Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka choroby cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Dieta osoby z nadciśnieniem tętniczym - co jeść, a czego unikać?
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 30.05.2023 11:45

Dieta osoby z nadciśnieniem tętniczym - co jeść, a czego unikać?

mężczyzna jedzący sałatkę
canva

Stosowanie prawidłowo zbilansowanej diety jest jednym z postępowań niefarmakologicznych w leczeniu nadciśnienia tętniczego. Już samo spożywanie i ograniczenie spożycia pewnych produktów jest w stanie obniżyć ciśnienie. Co więc jeść, aby uregulować zbyt wysokie ciśnienie krwi i ograniczyć rozwój choroby? Ekspert wyjaśnia. Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą chorób wewnętrznych i farmakologii klinicznej, dr. Hab. n. med Marcinem Wełnickim.

Warzywa i owoce – bez nich ani rusz…

Dieta przy nadciśnieniu ma te same wytyczne co inne diety zalecane osobom z chorobami sercowo-naczyniowymi. To, jakie składniki znajdą się w jadłospisie, jest kluczową kwestią w leczeniu tej dolegliwości. Niemniej ważne jest zredukowanie masy ciała i ograniczenie poziomu cholesterolu we krwi. Wymierne korzyści przyniesie również zaprzestanie palenia tytoniu i ograniczenie spożycia alkoholu.

„Owoce i warzywa powinno spożywać się w przynajmniej 3, 4 lub 5 porcjach dziennie. Zapewnienie dodatku warzywnego do śniadanie nie jest przecież tak wielką sztuką W polskim społeczeństwie utarło się, że śniadaniem często jest kanapką z masłem, serem i kawałkiem szynki. Dużo zdrowiej będzie jednak zamienić białe pieczywo na pieczywa z mąki pełnoziarnistej, sięgnąć po warzywa, owoce, produkty bogate w błonnik. Orzechy zawierają wiele substancji bardzo pożądanych”. - powiedział specjalista chorób wewnętrznych i farmakologii, dr. Hab. n. med. Marcinem Wełnickim.

Produkty, które powinny znaleźć się w diecie przy nadciśnieniu to:

 • pełnoziarniste produkty zbożowe,
 • produkty mleczne z mniejszą zawartością tłuszczu,
 • świeże warzywa, szczególnie warzywa zielone np. seler naciowy, brokuły, brukselka, sałaty,
 • rośliny strączkowe (ciecierzyca, soja, soczewica)
 • produkty bogate w błonnik (płatki, otręby),
 • owoce (najlepiej suszone),
 • orzechy,
 • kasze.
 • chude ryby morskie (tuńczyk, dorsz, okoń).

„Należy też pić dużo wody. Nie jest konieczne unikanie kawy, nie jest niezdrowa, podobnie nie ma konieczności demonizowania herbaty. Mowa jednak o dobrej kawie, prawdziwej, mielonej, z ekspresu, a nie o kawie rozpuszczalnej, której skład jest często trudny do określenia”. - powiedział specjalista chorób wewnętrznych i farmakologii, dr. Hab. n. med. Marcinem Wełnickim.
Projekt bez nazwy (91).png

Polacy tyją na potęgę! Do jakich chorób prowadzi otyłość i dlaczego jest groźna dla zdrowia i życia? Tak odróżnisz nadwagę od otyłości. Wiele osób błędnie je ze sobą myli

Osoba z nadciśnieniem powinna ograniczyć spożycie tłuszczów przetworzonych

Produkty niewskazane w diecie tego rodzaju to m.in. słodycze i tłuszcze przetworzone.

Powinna zawierać małą ilość słodyczy, tłuszczy przetworzonych, zwłaszcza zwierzęcych i cukierniczych. Bardzo przetworzone produkty nie są zdrowe, mają wiele substancji rakotwórczych, stymulujących układ zapalny. Mięso czerwone, zwłaszcza przetworzone, powinno być spożywane okazjonalnie, a nie być podstawą diety”. - powiedział specjalista chorób wewnętrznych i farmakologii, dr. Hab. n. med. Marcinem Wełnickim.

Osoby mające nadciśnienie powinny ograniczyć też spożycie soli – najlepiej do maksymalnie jednej łyżeczki dziennie (ok. 5-6 g). Warto więc z diety usnąć lub przynajmniej znacznie ograniczyć:

 • produkty wędzone,
 • produkty w słonych zalewach,
 • gotowe sosy,
 • gotowe zupy,
 • słone przekąski,
 • fast-foody.

Idealna dieta przy nadciśnieniu to ta, która bazuje na produktach nieprzetworzonych. Im bardziej przetworzona żywność, tym więcej zawiera sodu - sód zatrzymuje wodę w organizmie i powoduje wzrost ciśnienia. 

Nadciśnienie – jak mu zapobiegać?

Zdrowa dieta, rezygnacja z papierosów i unikanie alkoholu z pewnością ograniczą ryzyko pojawienia się nadciśnienia i znacznie poprawią jakość życia osób, które już chorują. Nieodłącznym elementem zdrowego życia jest także ruch. Regularne treningi sprawiają, że serce pracuje sprawnie i poprawia się przepływ krwi naczyniach wieńcowych.

Osoby przewlekle chore, przed tym jak zaczną uprawiać sport, powinny skonsultować się z lekarzem, by ustalił, czy nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań.

Inne działania profilaktyczne, które powinny stosować zarówno osoby, które nie chcą zachorować na nadciśnienie, jak i chorzy to kontrolowanie ciśnienia krwi, cholesterolu i cukru. Warto również nauczyć się radzenia sobie ze stresem i nauczyć się dystansować od pracy i innych codziennych obowiązków. 

Polecane