Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Żywienie > Czy przy nadciśnieniu można pić kawę? Lekarz rozwiewa wątpliwości
Joanna Kamińska
Joanna Kamińska 06.06.2023 16:51

Czy przy nadciśnieniu można pić kawę? Lekarz rozwiewa wątpliwości

kobieta pije kawę
canva.com

Któż z nas nie lubi przywitać dnia filiżanką smacznej, aromatycznej kawy? Mała czarna to jeden z naszych ulubionych napojów i nieodłączny element każdego dnia. Wokół niej pojawiło się jednak wiele negatywnych teorii, które wzbudzają wątpliwości kawoszy, zwłaszcza tych, którzy borykają się z nadciśnieniem tętniczym. Czy kawa jest przeciwwskazana u osób z nadciśnieniem? Zapytaliśmy specjalistę chorób wewnętrznych i farmakologii klinicznej dr hab. n. med. Marcina Wełnickiego, adiunkta III Kliniki Chorób Wewnętrznych i Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Jakie są przyczyny nadciśnienia tętniczego?

Nadciśnienie tętnicze to stan, w którym wartości ciśnienia tętniczego są zbyt wysokie w stosunku do przyjętych norm. Ciśnienie tętnicze ma swoją wartością skurczową oraz rozkurczową. Wartość skurczowa związana jest ze skurczem serca i wypompowaniem fali krwi do tętnic, a kiedy przekracza 139 milimetrów słupa rtęci, wówczas mówimy o patologii. Wartość rozkurczowa odpowiada rozkurczowi serca, kiedy serce się rozkurcza i wypełnia krwią, a gdy przekracza 89 milimetrów słupa rtęci, mamy do czynienia z patologią. Za górną granice normy przyjmujemy wartości 139/89. Wartość 140/90 jest już nieprawidłowa.” - powiedział dr hab. n. med. Marcin Wełnicki. 

Głównymi przyczynami nadciśnienia tętniczego, tak jak w przypadku innych chorób układu sercowo-naczyniowego są między innymi: nieprawidłowa dieta, nadwaga i otyłość, siedzący tryb życia, palenie tytoniu i nadmiar stresu. „Higiena życia jest najlepszą metodą profilaktyki rozwoju nadciśnienia tętniczego, a zarazem chyba najtrudniejszą. Warto, chociaż nie jest to proste, przedefiniować cele i styl życia.” - powiedział dr hab. n. med. Marcin Wełnicki. 

Dużą rolę odgrywają predyspozycje genetyczne, jednak kluczowe są nasze codzienne nawyki. Istnieje pewna struktura genetyczna, jeżeli wszyscy z poprzednich pokoleń w rodzinie mieli nadciśnienie, to siłą rzeczy choroba najpewniej wystąpi. Jest to tak zwana choroba wielogenowa, czyli w zasadzie dziedziczymy pewną skłonność, tendencję. Naszą sprawą jest to, co zrobimy z tą skłonnością zrobimy – czy jej się poddamy, czy też postaramy się jej przeciwdziałać.” - powiedział dr hab. n. med. Marcin Wełnicki. 

Projekt bez nazwy (33).png

Nadciśnienie tętnicze - rodzaje, objawy, leczenie, profilaktyka. Ekspert tłumaczy Miażdżyca - przyczyny, objawy, leczenie. Ekspert tłumaczy

Czy kawa jest przeciwwskazaniem przy nadciśnieniu?

Jedną z głównych wątpliwości osób z nadciśnieniem jest to, czy mogą spożywać kawę. Okazuje się, że kawa nie jest przeciwwskazaniem przy nadciśnieniu, a wręcz przeciwnie, ma pozytywny wpływ na układ krążenia. Picie kawy w umiarkowanych ilościach nie ma znaczącego wpływu na wzrost ciśnienia, czego nie można powiedzieć o używkach, takich jak papierosy czy alkohol. 

Badania kardiologiczne dowodzą, iż spożycie kilku filiżanek kawy dziennie poprawia rokowanie sercowo-naczyniowe – redukujeryzyko udaru mózgu czy zawału serca. Mitem jest również przekonanie, iż kawa źle wpływa na wartości ciśnienia tętniczego. Ciśnienie tętnicze na pewno natomiast zwiększa alkohol i każdy wypalony papieros.” - powiedział dr hab. n. med. Marcin Wełnicki. 

Czego należy unikać w diecie przy nadciśnieniu?

Bardzo ważnym elementem leczenia i profilaktyki nadciśnienia tętniczego jest dieta. Warto zadbać o dużą podaż produktów pełnoziarnistych oraz warzyw i owoców, a także pamiętać o odpowiednim nawodnieniu organizmu. Specjaliści zalecają codzienne spożycie garści orzechów, które wykazują udowodnione prozdrowotne działanie na układ krążenia. 

Należy unikać produktów wysokoprzetworzonych, o dużej zawartości cukrów czy szkodliwych nasyconych kwasów tłuszczowych. „Dieta powinna zawierać małą ilość słodyczy, tłuszczy przetworzonych, zwłaszcza zwierzęcych i cukierniczych. Bardzo przetworzone produkty nie są zdrowe, mają wiele substancji rakotwórczych, stymulujących układ zapalny. Mięso czerwone, zwłaszcza przetworzone, powinno być spożywane okazjonalnie, a nie być podstawą diety.” - powiedział dr hab. n. med. Marcin Wełnicki. 

Co jeść mając nadciśnienie? Przedstawiamy najlepsze, zdrowe przekąski
jeść mając nadciśnienie
fot. dan gold, www.unsplash.com
Pestki dyniTłuste ryby są doskonałym źródłem tłuszczów omega-3, które mają znaczące korzyści dla zdrowia serca. Tłuszcze te mogą pomóc obniżyć poziom ciśnienia krwi.JagodySą skoncentrowanym źródłem składników odżywczych ważnych dla kontroli ciśnienia krwi, w tym magnezu, potasu i argininy, aminokwasu potrzebnego do produkcji tlenku azotu, który jest niezbędny do rozluźnienia naczyń krwionośnych i obniżenia ciśnienia krwi.Zdrowa dieta jest niezbędna do obniżenia ciśnienia krwi i utrzymania optymalnego poziomu ciśnienia krwi, a badania wykazały, że włączenie niektórych pokarmów do diety, szczególnie tych bogatych w określone składniki odżywcze, takie jak potas i magnez, obniża poziom ciśnienia krwi. Co jeść mając nadciśnienie? Przedstawiamy najlepsze, zdrowe przekąski.Owoce cytrusowe, w tym grejpfrut, pomarańcze i cytryny, mogą mieć silne działanie obniżające ciśnienie krwi. Są pełne witamin, minerałów i związków roślinnych, które mogą pomóc w utrzymaniu zdrowego serca poprzez zmniejszenie czynników ryzyka chorób serca, takich jak wysokie ciśnienie.Jagody są kojarzone z wieloma imponującymi korzyściami zdrowotnymi, w tym z ich potencjałem do zmniejszania czynników ryzyka chorób serca. Są one bogatym źródłem przeciwutleniaczy, w tym antocyjanów, które są pigmentami, które nadają jagodom ich żywy kolor.Owoce cytrusoweŁosoś i inne tłuste rybyFasola i soczewica są bogate w składniki odżywcze, które pomagają regulować ciśnienie krwi, takie jak błonnik, magnez i potas. Liczne badania wykazały, że jedzenie fasoli i soczewicy może pomóc obniżyć wysokie ciśnienie.Fasola i soczewica
Czytaj dalej
Nadciśnienie tętnicze a zaburzenia erekcji - jaki jest związek między nimi?
zaburzenia erekcji
Według danych, na zaburzenia erekcji cierpi ponad 3 milionów polskich mężczyzn, a tylko 15% z nich szuka pomocy u specjalisty. Choć problem ten kojarzony jest głównie z dojrzałymi panami, w rzeczywistości dotyczy również młodych mężczyzn. Sięganie po niebieskie tabletki z reklamy w dłuższej perspektywie nie jest rozwiązaniem. Należy znaleźć źródło problemu i wdrożyć odpowiednią terapię, ponieważ zaburzenia erekcji zazwyczaj są objawem różnych chorób. Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą chorób wewnętrznych i farmakologii klinicznej dr hab. n. med. Marcinem Wełnickim, adiunktem III Kliniki Chorób Wewnętrznych i Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. 
Czytaj dalej
Polecane