Naukowcy twierdzą, że ma go nawet 90% z nas! Ten wirus może spowodować stwardnienie rozsiane
Według badaczy z Instytutu Karolinska, uniwersytetu medycznego w Solnie, jedną z możliwych przyczyn rozwoju stwardnienia rozsianego, jest wirus Epsteina-Barra (EBV). Wirusem na pewnym etapie życia zaraża się większość z nas – zdaniem badaczy ma go nawet 90% populacji. Jak objawia się EBV?
Wirus Epsteina-Barra – co to jest?
Wirus Epsterina-Barra powoduje m.in. tzw. chorobę pocałunków, czyli mononukleozę zakaźną. Zakażenia nim są niezwykle częste, lecz większość zainfekowanych osób nawet o tym nie wie – przeważnie infekcja przebiega bezobjawowo.
Związek pomiędzy rozwojem EBV a innymi chorobami od wielu lat stanowi temat badań – pod uwagę brane są niektóre rodzaje nowotworów, schizofrenia i choroby autoimmunologiczne. Podejrzewany jest o wywoływanie raka żołądka, raka jamy nosowo-gardłowej i chłoniaka Burkitta.
Wirus rozprzestrzenia się przez płyny ustrojowe. Do zakażenia może dojść poprzez:
- picie z tej samej butelki,
- korzystanie ze sztućców osoby zakażonej,
- pocałunki,
- jedzenie z tego samego talerza,
- dotykanie zabawek, na których znajduje się ślina zainfekowanego dziecka,
- kontakt seksualny,
- transfuzję krwi,
- przeszczep organów.
Wirus Epstein-Barra jako przyczyna rozwoju stwardnienia rozsianego
Wirusem zazwyczaj zarażamy się we wczesnym etapie życia. Uznawany jest jednak za względnie bezpieczny. Mimo to zdaniem naukowców z Instytutu Karolinska zakażenie EBV bywa przyczyną zachorowania na stwardnienie rozsiane. Dr Olivia Thomas, pracownik Instytutu Karolinska, w rozmowie z „The Guardian” stwierdziła, że podczas badań jej zespół odkrył, że przeciwciała, których funkcją jest zwalczanie zakażenia, mogą zaatakować również mózg i rdzeń kręgowy – co przyczynia się do rozwoju wspomnianej choroby.
Podczas badań naukowcy ze szwedzkiego instytutu przebadali 700 pacjentów ze stwardnieniem rozsianym i 700 osób zdrowych. Okazało się, że przeciwciała łączące się z białkiem wirusa EBV mogą też wchodzić w reakcje z białkiem występującym w rdzeniu kręgowym i w mózgu.
Objawy zakażenia EBV nie pojawiają się od razu, lecz 4,6 tygodni później. Są nimi:
- ból gardła,
- wysypka,
- zmęczenie,
- ból mięśni,
- powiększenie szyjnych węzłów chłonnych,
- powiększenie śledziony i wątroby.
Stwardnienie rozsianie – choroba o nieznanej przyczynie
Stwierdzenie, że wirus Epsteina-Barra jest przyczyną stwardnienia rozsianego to wciąż jedna z hipotez. Etiologia choroby jest nadal nieznana. Uznaje się, że kluczową rolę w rozwoju choroby może mieć autoagresja układu odpornościowego, z powodu której osłonki mielinowe się rozpadają – gdy włókna są odsłonięte, nie są w stanie przewodzić sygnałów z ośrodkowego układu nerwowego.
Na rozwój choroby w znacznym stopniu wpływają czynniki geoklimatyczne, rasowe oraz wiek i płeć. Im dalej miejsce zamieszkania i urodzenia znajdują się od równika, tym większe ryzyko zachorowania na stwardnienie rozsiane. Ryzyko zwiększa również stosowanie nieodpowiedniej diety i palenie tytoniu.