Nadciśnienie w ciąży – je trzeba leczyć inaczej. Lekarz wyjaśnia
Nadciśnienie tętnicze jest problemem coraz większej liczby kobiet. Choroba stanowi zagrożenie zarówno dla matki, jak i rozwijającego się dziecka. Mimo iż początkowo nie daje objawów, to nieleczona można spowodować wiele komplikacji. Jak w takim razie leczyć nadciśnienie w ciąży? O odpowiedź poprosiliśmy eksperta. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z dr hab. n. med. Marcinem Wełnickim, specjalistą chorób wewnętrznych i farmakologii klinicznej, adiunktem III Kliniki Chorób Wewnętrznych i Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Nadciśnienie w ciąży – czynniki ryzyka
Nadciśnienie tętnicze w ciąży występuje, gdy wartość ciśnienie skurczowego przekroczy 140/90 mmHg . „Warto jednak podkreślić, iż nadciśnienie tętnicze może u kobiety występować już przed ciążą, albo wystąpić dopiero w trakcie ciąży – to dwie różne sytuacje kliniczne. Obie jednak wymagają nadzoru ginekologa i internisty, bądź kardiologa”. - powiedział dr hab. n. med. Marcin Wełnicki, specjalista chorób wewnętrznych i farmakologii klinicznej, adiunkt III Kliniki Chorób Wewnętrznych i Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Przyczynami nadciśnienia tętniczego w ciąży bywa:
• palenie papierosów (również bierne palenie)
• niezdrowy tryb życia,
• zbyt mała dawka aktywności fizycznej,
• stres,
• nadciśnienie przewlekłe,
• przewlekła choroba nerek,
• współistniejące choroby nienarodzonego dziecka.
Czynnikiem ryzyka wystąpienia nadciśnienia w ciąży jest przebyte podczas poprzednich ciąży nadciśnienie lub preeklampsja. Przyczyną choroby jest także ciąża wielopłodowa i otyłość. Nadciśnienie w ciąży częściej dotyka kobiety z cukrzycą i toczniem układowym . By ustalić, jak duże jest ryzyko pojawienia się nadciśnienia w ciąży, pod uwagę trzeba wziąć wartość stężenia tętniczego i stężenie białka PAPP-a i PIGF łożyskowy czynnik wzrostu.
Nadciśnienie w ciąży to trudne zagadnienie, stanowiące wciąż wyzwanie dla lekarzy. Nie zawsze możliwie jest ustalenie jego konkretnej przyczyny – tak jest np. w przypadku nadciśnienia przewlekłego . Niekiedy chorobę może wywołać nawet ciąża.
Nadciśnienie w ciąży wymaga innego leczenia niż zwykłe nadciśnienie
„W ciąży można przyjmować leki na nadciśnienie tętnicze, jednak jest to zupełnie inna sytuacja. Kobieta w ciąży to nie tylko sama kobieta, ale też i dziecko, więc są dwie istoty w jednym. Ciśnienie w ciąży się będzie zmieniać, zbyt wysokie stanowi zagrożenie dla matki i płodu. Jest to zupełnie oddzielna część interny i ginekologii”. - powiedział dr hab. n. med. Marcin Wełnicki, specjalista chorób wewnętrznych i farmakologii klinicznej, adiunkt III Kliniki Chorób Wewnętrznych i Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Kobiecie ciężarnej chorującej na nadciśnienie nie wolno podawać tych samych leków, które standardowo stosuje się w terapii nadciśnienia : „W tym okresie życia naszych pacjentek stosujemy natomiast przede wszystkim: metyldopę, labetalol lub metoprolol, a także niektóre leki z grupy antagonistów wapnia”. - powiedział dr hab. n. med. Marcin Wełnicki, specjalista chorób wewnętrznych i farmakologii klinicznej, adiunkt III Kliniki Chorób Wewnętrznych i Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
• Metylodopa jest lekiem obniżającym ciśnienie tętnicze krwi. Działa podobnie jak występujące w organizmie DOPA. Preparat zazwyczaj podaje się kobietom z umiarkowanym lub łagodnym nadciśnieniem tętniczym. Metylodopę podaje się doustnie.
• Labetalol jest lekiem, którego substancją czynną jest labetalol dydrochloride. Powoduje wyrównanie rytmu serca i rozszerza naczynia krwionośne. Dostępny jest w formie tabletek.
• Metoprolol blokuje receptory beta 1. Sprawia, że zmniejsza się częstotliwość rytmu serca i jego siła skurczu. W rezultacie obniża się także podwyższone ciśnienie tętnicze. W przypadku nadciśnienia tętniczego metroprolol podaje się doustnie.
Nadciśnienie w ciąży – jak je rozpoznać?
Najprostszym sposobem by rozpoznać chorobę jest wykonanie pomiaru tętniczego :
„Normy różnią się trochę w zależności, czy ciśnienie mierzone jest w gabinecie lekarskim, domu lub zakładamy „holtera ciśnieniowego”, czyli całodobowy ambulatoryjny monitoring wartości ciśnienienia. Warto jednak zapamiętać, że wartość 140/90 jest już nieprawidłowa i należy pójść do lekarza. Czasem należy założyć holter i sprawdzić wynik, ponieważ występują sytuacje nadciśnień białego fartucha, gdy ciśnienie wzrasta z powodu zdenerwowania na widok lekarza lub lekarki, podczas gdy w domu jest prawidłowe”. - powiedział dr hab. n. med. Marcin Wełnicki, specjalista chorób wewnętrznych i farmakologii klinicznej, adiunkt III Kliniki Chorób Wewnętrznych i Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.