyzn, odpowiadają na pewno za więcej niż 50% przypadków.” - powiedział dr hab. n. med. Marcin Wełnicki.

Przyczyny zaburzeń erekcji:

  • choroby somatyczne (najczęściej cukrzyca i nadciśnienie tętnicze)
  • zaburzenia psychiczne (np. depresja, nerwica lękowa)
  • czynniki psychogenne (m.in. przewlekły stres, przemęczenie, konflikty w związku, stres związany z brakiem doświadczenia w sferze seksualnej, kompleksy)
  • niezdrowe nawyki (m.in. palenie papierosów, nadmierne spożywanie alkoholu, stosowanie narkotyków, brak aktywności fizycznej, przyjmowanie sterydów i anabolików)
  • przyjmowanie niektórych leków (np. psychotropowych, metabolicznych, hormonalnych, przeciwnadciśnieniowych, krążeniowych)

Projekt bez nazwy (18).png

Nietypowe objawy cukrzycy. Nie każdy od razu kojarzy je z tą przypadłością
To najczęstsza choroba dotycząca psychiki na świecie. Skąd się bierze i jak ją leczyć skutecznie?

Nadciśnienie tętnicze jedną z głównych przyczyn zaburzeń erekcji

Nadciśnienie tętnicze to stan, kiedy wartości ciśnienia tętniczego są zbyt wysokie w stosunku do przyjętych norm. „ Za górną granice normy przyjmujemy wartości 139/89. Gdy wartość ciśnienie tętniczego jest równa lub wyższa niż 140 milimetrów słupa rtęci, dla ciśnienia skurczowego, mówimy o nadciśnieniu. Podobnie, w przypadku wartości rozkurczowych, o nadciśnieniu mówimy przy wartości 90 mmHg i wyższych.” - powiedziałdr dr hab. n. med. Marcin Wełnicki.

W początkowym stadium, objawy nadciśnienia zazwyczaj są bardzo łagodne i często niedostrzegane przez pacjenta. Wszystko zależy od wartości ciśnienia: im będą wyższe, tym dolegliwości bardziej wyraźne i uciążliwe. Jednym z wczesnych objawów nadciśnienia są zaburzenia potencji, dotykające wielu młodych mężczyzn (30-40 latków). Nadciśnienie tętnicze może powodować uszkodzenia naczyń krwionośnych prącia, przede wszystkim ich wewnętrznej warstwy – tzw. komórek śródbłonka, i prowadzić do upośledzenia napełniania się ciał jamistych, a więc do zaburzeń wzwodu.” - powiedział dr hab. n. med. Marcin Wełnicki.

Jeśli borykamy się z zaburzeniami potencji, warto wybrać się do specjalisty, aby znaleźć źródło problemu i wdrożyć odpowiednią terapię. „Skuteczne leczenie może przywrócić bądź poprawić sprawność seksualną w tym zakresie. Warto o tym mówić i wyjściem nie jest sięgnięcie po lek na potencję. ” - powiedział dr hab. n. med. Marcin Wełnicki.

Do czego może prowadzić nieleczone nadciśnienie tętnicze?

Późniejsze powikłania nadciśnienia tętniczego są dużo bardziej poważne niż ograniczenie sprawności seksualnej, dlatego należy je leczyć w kontekście zdrowia całego organizmu. „Rwący prąd krwi niszczy naczynia, powoduje akcelerację, czyli nasilenie procesów miażdżycowych i niszczy narządy, do których dopływa, takie jak oczy, mózg, nerki czy serce.” - powiedział dr hab. n. med. Marcin Wełnicki.

Najgroźniejsze powikłania nadciśnienia tętniczego to między innymi:

  • przyspieszenie procesów miażdżycowych
  • niewydolność serca
  • zawał serca
  • udar mózgu
  • niewydolność nerek
  • uszkodzenie narządu wzroku
Miażdżyca — kto z nas należy do grupy podwyższonego ryzyka?
Nadciśnienie tętnicze - rodzaje, objawy, leczenie, profilaktyka. Ekspert tłumaczy
Obserwuj nas w
autor
Joanna Kamińska

Redaktorka serwisu Pacjenci.pl. Absolwentka kierunku zdrowie publiczne na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Ukończyła także studia podyplomowe z dydaktyki języka polskiego jako obcego na Uniwersytecie Warszawskim oraz 2-letnie studium fotograficzne w Warszawskiej Szkole Filmowej. Pisze o problemach zdrowotnych, które najczęściej dotykają Polaków. Szczególnie interesuje ją tematyka zdrowia psychicznego.  
Prywatnie jest wielką miłośniczką zwierząt, fotografii i kultury hiszpańskiej.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko