Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Ten kolor stolca to sygnał ostrzegawczy! Onkolog kliniczny wskazał na niepokojący objaw
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 28.07.2023 08:51

Ten kolor stolca to sygnał ostrzegawczy! Onkolog kliniczny wskazał na niepokojący objaw

ból brzucha
canva

Prawidłowy kolor stolca jest równomiernie brązowy. Jednak z powodu chorób i schorzeń stolec może zmieniać kolor i stawać się wręcz smoliście czarny. Co więcej, zmieniać się może także jego kształt. Gdy stolec jest smolisty, należy niezwłocznie skonsultować się lekarzem. Może być to objaw choroby nowotworowej. Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą onkologii klinicznej lek. med. Olgę Urbanowską-Domańską.

Smolisty stolec – co to znaczy?

Smolisty stolec, jak wskazuje nazwa, z wyglądu przypomina smołę. Smolista jest także jego konsystencja i masa. Często świadczy to o tym, że w górnym fragmencie przewodu pokarmowego występuje krwawienie. Głównym powodem tego rodzaju koloru stolca jest krew – stolec zmienia barwę nawet jeśli jej ilość jest niewielka. 

Konsystencja prawidłowego stolca nie jest ani zbyt twarda, ani zbyt miękka. W zdrowym stolcu nie widać także resztek pożywienia ani krwi. Każda odstępstwo od tych norm oznacza, że w przewodzie pokarmowym pojawiła się nieprawidłowość. 

Jedną z przyczyn powstawania smolistego stolca jest rak jelita grubego: „Jeśli nowotwór zlokalizowany jest w prawej połowie okrężnicy wówczas mogą występować niespecyficzne bóle brzucha w prawej połowie jamy brzusznej, smoliste stolce oraz niedokrwistość z niedoboru żelaza. Jeśli mówimy o lewej części okrężnicy i odbytnicy, charakterystycznymi objawami oprócz dolegliwości bólowych o charakterze skurczowym będą zaburzenia rytmu wypróżnienia, krwawienia z odbytu, biegunki naprzemiennie z zaparciami oraz zmieniony kształt stolca, tzw. stolce ołówkowate”. – powiedział onkolog kliniczny lek. med. Olga Urbanowska-Domańska. 

 Inne przyczyny mogące powodować, że stolec ma smolistą konsystencję to: 

  • stosowanie preparatów żelaza, 
  • stosowanie węgla lekarskiego, 
  • niedokrwienie jelit, 
  • spożywanie buraków, 
  • spożywanie wiśni,
  • przyjmowanie bizmutu. 
Częste pobudki nocne to też objaw raka jelita grubego. Gastroenterolog wskazał mało znany symptom Jaki rodzaj bólu powoduje rak jelita grubego? Gastroenterolog wyjaśnia, co powinno wzmóc czujność

Co zrobić, gdy stolec zaczął być smolisty?

Jednym z testów który dobrze jest wykonać na początku jest badanie na obecność krwi utajonej w kale. To nieinwazyjne badanie, które umożliwia wykrycie nawet niewielkich ilości krwi w stolcu. Można wykonać je nawet w domowych warunkach. Jednak by wynik został przeanalizowany przez specjalistę, badanie trzeba zrobić w formie testu gwajakolowego w laboratorium. 

Sposób leczenia smolistego stolca zależy od przyczyny jego występowania. Jeżeli pacjent ma hemoroidy, wtedy często podaje się mu preparaty zmiękczające stolec lub zaleca stosowanie nasiadówek np. z kory dębu. 

Ołówkowaty stolec – to objaw alarmowy

Stolec ołówkowaty, jak sama nazwa wskazuje jest długi i cienki jak ołówek lub taśma. Tego typu uformowanie stolca wynika ze zwężenia światła odbytnicy w następstwie choroby nowotworowej”. - powiedział onkolog kliniczny lek. med. Olga Urbanowska-Domańska. 

Tego rodzaju masa kałowa może mieć średnicę nawet kilkanaście milimetrów, podczas gdy prawidłowy stolec ma średnicę w wielkości 2-3 cm. Podczas defekacji chory odczuwa ból i ma uczucie niepełnego wypróżnienia. 

Ołówkowaty stolec często bywa objawem choroby nowotworowej. Z powodu guza, przeważnie zlokalizowanego w odbytnicy, kał nie formuje się prawidłowo. Jednak w przypadku choroby nowotworowej występują też inne objawy np.: 

  • utrata wagi, 
  • nocne poty,
  • stany podgorączkowe,
  • krew w stolcu, 
  • bladość powłok skórnych, 
  • osłabienie, 
  • szybsze bicie serca,
  • ból brzucha, 
  • zmiana rytmu wypróżnień. 

Ołówkowaty stolec to też objaw choroby hemoroidalnej. 

O pojawienie się ołówkowatego stolca należy powiadomić lekarza – diagnostyką tego schorzenia zajmuje się proktolog lub gastrolog.