Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Wczesne objawy nadciśnienia. Jak je rozpoznać?
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 31.05.2023 08:26

Wczesne objawy nadciśnienia. Jak je rozpoznać?

badanie ciśnienia
canva

Nadciśnienie to choroba dotycząca wielu Polaków, szczególnie mężczyzn. Chorzy latami mogą być nieświadomi, że jest to ich problem, aż do momentu, gdy pojawią się powikłania. Objaśniamy, jak rozpoznać wczesne objawy nadciśnienia. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z dr. hab. n.med. Marcinem Wełnickim, specjalistą chorób wewnętrznych i farmakologii klinicznej, adiunktem III Kliniki Chorób Wewnętrznych i Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Początkowe objawy nadciśnienia bywają trudne do rozpoznania

Nadciśnienie tętnicze to cichy zabójca, który z roku na rok ma coraz więcej ofiar – według raportu Narodowego Funduszu Zdrowia wynika, że w 2020 r. był to problem aż 9,94 mln dorosłych osób! Najliczniejsza grupa chorych to osoby z przedziału wiekowego 55-74.

Rozpoznanie choroby w pierwszej jej fazie bywa trudne: „Początkowo objawy mogą być bardzo łagodne, bądź niezauważalne dla pacjenta. Objawy zależą od wartości. Za górną granice normy przyjmujemy wartości 139/89. Gdy wartość ciśnienie tętniczego jest równa lub wyższa niż 140 milimetrów słupa rtęci, dla ciśnienia skurczowego, mówimy o nadciśnieniu. ”. - powiedział specjalista chorób wewnętrznych i farmakologii klinicznej dr. hab. n. med. Marcin Wełnicki.

Wczesnymi symptomami nadciśnienia tętniczego są:

 • rozdrażnienie,
 • ból głowy,
 • problemy ze snem,
 • zawroty głowy.
 • uczucie kołatania serca,
 • uderzenia gorąca,
 • krwawienia z nosa,
 • wylewy krwawe do oka.

Nietypowym objawem choroby bywa przełom nadciśnieniowy. Chory odczuwa mrowienie i drętwienie kończyn. Powoduje to wzrost ciśnienia krwi, co powoduje pojawienie się dolegliwości takich jak:

 • kaszel,
 • uczucie dezorientacji,
 • ból głowy.

Gdy objawy te wystąpią jednocześnie, koniecznie należy skonsultować się ze specjalistą. W przeciwnym wypadku wzrost ciśnienia może spowodować uszkodzenia narządów.


Projekt bez nazwy - 2023-05-31T035229.152.png

Czy kawa odwadnia i podnosi ciśnienie? 5 zadziwiających faktów na temat kawy Dieta osoby z nadciśnieniem tętniczym - co jeść, a czego unikać?

Zaburzenia erekcji – niekiedy to także pierwszy objaw nadciśnienia

Nadciśnienie to również choroba młodych mężczyzn i mężczyzn w średnim wieku. Trzydziesto- lub czterdziestoletni mężczyźni nieraz udają się do psychologa, psychiatry lub seksuologa w związku z zaburzeniami aktywności seksualnej, nie wiedząc przy tym, że przyczyną dolegliwości jest nadciśnienie.

„Wśród wczesnych objawów, o których rzadko się mówi, ponieważ temat w Polsce jest jeszcze wstydliwy, są zaburzenia potencji u mężczyzn”. - powiedział specjalista chorób wewnętrznych i farmakologii klinicznej dr. hab. n. med. Marcin Wełnicki.

Zaburzenia erekcji występują u niemalże połowy mężczyzn leczonych na nadciśnienie. Przyczyn dolegliwości są złożone i mogą wynikać np. z problemów psychicznych wynikających ze świadomości, że ma się chorobę przewlekłą czy z powodu zaburzenia czynności śródbłonka naczyniowego.

Rozwój nadciśnienia można zatrzymać

„Od nas zależy, czy będziemy się ruszać, dbać o zdrowie fizyczne, unikanie stresu, dbać o czas snu adekwatny do zapotrzebowania. Szeroko pojęty stres na co dzień zwiększa ciśnienie i może się utrwalić. Higiena życia jest najlepszą metodą profilaktyki rozwoju nadciśnienia tętniczego, a zarazem chyba najtrudniejszą. Warto, chociaż nie jest to proste, przedefiniować cele i styl życia”. - powiedział specjalista chorób wewnętrznych i farmakologii klinicznej dr. hab. n. med. Marcin Wełnicki.

Stosowanie się do zasad profilaktyki nadciśnienia tętniczego może sprawić, że choroba się nie rozwinie i nie będzie konieczności stosowania leczenia farmakologicznego.

Każdy, kto zauważył u siebie pierwsze objawy nadciśnienia, powinien:

 • przestać palić – zrezygnowanie z palenia papierosów znacznie obniży wartość ciśnienia tętniczego. Co więcej, zmniejszy się również ryzyko wystąpienia innych chorób.
 • zredukować masę ciała – otyłość jest czynnikiem ryzyka wielu chorób. Jeśli masa ciała zostanie zmniejszona, zmniejszy się również ciśnienie tętnicze.
 • zacząć regularnie ćwiczyć – aktywność fizyczna obniża ciśnienie tętnicze. Zmniejsza również częstotliwość pracy serca i reguluje poziom cholesterolu.
 • ograniczyć spożycie soli – sól kuchenna znajduje się nie tylko tam, gdzie dosala się potrawę, ale i w żywności przetworzone. Warto zupełnie zrezygnować z solenia potraw lub przynajmniej zamiast soli korzystać z ziół.
Polecane